Facebook hozzászólás
532

5 tipp a teljes értékű növényi alapú táplálkozáshoz

Erre figyelj, ha vegán étrend mellett sportolsz!

A vegán életvitelhez nem elég, ha az addig megszokott étrendünkből egyszerűen kivesszük az állati eredetű alapanyagokat. Ez a táplálkozás annál sokkal komplexebb, és igen nagy odafigyelést igényel a mindennapokban, főleg akkor, ha sportolunk is mellette.

Néhány évtizede még a vegetáriánus étrendet követők is kevesen voltak a világon, napjainkban azonban az állati eredetű élelmiszert teljesen nélkülöző, vegán életmód is egyre népszerűbb, nemcsak külföldön, de hazánkban is. Vannak, akik a Földünk védelmében, a környezet és az állatok megóvása miatt döntenek a növényi élelmiszerek fogyasztása mellett, de akadnak olyanok is, akik állóképességüket, szellemi frissességüket és energikusságukat szeretnék erősíteni az életmódváltással. Bár a sportolók körében is egyre többen döntenek a vegán életmód mellett, még mindig sokuk legnagyobb félelme, hogy ha nem esznek állati eredetű fehérjét, akkor nem tudnak az edzés során izmot építeni, vagy akár elveszítik a már megszerzett izomzatot is. Mások pedig attól tartanak, hogy hosszú távon hízással vagy egészségkárosító hatással járhat számukra a növényi alapú étrend. Pedig ez egyáltalán nem törvényszerű. Sőt! A vegán diétának számos előnye lehet a sportolókra nézve, ehhez pedig csak a jó minőségű alapanyagok megfelelő kombinálására van szükség, amivel biztosíthatjuk a teljes értékű étrendet.

Íme öt tipp, hogy hogyan maradhatunk fittek vegán étrendet követve.

vegan-sportolas
Vegán táplálkozos mellett is lehet aktívan sportolni. ( Fotó: Biotech USA)

Figyeljünk a tápanyag bevitelre!
Egy kalória-, és tápanyag-kalkulátor segítségével érdemes ellenőrizni a szervezetünk szükségleteit attól függően, hogy mi a célunk vele.  Legyen szó fogyásról, szálkásításról, vagy akár izomtömeg növelésről, érdemes ezek alapján összeállítani az étkezési tervet. Nagyon fontos, hogy ne vigyük túlzásba az egyszerű cukrok, a zsír és a só fogyasztását, valamint mindig teljes értékű étel kerüljön a tányérra. Illetve nem árt odafigyelni a zöldségek és a gyümölcsök megfelelő arányára és azok elfogyasztásának idejére is a napi étrendünkben.

Vegán étrendkiegészítők, komplettálás
Ha az izomépítés a cél, akkor fontos az elegendő mennyiségű fehérjebevitel. A növényi fehérjeforrások nem komplett fehérjék, azaz nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat megfelelő mennyiségben és/vagy arányban. Az élelmiszerek helyes kombinációjával azonban teljessé tehetők a növényi fehérjék is, ezt nevezzük komplettálásnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az étrendünk tartalmazzon gabonaféléket, hüvelyeseket és olajos magokat is.  Ha pedig valaki nehezen tudja megoldani a mindennapokban a fehérjebevitelt, jó megoldást jelenthetnek a vegán étrend-kiegészítők is, mint például a Vegan Protein vagy a Vegan Protein Bar, melyben a lizinben szegény, de kéntartalmú aminosavakban gazdag rizsfehérje mellett a kéntartalmú aminosavakból kevesebbet tartalmazó, viszont lizinben bővelkedő borsófehérje kapott helyet, megtalálva ezzel a megfelelő balanszot a növényi fehérjék tekintetében. A proteinszelet ráadásul a bűnös édességet is simán pótolja, hiszen napközben bármikor lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthatjuk a csoki és mogyoróvaj ízű szeleteket. Emellett pedig a Vegan BCAA, illetve a Vegan Amino is szuper kiegészítői lehetnek egy aktív életmódnak!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!