A barlangászat igazán kalandos sport, és tudományos kutatási terület is. A föld alatti világ felfedezése sokak számára vonzó, ami egyáltalán nem veszélytelen tevékenység. Szerencsére Magyarországon több olyan barlang is található, ami felszerelés, és barlangász vizsga nélkül is látogatható.
Augusztus 14-e a Barlangászok világnapja, amit Marcel Loubens francia barlangász tiszteletére és emlékére tettek világnappá. A francia barlangász, aki a több száz méter mély aknabarlangok avatott szakértője volt, egy víznyelő szifon feltárása közben életét vesztette. A végzetes baleset 1952. augusztus 14-én történt, emlékére ezen a napon tartják a Barlangászok Világnapját.
Aggteleki barlang
Az Aggteleki Nemzeti Parkban található cseppkőbarlang hazánk egyik legkülönlegesebb helye. A barlang teljes hosszúsága a szlovákiai szakasszal együtt meghaladja a 25 kilométert. Természetes bejárata Aggtelek község határában található egy sziklafalban, innen indulnak a vezetett túrák is, amelyek során a barlangban a változatos színű és formájú cseppköveket tekinthetjük meg. A Csontház-terembe széles lépcsősor vezet, itt egy barlangi medve csontjait szemlélhetjük meg, az ezzel egykorú emberi maradványokkal együtt. A barlang Hangversenytermének elképesztő akusztikája van, gyakran tartanak itt koncerteket, és zenés esteket. Ha szerencsések vagyunk, akár egy esküvői ceremónia tanúi is lehetünk. A Styx-patak névre hallgató patakot is megcsodálhatjuk, ami a mitológiából ismert egyik alvilági folyóról kapta a nevét. A barlangban található cseppkövek évmilliók alatt alakultak ki. Megfigyelhetjük a sárkányt, a Mikulást, vagy meglátogathatjuk a Fekete-termet, ahol a barlang aljától a tetejéig növekvő cseppkő-oszlopokban gyönyörködhetünk.
Aggteleki barlang jellegzetes figurája (Foto Wikimedia Készítette: Borzsák Péter. Original uploader was Reszegi Attila at hu.wikipedia - Székely Kinga: Időutazás a cseppkövek birodalmában: Baradla-barlang. ANPI Jósvafő, 2005. ISBN 963-218-486-6 Transferred from hu.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15997607)
Miskolc-tapolcai barlangfürdő
Ez a fürdővé alakított barlang egyedülálló Európában. A kellemes hőmérsékletű, tiszta termálvízben és a párás levegőben különleges élmény a fürdőzés. A víz kellemesen meleg, így éjszaka is lehet fürödni benne. A barlangfürdőben több medence és élményfürdő is van, a víz évezredek alatt vájta ki a kemény mészkősziklákból a különböző "medencéket". A hely vizről azt tartják, hogy gyógyító tulajdonságokkal bír.
Pálvölgyi barlang
A Budai-hegység leghosszabb barlangrendszere. Több mint 7200 méter hosszan tárták fel. 104 méteres mélységével egyedülálló képződmény, ami a profi barlangászok egyik kedvenc helye. A hőmérséklet a barlangban a legmelegebb napokban is 11 fok, így ha a kánikulában szeretnénk lehűlni, jó program a barlang bejárása. A látogatható szakasz több mint 500 méteres, barlangász idegenvezetők mesélnek a barlang felfedezéséről, kiépítéséről és ha elég bátrak vagyunk, akkor mi is kipróbálhatjuk a barlangászást. Itt is van Színház-terem, ahol a Meseország cseppkőképződményeit csodálhatjuk meg. Láthatunk egy krokodil, egy elefánt alakú sziklaalakzatot, de a barlangban még Hófehérkére és a hét törpére is ráakadhatunk.
Abaligeti-barlang
A különleges cseppköveiről ismert barlangot nagyon sokan gyógyító helynek tartják. Külön meditációs túrák indulnak ide, ahol a 97%-os páratartalmú levegőnek és a benne található gyulladáscsökkentő kalcium-ionoknak köszönhetően gyógyulhatnak a légúti betegségben szenvedők. Az asztmásoknak és az allergiásoknak is kitűnő hely ez a barlang. A sziklák között sétálva a természet élővilágát is felfedezhetjük, az abaligeti Denevérmúzeum is itt található. A kutatók 19 olyan denevérfajt figyeltek meg itt, amelyek csak barlangban telelnek, vagy szaporodnak. Ezek közül időnként a nagy patkósdenevérek és kis patkósdenevérek a kiépített szakaszokon is láthatók. A nagyobb testű emlősök közül a nagy pele nyomait rendszeresen látni a barlang belső részein és nemrég egy vidra család is beköltözött ide a szomszédos horgásztóból.
Csodabogyós-barlang
A Keszthelyi- hegység keleti peremén nyílik a fokozottan védett Csodabogyós-barlang, amely Magyarország kilencedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja. Ráadásul a 393 méteres tengerfeletti magasságával egyedülálló. A barlang jelenleg ismert járatainak hossza összesen 6 kilométer, mélysége 136 méter. A járatai elsősorban tektonikus mozgások során jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik. A vezetett túrák által érintett szakaszokon, Függőkert, Meseország, sok változatos képződményt figyelhetünk meg.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Még több érdekes magyarországi úticél: