Facebook hozzászólás
517

5 fontos dolog, amit tudnod kell a D-vitaminról

Tavaszra kimerülnek energiaforrásaink, köztük kikopik a szervezetből az egyik legfontosabb, a D-vitamin. Pótlásuk nagyon fontos! 5 perc a napon már elég a napi adaghoz! De mi van, ha nem süt a derék égitest? Ahogy mondani szokták, a tudomány mai állása szerint a tejtermékek, a tojás, a tőkehal és a tőkehal májolaj a legalkalmasabb a pótlásra.

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, mely a szervezetben raktározódik. D1, D2 és D3 vitaminok tartoznak a D-vitamin gyűjtőnév alá – magyarázza Dr. Polgár Marianne gyermekorvos-gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A D-vitaminnak a szervezet számára legjobban felhasználható formája a D3-vitamin.

Tavaszi fű a napfényben, Kép: Public Domain Pictures
Tavaszi fű a napfényben, Kép: Public Domain Pictures

Provitaminja a 7-dehidro-kolekalciferol, melyből a napfény UVB sugarának hatására a bőrben képződött D3-vitamin jut a szervezetbe. Azonban nem a napfény az egyetlen lehetőség a D-vitamin felvételére. A tápanyagokkal is magunkhoz veszünk D3-vitamint, ilyen D-vitamin források: a tejtermékek, a tojás, a tőkehal és a tőkehal májának az olaja.

Vitamin vagy hormon?
A D-vitaminról az utóbbi évek kutatásai alapján egyértelműen bebizonyosodott, hogy a csontok épségének megőrzésén kívül számos egyéb funkciót is ellát a szervezetben. Egyfajta hormonszerű anyagként működve szerepet játszik például az immunrendszer egészséges működésében is.

Gyakori fertőzéseket okoz
A téli borongós hónapok alatt gyakran alakul ki hiányállapot, melynek tünete például a gyakori légúti fertőzésekben is megmutatkozhat. Hiányállapotra utalhatnak a sűrűsödő felső és alsó légúti betegségek, bronchitisek, tüdőgyulladások. Ekcéma, pikkelysömör esetén a tünetek rosszabbodása is figyelmeztető tünet lehet.

Betegségek is előidézhetik
A külső körülményeken kívül a szervezet kóros állapotai, betegségek és egyes gyógyszerek állandó szedése is vezethetnek D-vitamin hiányhoz. A bél olyan megbetegedései melyek felszívódási zavarral, zsírszéklet ürülésével járnak – megakadályozva a tápanyagok és a vitaminok felszívódását is – D-vitamin hiányos állapothoz vezetnek. A D-vitamin feldolgozásához és hasznosulásához ép máj- és veseműködés is kell, ezeknek a szerveknek a betegségei esetében a normál mennyiségű D-vitamin bevitel mellett is hiányállapot jön létre.

D, mint D-vitamin
Kétszer annyi férfi van bajban, mint nő! Bár az utóbbi években javultak a magyarok D-vitamin-pótlási szokásai, egy friss kutatás szerint minden harmadik ember továbbra is extrém hiányban szenved. Ez vezethet – többek között – csontfogyáshoz, depresszióhoz, az autoimmun betegségek, fertőzések és bizonyos cukorbetegségek kockázatához is.

Gyermekkorban az alacsony D-vitamin szint jele lehet, tehát a mérés különösen javasolt az alábbi tünetek esetén:

  • a bőr sápadtsága,
  • puha koponyacsontok,
  • boltozatos homlok,
  • elgörbült alsó végtagok („o” láb kialakulása)
  • mellkasi csontok, a bordák deformálódása („tyúkmell”)
  • fokozott hajlam a csonttörésre
  • izomzat tónusának csökkenése,
  • fogzás és mozgásfejlődés késése,
  • gyakori légúti fertőzések.

Panaszmentesen is évente javasolt szűrni

Kortól függetlenül és panaszmentes állapotban is javasolt a D-vitamin szint évenkénti ellenőriztetése, a hiányállapot, illetve a szövődmények megelőzése érdekében. A D-vitamin hiányát laborvizsgálattal és csontsűrűség méréssel állapíthatják meg. Annak eldöntésére, hogy kinek és milyen adagú D-vitamin szedése indokolt, orvosi vizsgálat szükséges, és a vizsgálatok eredményének függvényében lehet a D-vitamin adását elkezdeni. Egyénre szabott D-vitamin kezeléssel a hiányállapot és a kóros tünetek megszüntethetők.

(Forrás: Budai Allergiaközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!