Facebook hozzászólás
268

A gólya hozná, de pénzhiány miatt nem vállalunk gyereket!

A magyar huszonévesek szívesen vállalnának gyereket, ha lenne rá pénzük. Ám a nők fele attól is fél, hogy terhesség esetén veszélybe kerülne az állása vagy a pozíciója. Egyre inkább kitolódik a gyerekvállalás, amelyet még az iskolázottság és a fogamzásgátlás is befolyásol. Így a gólyák nálunk sokáig parkolópályákon vesztegelnek…

A magyarok több mint negyede egyetlen gyerek felnevelését sem tudná finanszírozni, a 30 év alattiak egyötöde pedig nem is tervez családalapítást – derült ki az MSD Pharma Hungary Kft. legfrissebb reprezentatív kutatásából.

A gyermekáldás előtt álló nők borúlátók – Kép: Pixabay

A magyarok 80%-a szerint érdemes 30 éves kor alatt szülni, de a válaszadók 59%-a és a 30 év alattiak több mint kétharmada (69%) azzal is egyetért, hogy a nőknek még a gyermekvállalás előtt gondoskodniuk kell a karrierépítésről. Ez a gondolkodásmód a gyakorlatban is érvényesül. Harmincéves kora előtt csupán a nők 12%-a válik szülővé, a férfiak pedig ennél is tovább halogatják az apaságot: mindössze 3%-uk vállalja a feladatot a harmadik x előtt, és a legtöbben negyven felé sem sietik el a családalapítást – 60%-uk még ebben az életszakaszban is gyermektelen.

Az iskolázottság is befolyásolja a gyermekvállalás ideális időpontját: a diplomások 27%-a szerint harminc vagy akár negyven éves kor felett is ráér, míg az alapfokú végzettségűek 84%-a szerint már huszonévesen időszerű a családalapítás.

A gyermekvállalás tehát egyre inkább kitolódik, és ez a folyamat főként egzisztenciális okokkal magyarázható: a családalapítás előtt álló válaszadók több mint 27%-a szerint egy gyerek felnevelését sem lehet ma finanszírozni. Nagyon sokan vannak azok is, akik úgy látják, legfeljebb egy utódra telik, két vagy három gyerek eltartását pedig csak minden harmadik pár tudná megoldani. Bár a fővárosi és a vidéki lakosság nagyon hasonlóan vélekedik az anyagi nehézségekről, a nagycsaládosok pénzügyi helyzetének a megítélésében látszik némi különbség. Minden tizedik budapesti szerint akár három vagy több gyerek felnevelése is kigazdálkodható, miközben az ország többi részén csak a válaszadók 5%-a vélekedik így.

A gyerekre spórolunk
A magyarok számára a család a legfontosabb értékek közé tartozik. De vajon tudunk-e gondoskodni gyermekeink jövőjéről, és ha igen, hogyan, amikor a napi kiadások is óriási terhet jelentenek?

A nők fele szerint nehezen lehet helyt állni anyaként és munkavállalóként egyszerre, és közel ugyanennyien (46%) úgy látják: muszáj választani a család és a karrier között.

A gyermekáldás előtt álló nők meglehetősen borúlátók: minden második (49%) attól tart, hogy munkahelye vagy pozíciója veszélybe kerülhet, ha elmegy GYES-re. Ez a félelem később csak fokozódik: a negyvenes éveikben járók közül tízből nyolcan vélekednek így (78%). A félelmek sajnos korántsem alaptalanok: a családanyák negyede (24%) tapasztalt már valamilyen problémát a munkahelyén, amikor kiderült, hogy várandós. A válaszadók tizedét nem vették vissza GYES után, vagy nem sokkal később elküldték, de olyan is akadt, akit alacsonyabb pozícióba helyeztek át (5%). Százból hat nőnek pedig tovább kellett állapotosan dolgoznia, mint ameddig szeretett volna.

A karrier fontos, de önmagában kevés: a megkérdezettek szerint a nőknek testileg és lelkileg is készen kell állniuk az anyaságra, és abban is majdnem mindenki egyetért, hogy a családalapításhoz elengedhetetlen a stabil párkapcsolat és a megfelelő időzítés.

Fogamzásgátlás: fájdalmas tudatlanság
A magyar nők több mint fele szerint semmilyen kockázatot nem jelent, ha egyszer elfelejtik bevenni a fogamzásgátló tablettát, és csak 3 százalékuk van tisztában azzal, hogy a kihagyás akár abortuszhoz is vezethet.

A kutatási eredmények szerint a magyarok többsége nem szeretné a véletlenre bízni a családalapítás kérdését, sokan mégis felelőtlen szexuális életet élnek.  Magyarországon még mindig 100 abortusz jut az év minden napjára, ami részben a nem elég megbízható fogamzásgátló módszerek alkalmazásával magyarázható, holott tudatosítani kell nőkben és férfiakban egyaránt, hogy a terhességmegszakítás lelki és fizikai terhét nem éri meg kockáztatni A magyarok tájékozatlanságát jól mutatja, hogy a 30 év alattiak 10%-a egyáltalán nem védekezik az együttlétek során, de a többiek sem elég óvatosak. A fiatalok közel egyharmada a rendkívül kockázatos megszakításos közösülésre és a naptármódszerre esküszik, miközben a tökéletes alkalmazás esetén csaknem 100%-os megbízhatóságú tablettát, spirált és hüvelygyűrűt csupán 43%-uk választja. Az alkalmazási előírásokkal a tudatosabb nőknek is meggyűlik a baja: sokan nem tudják, hogy akár egyetlen tabletta kihagyása is nem kívánt terhességhez vezethet. Tízből négy magyar azzal sincs tisztában, hogy a spirál az első gyermek megszületése előtt nem az elsődlegesen javasolt módszer. Sokan vagy nem tudják, vagy rosszul tudják (26%), hogy a szoptatás ideje alatt  teherbe lehet-e esni.

„Orvosi szempontból a gyermekvállalás időzítésénél arra kell figyelni, hogy a nők jó fizikai állapotban legyenek. Ne legyenek rendezetlen egészségügyi panaszaik, ideális testsúllyal, egészséges, sportos életmódot követve essenek teherbe, és ne legyenek káros szenvedélyeik. Ma már nincs semmi gond azzal, ha valaki 40 évesen szülne, hiszen a mai, korszerű szűrővizsgálatokkal megbízhatóan kiszámítható a magzati rendellenesség egyéni kockázata” – mondta dr. Csermely Gyula a témában tartott kerekasztal-beszélgetésen.

Pénz, stressz, gyerekvállalás – milyen a magyar generációk közérzete?
Fontosabb lett számunkra a jó megjelenés az utóbbi hét évben, a depressziós tünetek gyakorisága nem változott, a munkahelyi stressztől viszont a társadalom szélesebb rétegei szenvednek, mint 2006-ban. Az anyagi biztonság és a stabil munkahely a gyermekvállalás tényét nem befolyásolja, de a megszületendő gyerekek számát nagyon is.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!