Facebook hozzászólás
1 276

El fogunk válni! Kinek fáj majd jobban?

Akkor válunk, ha úgy érezzük, hogy a kapcsolatot megjavítani, vagy akár megtartani már nehezebb és fáradtságosabb lenne, mint kilépni. Lehet jól válni? Ki szenved ilyenkor többet?

Alkohol, hűtlenség, pénz, érzelmi elhidegülés, ha megkérdezzük, az emberek százféle konkrét okot mondanak a válásra.

Miért válunk?
Manapság a házasságok több mint fele válással végződik. Mindannyiunk családjában, baráti körében vannak olyanok, akik már megtették. A múlttal összehasonlítva nem olyan erős már a gazdasági kényszer sem. Ma már, ha nem is könnyen, egy egyedülálló szülő is meg tud élni a gyermekével. Csökkenőben a társadalmi stigmatizáció is, nem fognak, vagy legalább nem annyira fognak megszólni, megítélni minket, ha megtesszük, mint régen.

Nem igaz, hogy aki kilép, és távozik, annak mindig könnyebb. Kép: Pixabay

A válás lehetősége tehát kimondva, vagy akár kimondatlanul mindig ott van egy házasságban. Lehet, hogy most jól érezzük magunkat, elégedettek vagyunk, de bármikor elválhatunk, ha ez a jövőben megváltozna. Ha nem házasságról, hanem kevésbé formális, élettársi kapcsolatról beszélünk, akkor ez még könnyebbnek tűnik. Néha talán fenyegetőzni is szoktunk ezzel, még ha a veszekedés hevében nem is gondoljuk igazán komolyan.

Ki kezdeményez?
Az esetek közel háromnegyedében a nők indítják el a válást. De nem ez a legérdekesebb. Lehet, hogy a feleség, lehet, hogy a férj, de egy biztos: a közhiedelemmel ellentétben szinte mindig a kapcsolatért elkötelezettebb fél adja fel a harcot. Akinek korábban fontosabb volt a kapcsolat minősége, aki úgy érzi, többet tett a fenntartásáért, és a megjavításáért, hajlamosabb feladni, ha már reménytelen. És azért ők mégis gyakrabban a nők. A férfiak sokszor jobban tűrik, ha nem jól működik a kapcsolat, kevésbé hajlamosak szenvedni ettől.

4 végzetes hiba, ami váláshoz vezethet!
Minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, sőt a gyakori veszekedés sem ritka, még a több éves együttélés után sem. Mi jelezheti, hogy a rossz viszony végzetes is lehet? Van négy kommunikációs hiba, amely a válás előtt állókra jellemző.

Ki szenved jobban?
Újabb hamis hiedelem: aki kilép, és távozik, annak mindig könnyebb. Hiszen a másik, az elhagyott fél marad egyedül, vagy rá hárul a gyerekek gondozása is. Ha a férfi távozik, különösen így gondoljuk: őket nem is viseli meg a válás. Nos, ez nem így van, nagyon nem. Aki úgy dönt, hogy mennie kell, az is mindent elveszít ezzel. Az otthonát, a korábbi életét, a megszokott környezetet, az illúzióit, az éltének minden megszokott, és biztonságot adó részletét. Természetesen fájdalmas egyedül maradni, elhagyottnak lenni, de a háztartás fenntartása, a gyerek, a hétköznapi élet folytatása támaszt is jelenthet ebben a helyzetben.

A férfiak sokszor kevésbé tudják megélni, és kifejezni a saját érzelmeiket. A kultúra elvárása is az, hogy nekik „nem illik”, legalább erősnek, és magabiztosnak kell látszani. A nők ezzel szemben sokkal inkább meg tudják élni, ha szenvednek valamitől, és ki is tudják mutatni, mondani. Ezért lehet, hogy azt látjuk, hogy a nő szenved, a férfi pedig „jól elvan” az új életében, de ez sokszor nincs így.

Ha választanunk kellene, ki az, aki a leginkább szenved egy váláskor, akkor az csak a gyerek lehet. A gyerekek számára a válás a család folyamatosságának végét jelenti. Olyan törés, amit korábban elképzelni, most pedig elfogadni nem tudnak. Ez a helyzet a biztonság, a biztonságos, és állandó világba vetett hitet károsítja. Ez akkor is bekövetkezik, ha a szülők képesek békésen, konfliktusoktól mentesen elválni. Ha viszont becsmérlik egymást, ha a gyereket egymás ellen használják fel, akkor biztos, hogy ezzel akár életre szóló károkat okoznak.

Gyász és veszteség
Lehet, hogy amikor elhatározzuk magunkat, akkor erre nem gondolunk, de egy váláskor nagyon sok veszteséget kell majd átélnünk, sok mindent el kell majd gyászolnunk. Először is, búcsúzunk a kötődés érzésétől. Egy olyan érzés ez, amely egy kapcsolat elején nagyon gyorsan kialakul, az oldódás viszont akár évekig is tarthat. Nem véletlen, és részben ennek köszönhető, hogy egy válás érzelmi lezárása, az ezzel kapcsolatos fájdalom akár 2-4 évig is tarthat.

Inkább nélküle, mint vele – avagy szakítani tudni kell!
Meglátni és megszeretni őt egy pillanat műve, ám elválni tőle már nem ilyen gyors és fájdalommentes. Pedig ha belátjuk, hogy mégsem illik hozzánk, még mindig jobb nélküle, mint vele. Szakadjunk el tőle minél hamarabb!

A válás során nagyon sok ambivalens, egymásnak ellentmondó érzéseket is átélhetünk. Sokáig történnek események, találkozni, beszélni, ügyeket intézni kell. Ez a kapcsolat hosszú ideig reményt is adhat. A leválás fájdalma és a remény, a szeretet és a gyűlölet egyszerre jelentkezik, ezt pedig nehéz elviselni. Ez ellen sokan úgy védekeznek, hogy az egyik oldalt, a gyűlöletet igyekeznek magukban erősíteni. Az is fájdalmas lehet, ha jó híreket kapunk a másikról, ha a Facebook-fotói alapján úgy látjuk, ő már jól érzi magát.

Akit elhagynak, egy nagyon fontos dogot veszít. Rá kell jönnie, hogy a másik tud nélküle élni, és a szerethetőségében, a fontosságának érzésében sérülhet. Ez pedig károsan befolyásolja az önértékelést. Első sorban a nők számára a család, ennek fenntartása, a családban élés életre szóló terve is elvész. Ez a törés, illúzióvesztés szintén nagyon fájdalmas. Be kell látni azt is, hogy bár megígértük egymásnak, és eleinte úgy is tűnt, hogy képesek leszünk rá, mégsem fog a házasságunk örökké tartani.
Mindezeket átélni fárasztó, fájdalmas, és remélhetőleg csak átmenetileg, de ezek miatt a jövő is értelmetlenné és félelmetessé válik. Fog még engem valaki szeretni? Vagy ezek után én képes leszek még rá?

Hogyan váljunk el jól?
Akiknek gyerekük van, azok számára a legfontosabb feladat és kötelezettség a megóvásuk. Amikor a szülők egymással küzdenek, néha akaratlanul, néha tudatosan, de a gyerekkel élnek vissza. Ha egy gyereket döntőbíró szerepbe kényszerítünk, ha neki kell döntenie az elhelyezésben, vagy láthatásban, akkor ezzel nagyon komoly terheket rakunk rá. A gyereknek nem lenne szabad tapasztalnia azt sem, ahogy a szülei egymást becsmérlik. Ez sérelemmel, és szégyennel tölti el. A gyereke világában a szülők mindig jók. Ha válnak, ha gyilkolják egymást, ennek egy magyarázata lehet: „én vagyok a rossz”. Ha nem vigyázunk rá, sokáig fog még szenvedni azon, hogy ha jobban viselkedett volna, megakadályozhatta volna ezt az egészet.

Fontos az is, hogy a válás közben, vagy akár után megértsük saját magunkat, és a másikat is. Ha egyedül nem megy, érdemes ehhez akár egy pszichológus, család- vagy párterapeuta segítségét kérni. Amikor egy problémás kapcsolatban vagyunk, és a krízisek folyamatosan, szinte ugyanúgy ismétlődnek, nehéz megérteni, mi miért történik. Utólag viszont tisztulhat a látásunk. Egy házasság felbomlása idején a vétkes-áldozat meccs, és a „Ki a hibás, ki mit rontott el?” című végtelen vita zajlik. Ennek nem sok értelme van, és tanulsága sem lesz. Sokkal fontosabb lenne inkább a saját szerepünket tisztázni. Ha ezt megtesszük, elkerülhetjük, hogy egy következő kapcsolatban megismételjük a korábbi hibáinkat. (Forrás. pszichologuskereso.hu)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!