Facebook hozzászólás
413

Ha itt a világvége, akkor irány Új-Zéland

Egy frissen megjelent tanulmány számba vette, melyek lehetnek azok az országok a Földön, ahol egy esetleges társadalmi, gazdasági, környezeti katasztrófát a legnagyobb eséllyel élhetnénk túl. A lista élén Új-Zéland áll. Azok az országok kerültek a lista élére, melyek képesek elegendő élelmiszert termelni, hogy ellássák polgáraikat. Meg tudják védeni határaikat a nem kívánt tömeges bevándorlástól, és olyan infrastrukturális hálózatokkal és gyártási kapacitásokkal bírnak, melyek biztosítják mind energiából, mind pedig az alapvető fogyasztási cikkekből az önellátást.

Új -Zéland, Izland, az Egyesült Királyság, Tasmánia és Írország. Ezek lehetnek azok az országok, illetve helyek a Földön, melyek egy esetleges globális méretű társadalmi összeomlás, egy újkori armageddon esetén a legnagyobb esélyt kínálják a „biztos” túlélésre – egy most megjelent friss tanulmány szerint.

Egy biztos pont, Új-Zéland. Fotó: depositphotos.com
Egy biztos pont, Új-Zéland. Fotó: depositphotos.com

Az emberi civilizáció a végveszély állapotában van – állítják egyre gyakrabban a tudósok. Legutóbb például a BioScience című szaklapban a világ több mint 10 ezer vezető kutatója segélykiáltásként figyelmeztetett arra, hogy vészesen fogynak a Föld „életjelei”. Úgy látják, hogy

A Föld életjeleinek tekintett 31 mutatóból 18 kritikus szinten áll.

A tudósok már két éve arra szólították fel a világ kormányait, hogy azok nyilvánítsanak globális klíma vészhelyzetet.  Ám azóta tovább emelkedett a klímaváltozáshoz köthető katasztrófák száma, kezdve a tikkasztó hőhullámoktól az áradásokon és ciklonokon át a tűzvészekig.

Az emberiség legrombolóbb tevékenységei a gázkibocsájtás és az erdőirtás. Az üvegházhatású gázok kibocsátása a gleccserek olvadásához és a tengerszintek emelkedéséhez vezet. A kutatók rámutatnak, hogy bár a koronavírus-járvány miatt az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkent, de a szén-dioxid és a metán szintje 2021-re rekordot döntött. A 15 évvel ezelőtti szinthez képest 31 százalékkal gyorsult a gleccserek olvadása.

2020-ban rekordmértékben csökkent a brazíliai őserdők mérete, ami miatt az ottani esőerdő a szén-dioxid megkötése helyett nettó széndioxid-kibocsátó lett.

A cikk szerzői szerint bizonyítékok arra utalnak, hogy vészesen közelít az pont, de lehet, hogy már túl is léptük, amely után drámai és helyrehozhatatlan klímaváltozásra kell számítani. Például évszázadokra felolvadhat Grönland és az Antarktisz jégtakarója. Visszafordíthatatlan lehet a melegedés miatt veszélyeztetett korallzátonyok helyzete is, amelyektől félmilliárd ember függ.

A tudósok szerint összeomlás következhet be olyan krízishelyzetekből, mint amit a közelmúlt súlyos pénzügyi válsága idézett elő. De fel kell készülni a Covid-19-nél  rosszabb járványok vagy ezek kombinációjának egyre gyakoribb megjelenésére is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!