Messze még a tavasz, marad a hideg idő: még hózápor is lehet
Vajon hol marad a tavaszias idő? Úgy tűnik még várni kell rá egy darabig.
A következő napokban is folytatódik a télies idő, néhol hózápor is lehet. A hét második felében nem várható csapadék, de továbbra is várhatók mínusz 10 Celsius-fok közeli minimumok – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat országos, középtávú előrejelzéséből.
Hétfőn helyenként süthet ki a nap, az ország nagy részén felhős lesz az ég. Helyenként kialakulhat hózápor, néhol havas eső zápor. A szél is megélénkül, több helyen megerősödik. A legalacsonyabb hőmérséklet általában mínusz 7 és mínusz 1 fok között várható, de a fagyzugokban mínusz 10 fok is lehet. A legmagasabb hőmérséklet többnyire plusz 2 és 8 fok között alakul, de ez még nem az igazi tavasz.
Kedden és szerdán több órára kisüt nap, de néhol előfordulhat zápor, hózápor. Helyenként megerősödik a szél is. A minimumok mindkét nap mínusz 6 és mínusz 1, a maximumok plusz 4 és 9 fok között alakulnak. Úgy tűnik, hogy a tavasz még várat magára, és ez nem változik a hét további részében sem.
Csütörtökön és pénteken napos, száraz időre van kilátás. Csütörtökön még helyenként megerősödhet a szél, pénteken már csak élénk légmozgás várható. A leghidegebb órákban mínusz 6 és mínusz 1 fok közötti értékeket mérhetnek, de néhol ennél hidegebb is lehet. Napközben plusz 2 és 7 fok közötti értékek várhatók. Pénteken a legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 9 és mínusz 4, a legmagasabb hőmérséklet plusz 1 és 6 fok között valószínű.
Szombaton és vasárnap is túlnyomóan derült, napos, csapadékmentes időre van kilátás. Szombaton a minimumok általában mínusz 9 és mínusz 4 fok között alakulnak, de néhol ennél hidegebb is lehet. A maximumok plusz 3 és 8 fok között várhatók. Vasárnap hajnalban többnyire mínusz 7 és mínusz 2 fok közötti, de néhol ez alatti értékekre kell készülni. Délután plusz 5 és 10 fok között alakulnak a csúcsértékek – olvasható az előrejelzésben.
Anticiklon befolyásolja az időjárást
Európa nagy részén anticiklon helyezkedik el, ez határozza meg a Brit-szigetek, Nyugat- és Közép-Európa, valamint az Északi- és a Balti-tenger környékének időjárását is. A légköri frontok ezen magasnyomás szélére kerültek. Tőle északra a skandináv térségben nyugatias áramlással az óceán felől nedves légtömegek érkeznek, amelyeket a Skandináv-hegység jelentősen lecsapol: míg ott 5-15 mm csapadék hull, tőle keletre Svédországban és Finnországban szinte alig esik.
Az Ural felett markáns ciklon örvénylik, amelynek okklúziós frontja a Kaukázustól északra húzódik, ami miatt arrafelé több helyen havazik. A mediterrán térségben sekély ciklonok örvénylenek, azonban amíg a kontinens eddig említett részén hideg légtömeg az uralkodó, addig itt jóval melegebb van. Emiatt inkább az eső a jellemző, de a Balkán-félsziget hegyeiben hó is előfordul. Többfelé esik 20-30 mm, de helyenként 40-50 mm-nyi mennyiség is előfordul.
Hétfő estig a Kárpát-medence egy anticiklon déli peremén helyezkedik el. A mediterrán térségben lévő ciklon közeledik, hétfőn már távolodik tőlünk, ugyanakkor időjárásunkra egy magassági hidegörvény is hatással lesz.
forrás: MTI
Ezt is olvasd el:
- Csalókra figyelmeztet a budapesti kéményseprő-vállalat
- Egy melegebbek lesznek a teleink: sok jót nem mondanak az éghajlatkutatók
Hozzászólás zárolva.