Kintről be – így költöztesd a növényeidet Megyeri Szabolcs szerint
Beköszöntött az ősz, vége az indián nyárnak. Az egyre hidegebbé váló éjszakák és a csapadékos nappalok már veszélyesek a nyárra, a szabadba költöztetett szobanövényeinknek. Ezért ideje védett helyet keresni számukra. Megyeri Szabolcs, állandó kertészeti szakértőnk ma ehhez ad néhány jó tanácsot.
Az ősz első harmadában még kellemes volt az időjárás. De úgy tűnik, lassan vége az indián nyárnak. Az éjszakai lehűlések, a nappal is egyre alacsonyabb hőmérséklet, a számottevő csapadék miatt ideje beköltöztetni a tavasszal és nyáron kint tartott szobanövényeket – mondja Megyeri Szabolcs kertészmérnök.
A művelet egyszerűnek tűnik, hiszen átlagos esetben fél-egy tucat cserepesről van szó. Ezeket akár fél óra alatt is be lehet cipelni a védett beltérbe. A helyzet mégsem ilyen egyszerű. Ahhoz, hogy a növények az előttük álló hónapokat gond nélkül átvészeljék a szobában, meg kell tenni pár óvintézkedést!
Csak egészséges növény kerüljön be a lakásba!
Nagyon fontos, hogy csak egészséges növényt vigyünk be a lakásba. Egy kártevővel vagy betegséggel terhelt példány fertőzési láncot indíthat el odabent. Akkor pedig az egész szobai növénygyűjtemény bajba kerülhet. Az első lépés tehát az legyen, hogy alaposan nézzük át a növényeket, különös tekintettel a levelek fonákjára, a szárak nehezen látható részeire. Amennyiben rovarkártevőkre, vagy betegségekre utaló elváltozásokat (barnulást, foltosodást, szederjes felületet) találunk, tegyük félre a példányt, és csak akkor vigyük be, ha sikerült meggyógyítani, kezelni. Fontos, hogy a beteg növények egymás utáni gondozásakor az eszközöket – kisollót, kézi kultivátort, metszőollót, mindig tisztítsuk, fertőtlenítsük le, hogy megelőzzük a betegség átterjedését az egészséges példányokra.
Metszés és lemosás
A nyáron, kora ősszel virágzó fajokat az elvirágzás után metsszük meg, a fonnyadt, száradt virágokat, elhalt részeket vágjuk le.
Nem elhagyható feladat a lemosás sem! A szabadban lévő növényekre számos szennyezőanyag telepedhetett, mikrorészecskék, por, forgalmasabb utak mentén pedig az autók kipufogójából származó mérgező hatású anyagok. Ezek egy része kifejezetten káros a levelekre, más részük csak nem kívánatos bevonatot képez a növényen, ezáltal gátolja annak fotoszintézisét, gázcseréjét. A lakásba telepítés előtt érdemes tehát a leveleket lemosni. Így odabent ezek a gátló tényezők már nem akadályozzák a növény fejlődését. A lemosáshoz ajánlott lágy vizet, például esővizet használni. A csapvíz ugyanis sok helyen túl kemény, ami azt jelenti, hogy ásványi anyagok rakódhatnak le belőle a levél felületén. Ez esetben a lemosás nem oldja meg, csak felcseréli a problémát. Esővíz helyett a benzinkutakon kapható desztillált víz is alkalmas a műveletre, ezzel azonban ne öntözzük a növényt!
Hozzászólás zárolva.