Facebook hozzászólás
327

Ma hirdetik ki az egyetemi ponthatárokat, indul az albérlet-roham

Ma hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, és ezzel párhuzamosan azonnal meg is indul a roham az albérletekért. Ilyenkor persze minden érdekelt azt szeretné megtudni, hogy a hol és mennyiért tud szobát kivenni, emelkedtek-e az árak a tavalyihoz képest? Új szempont, hogyha az egyetemek, főiskolák ismét online oktatásra állnak át, a bérlők milyen feltételekkel tudják majd a már kibérelt lakásokat a lehető legkisebb veszteséggel a tulajdonosnak visszaadni. Az ingatlanos cégek is készülnek erre az alkalomra, elemzéseikkel próbálják segíteni az eligazodást. Írásunkban két cég adatait használtuk, számaik érdemben nem térnek el egymástól, és a fő megállapításuk egy mondatban is összefoglalható: Budapesten és vidéken is növekvő keresletre lehet számítani albérletfronton, az árak pedig idén már kevésbé lesznek borsosak, mint tavaly voltak.

Budapesten szolidan, a fővároson kívüli albérletpiacon jelentősen erősödő kereslettel, de tavalyhoz képest megfizethetőbb bérleti díjakkal kanyarodik rá a felsőoktatási ponthatárok csütörtöki kihirdetésével induló főszezonra az országos albérletpiac – derül ki az ingatlan.com legfrissebb, részletes elemzéséből.

Hol lesz majd lakóhelyük? Fotó: depositphotos.com
Hol lesz majd lakóhelyük? Fotó: depositphotos.com

Több változás is történt az országos albérletpiacon a járvány magyarországi megjelenése óta eltelt időszakban.

Az egyik leglényegesebb tényező, hogy a budapesti albérletpiachoz képest a fővároson kívüli térségekben, különösen a nagy egyetemvárosokban, nagyon komoly élénkülés tapasztalható. Az idén, januártól július közepéig országosan a kiadó lakások iránti kereslet 3 százalékkal nőtt, az előző év hasonló időszakához képest.  A vidéki nagyvárosokban ez az arány 13 százalék – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Többéves távlatban is látványos a fővároson kívüli piac felértékelődése, az öt évvel ezelőtti állapotokhoz képest ugyanis triplájára nőtt az albérletek iránt érdeklődők száma.

Kisebbek és olcsóbbak a fővárosi albérletek

Az ingatlan.com elemzéséből kiderül, hogy július közepén Budapesten átlagosan 140 ezer forint volt a tulajdonosok által kiadó lakások átlagos bérleti díja, ez közel 7 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi 150 ezer forinthoz képest.

Az árcsökkenésben szerepet játszik az is, hogy csökkent a bérlőre váró fővárosi lakóingatlanok átlagos alapterülete, tavaly 55 négyzetméter, idén viszont 53 négyzetméter az átlag.

Budapesti kerületek. Forrás: ingatlan.com
Budapesti ingatlanárak. Forrás: ingatlan.com

A kiadó lakóingatlanok egy négyzetméterre vetített átlagos bérleti díja 4 százalékkal csökkent. A különböző városrészek közül a VI., a VII., a VIII., a IX., a XI. és XIII. kerületben július közepén 130-150 ezer forintot tett ki az átlagos bérleti díj és átlagosan 49-55 négyzetméteres lakások vártak ennyiért bérlőre.

A 2021 első hat hónapja során kötött bérleti szerződések alapján Budapesten az egyszobás garzonlakások havonkénti átlagára 100 ezer forint körül alakult. Vidéken ugyanez 70 ezer forintba került – derül ki az Otthon Centrum összegzéséből.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!