Albérlet cikkek

Elkezdődött a dráma az albérletpiacon: egyre nehezebb fizetőképes bérlőt találni
A lakást keresők lehetőségei látványosan elszakadtak az elvárásokól: miközben átlagosan 192 ezer forintot kértek a bérbeadók, a bérlők mindössze 157 ezerért kerestek lakást.

Az albérletpiacot is borítja a rezsiárak emelkedése
Az alábbi öt változás már most borítékolható az albérletpiacon a rezsiárak alakulása miatt.

Az inflációnál is jobban emelkednek az albérleti díjak
Sokat kell fizetni most egy albérletért.

Rekordkereslet a budapesti albérletpiacon
Az ukrán menekültválság nyomán kialakult extra kereslet befolyásolta leginkább az elmúlt hetek albérletpiacát Budapesten – állapítja meg legfrissebb elemzésében a Rentingo.com. A kínálati árak minimálisan a januári szintre korrigáltak, a fővárosi bérbeadók átlagosan 158 ezer forintot kértek márciusban egy kiadó lakásért, az átlagos keresleti bérleti díj viszont 155 ezer forintra ugrott, amire még soha nem volt példa Budapesten. Ez a következő hónapokban jelentős emelkedést okozhat az albérletárakban!

Nem hat a háború az albérletárakra
Az orosz-ukrán háború február végi kitörését követően sokan próbálnak meg Magyarországon lakhatást találni a nehéz helyzetbe került emberek közül, de a bérletidíj-növekedése is jellemző volt februárban.

A kereslet és kínálat is visszaesett februárban az ingatlanpiacon
Az ukrán-orosz háború az ingatlanpiacra is kihatással.

Közeli metró, külön szobák és nagy konyha: tippek a tökéletes lakáskiadáshoz
Továbbra is optimizmus uralkodik a budapesti albérletpiacon: a decemberi árakhoz képest minimális mértékben ugyan, de emelkedtek a bérleti díjak. Így januárban átlagosan 159 ezer forintot kértek egy kiadó lakásért a fővárosban, immár sorozatban harmadszor 12 havi rekordot felállítva. A kínálati árak emelkedésével ugyanakkor a kereslet egyre kevésbé tud lépést tartani, és ez a tendencia tovább erősíti a versenyt a bérbeadók között – mutat rá legfrissebb albérletpiaci elemzésében a Rentingo.com. Az erősödő versenyben döntő lehet, hogy a kiszemelt ingatlan jó terméknek számít-e a bérlakáspiacon, ezért annak, aki befektetési céllal vásárol lakást, érdemes az albérletkereső platform adatai alapján összeállított szempontokra különösen figyelnie.

Albérletárak: úgy tűnik rekordok éve lesz 2022
A 2020-as látványos bezuhanást követően a koronavírus-járvány újabb hullámai egyre kevésbé befolyásolták az árakat. Sőt!

A kilábalás jellemezte a fővárosi albérletpiac 2021-es évét
Ezek a körzetek voltak az év legnagyobb nyertesei Budapesten.

Elszálltak az albérletárak júliusban
Látványosan emelkedtek a budapesti albérletárak júliusban: egy hónap alatt 4,3 százalékkal nőtt a kínálati bérleti díj, így a fővárosban a bérbeadók már átlagosan 150 ezer forintot kérnek kiadó lakásukért, ami rekordan számít idén.
Ma hirdetik ki az egyetemi ponthatárokat, indul az albérlet-roham
Ma hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, és ezzel párhuzamosan azonnal meg is indul a roham az albérletekért. Ilyenkor persze minden érdekelt azt szeretné megtudni, hogy a hol és mennyiért tud szobát kivenni, emelkedtek-e az árak a tavalyihoz képest? Új szempont, hogyha az egyetemek, főiskolák ismét online oktatásra állnak át, a bérlők milyen feltételekkel tudják majd a már kibérelt lakásokat a lehető legkisebb veszteséggel a tulajdonosnak visszaadni. Az ingatlanos cégek is készülnek erre az alkalomra, elemzéseikkel próbálják segíteni az eligazodást. Írásunkban két cég adatait használtuk, számaik érdemben nem térnek el egymástól, és a fő megállapításuk egy mondatban is összefoglalható: Budapesten és vidéken is növekvő keresletre lehet számítani albérletfronton, az árak pedig idén már kevésbé lesznek borsosak, mint tavaly voltak.
Ennyiért lehet ma kivenni egy albérletet
Az enyhülő járványhelyzettel és a részleges nyitással párhuzamosan május elejére erősödött a kereslet a budapesti albérletpiacon: a bérlők fizetési hajlandósága 7,6 százalékkal nőtt a decemberi mélyponthoz képest – derül ki a Rentingo.com friss elemzéséből. A lassú erősödés a kínálati oldalon még nem hozott jelentős változást, a meghirdetett lakások átlagos bérleti díja áprilisban mindössze 3 százalékkal emelkedett.
Albérletpiac 2021
Az év első felében még a bérlőké lehet a pálya az albérletpiacon, a nyári hónapoktól azonban ismét emelkedésnek indulhatnak a bérleti díjak, de a koronavírus elleni oltás felfutásával és a turizmus beindulásával párhuzamosan gyorsuló emelkedésre számíthatunk – derül ki a Rentingo.com 2021-es fővárosi albérletpiaci előrejelzéséből.
Élet az AIRBNB-n túl és innen
Az elmúlt évek alaposan átalakítottak Budapest Belvárosának lakáskiadási szokásait, hiszen egy teljesen új szektor erősödött meg fokozatosan, ennek köszönhetően elárasztották a belső kerületeket az AIRBNB lakások. Most viszont a kormány brutálisan szeretné korlátozni a rövid távú lakáskiadásokat. Hogyan tovább?
Mi lesz veled ingatlanpiac?
Eltűntek a bulizók, az egyetemisták, sőt a munkavállalók is az ingatlanpiacról. Egyre több a kiadó szoba vagy lakás. A tulajdonosokat érzékenyen érinti az eddig virágzó ágazat hirtelen zsugorodása, az esetleges új bérlők pedig nem szeretnének annyi pénzt fizetni, mint elődeik. Mi várható a koronavírus-járvány után?
Előny is kovácsolható az átmeneti kényszerből
Hirtelen bővülő kínálat és zsugorodó kereslet lépett fel a fővárosi albérletpiacon. A fővárosi belső kerületekben enyhén csökkennek az európai összevetésben is kiugróan magas bérleti díjak. Az egyik legismertebb pénzintézet ingatlanpont szakértője szerint bár általános árzuhanás nem várható, arra jó esély nyílik, hogy a koronavírus-járvány elmúltával a korábbinál egészségesebben működjön az albérletpiac.
Nincs könnyű helyzetben, aki most kiadó lakást keres
Leginkább az jellemző jelenleg a bérlakások piacára, hogy habár már nem emelkednek a bérleti díjak, a szakemberek értékelése szerint túl magasan járnak. A kínálat és a kereslet kapcsán már vegyes a kép a fővároson belül, eltérnek a tapasztalatok.
Még nincs albérleted? Itt a megoldás!
Szeptember elején az albérletek többsége már gazdára talált, ugyanakkor nem kell pánikba esnie azoknak az egyetemistáknak, akik lecsúsztak a jó ajánlatokról. A főbérlők ilyenkor igyekeznek a legmagasabb árat elkérni, de ha több diák összefog, akkor akár jó is kisülhet belőle.
Debrecen elesett…
Kezdődik az új tanév, ám sok egyetemista még mindig nem talált megfelelő albérletet. Aki inkább a saját ingatlan vásárlásán gondolkozik, eltérő árakat találhat. A Duna House utolsó negyedéves tranzakciós adatainak elemzéséből kiderül, hogy az egy-másfél szobás garzonok a fővárosban 20-25 millió forint között érhetőek el, ám vidéken jóval kedvezőbbek a feltételek. A nagyobb egyetemi városokban ugyanekkora lakásokat már 12-15 millióért is vásárolhatunk.
Mozgolódik az ifjúság
Idén az ELTE, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Gazdasági Egyetem vezeti a legnépszerűbb egyetemek listáját – olvasható a legfrissebb felsorolásban. Az intézmények környékén villámgyorsan kiadják a legjobb albérleteket, így aki biztos a dolgában, jobban teszi, ha már a júliusi ponthatár kihirdetés előtt alaposan szétnéz a piacon. Az OTP Ingatlanpont ezért feltérképezte az öt legnépszerűbb egyetem környékének albérlet- és ingatlanpiacát.
Brutális fordulat az albérletpiacon
Akkor hajlandóak kifizetni az emelt albérleti díjat az emberek, ha megfelelő szolgáltatást kapnak a pénzükért. Az ingatlantulajdonosoknak már nem elég csak a kulcsot odaadniuk a bérlőknek, ha magasabb árat szeretnének kérni.
Így találd meg pár nap alatt a legjobb albérletet
Három havi bérleti díjjal a zsebünkben akár egy-két héten belül megtalálhatjuk a számunkra legtökéletesebb albérletet, ha elég gyorsak és szemfülesek vagyunk. Gadanecz Zoltán, az egyik legismertebb ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint érdemes hónapokkal hamarabb elkezdeni a keresgélést, és aláírni a szerződést, mert ha szorít a határidő, akkor lehet, hogy mélyebben kell zsebbe nyúlni.
Nem kell hozzá fejszámoló művész
Ha valaki befektetési céllal vásárol lakást, akkor elsősorban azt nézi, hogy milyen gyorsan térül meg a befektetett tőkéje, mennyivel nagyobb hozamot termel, mint amennyit más befektetéssel elérhetne. A hozamot alapvetően a lakás vételára és a várható bérleti díj határozza meg, de sok minden mástól is függ.
Nem alszik az a fránya ördög
Jóval elmarad a tulajdonosok által lakottakétó az albérletnek kiadott lakások biztosítottsága: míg a lakástulajdonosok háromnegyede ily módon védi otthonát, az albérleteknek csak kétharmadára kötnek ilyet. Az ingóságok kapcsán még rosszabb az arány: az albérletek több mint felében egyáltalán nincs biztosítási védelem az albérlők személyes vagyontárgyaira – derült ki egy ismert biztosítási társaság friss felméréséből.
PONTHatár a csillagos ég
Még néhány nap, és július 25-én hirdetik ki az egyetemi ponthatárokat. A tapasztalatok alapján ettől a naptól kezdve szeptemberig 15-20 százalékos albérleti áremelkedés várható. Az egyik legismertebb pénzintézet körképet készített az egyetemi városok albérletárairól.
Jön a háziurak új korszaka, még nem késő csatlakozni
Strukturális és kulturális változásokat mutatnak a számok a befektetési célú ingatlanvásárlások, és így - közvetve - az albérletpiacon. Az egyre bővülő magán és intézményi ingatlanbefektetőkből kialakult új tulajdonosi réteg tudja csak követni a dinamikusan növekvő árakat, míg az otthonkeresők egyre nagyobb csoportjának kell megbarátkoznia a lakásbérlés lehetőségével. Érdemes felkészülni a változásokra, és a saját tulajdonú ingatlanvásárlás helyett alternatív befektetési lehetőségeken is gondolkozni. A lakásalap segítségével találhatunk áthidaló megoldást.
Ezek lesznek 2018 ingatlantrendjei
2018-ra az ingatlanpiac kis emelkedése és stagnálása prognosztizálható. Ha nem befolyásolja a folyamatokat valamilyen külső tényező, akkor várhatóan tetőznek az árak a használt és az új építésű ingatlanoknál is.
Van 200 ezred? Ezt bérelhetsz rajta!
Míg Berlinben és a Budapesten akár háromszobás lakást is bérelhetsz 200 ezerért, addig Londoban ennyiért csak egy lyukat kaphatsz! Meglepő eredmények születtek, amikor a szakemberek azt kutatták, hogy havi 200 ezer forintért hol mit lehet bérelni? Az amerikai albérlet közvetítő portál, a rentcafe.com, a japán MORI Intézet a világ legvonzóbb nagyvárosairól készített listája alapján összehasonlította az albérlet-árakat. Az Otthon Centrum kiegészítette mindezt saját, hazai adataival. Most jön a döbi!
Öt fiatal. Egy menő belvárosi lakás. Hat hónap. Zéró költség...
A “Belakoltatva” kezdeményezés egyenlő azzal, hogy fél éven át egy négyszobás, panorámás lakásban, díjmentesen lakhat öt fiatal. A játékba bárki bekerülhet, aki elmúlt már 18 éves. A jelentkezés pedig pofon egyszerű: ha te is szeretnél beköltözni nincs más dolgod, mint hogy regisztrálsz a Rentingo.com-ra, létrehozol egy lakótárs profilt, majd pedig feltöltöd az 1-1,5 bemutatkozó videódat, amiben meggyőzöd a bent lakókat arról, hogy te is közéjük illesz.
Pá-pá! Elszálltak az albérletárak
Bár a múlt hónap kissé álmosabban telt a lakáspiacon, augusztus végén helyre állhat a világ rendje. A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy látja, aki most kezd el albérletet keresni, már kicsit elkésett és gondolkodási idő nélkül kell döntést hoznia.
Nem mindegy, hogy mikor adjuk el a lakást
Mindig gazdára talál egy jó ingatlan, ám nem mindegy, hogy mennyi idő alatt és mennyiért. Apró trükkökkel és egy kis odafigyeléssel könnyen kihozható a maximum a lakáseladásból: aki megteheti, annak érdemes odafigyelni rá, hogy az év mely szakaszában hirdeti meg lakását.
Hol és mennyiért találunk most albérletet szeptemberre?
Már megindult az albérlet keresési roham a szeptemberi iskolakezdések előtt. Mit érdemes választani: a kisebb garzont vagy a nagyobb, de többszemélyes lakásokat? Hol és mennyit fizetünk mindezért? Körül néztünk...
Így válassz kiadásra szánt ingatlant!
A kevés pénzből fenntartható, jó közlekedési adottságokkal rendelkező lakásokat keresik a magyar albérlők. Az épület állapota és a szomszédság fele ennyire sem fontos. Az OTP Ingatlanpont szakértője pontokba gyűjtötte, milyen lakást érdemes vásárolnia annak, aki később bérbe akarja adni. Egyetem és tömegközlekedés mellett szinte bármilyen lakás kiadható.
Mégis hányszor költözik a magyar?
Átlagosan háromszor költöznek életükben a magyarok. Az elmúlt évek ingatlanpiaci fellendülését nézve ez a szám várhatóan tovább növekszik majd a következő időszakban. Egy évtized átalakította a lakásszerzés módját: a magyarok egyre nagyobb arányban bérelnek lakást, ugyanakkor egyre többen vannak, akik maguk által épített lakásba, házba költöznek.
Biztosított albérlethajsza
Milyen a közlekedés, van-e internet, netán elég polc a könyveimnek, tarthatok-e bulit, és persze mennyibe kerül? Ezeket a kérdéseket nagyobb valószínűséggel tisztázzák azok a fiatalok, akik albérletbe költöznek, a biztosítás megléte már nem feltétlenül kerül szóba a megfelelő albérlet kiválasztásánál, pedig számos kellemetlenségtől kímélheti meg magát mind az albérlő, mind a lakás tulajdonosa, ha már a bérleti szerződés megkötésekor tisztázzák az ezzel kapcsolatos részleteket.
Költözik az allergiás gyereked? Erre nagyon figyelj!
Ha felvették a gyerekedet, akkor az előtted álló hónapban sok intézni valód akad! De ha asztmás, allergiás, akkor a költözés és albérlet keresés mellett az is fontos, hogy a megfelelő orvosi háttérről, a szükséges gyógyszerek beszerzéséről időben gondoskodj!
Albérletvadászat
Átlagosan 20 százalékkal emelkedett a lakások négyzetméterára az elmúlt három évben az egyetemi városokban és az érintett fővárosi kerületekben. A kereslet napról napra növekszik, így annak, aki lakást venne, érdemes időben kezdenie a kiválasztást. Az OTP Ingatlanpont összeállította a felsőoktatási szempontból fontos területek lakáspiaci toplistáját.
Ha bérlő vagy, nem biztos, hogy rád is vonatkozik a lakásbiztosítás
Nem árt tudni: hiába van biztosítva a lakás, ha a bérlő tulajdonát éri kár – például betörnek, és ellopják a laptopját, vagy eláztat a szomszéd –, a biztosítás nem mindig nyújt fedezetet.