Megoldás a meddőség folyamatosan növekvő problematikájára
A meddőség oka nagyon sokrétű lehet. Napjainkban egyre duzzad azoknak az okoknak a száma tudományosan is bizonyítottan, amelyek meddőséghez vezethetnek, így egy folyamatosan növekvő problematikáról beszélhetünk.
„Az alapelv az, hogy ha bármilyen szempontból kedvezőtlen helyzetbe kerülünk, akkor a szervezet elsőként a termékenységért felelős rendszert blokkolja. Van valószínűleg ennek egy evolúciós szerepe is, hogy védje a szervezetet a terhességtől. Így erőkifejtés, vagy egy erőteljes fogyás, illetve hízás blokkolhatja a reprodukciós rendszerünket is. Ide tartozik a pszichés állapot, a félelem, vagy a fenyegetettség érzése, illetve egyéb betegségek is. A szervezet folyamatosan értékeli a történéseket, és szükség esetén reagál rá. Ha valaki ugyanis beteg és várandós egyszerre, akkor a természetben jelentősen csökkennek az életbemaradási esélyei, és a szervezetünk a modern társadalomban is ezen az elven működik" – tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attilától, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosától.
Sokat hallhatunk arról különböző fórumokon, hogy a meddőség hátterében számos ok húzódhat meg. Míg az egyik oldal a testi okok feltárását szokta hangsúlyozni, addig mások a lelki oldal szerepét emelik ki. A kérdés tehát nagyon összetett, és érdemes ezt figyelembe venni a meddőség kezelésében is.
„A komplex szemlélet lényege, hogy az egész rendszert kell vizsgálni, és ez vezet a hatékony kezeléshez is" – magyarázza a meddőségi és endoszkópos specialista. „Mi például egy lombikbébi kezelés folyamán több száz faktort nézünk folyamatosan, és tudnunk kell, hogy még így sem tudunk teljes képet alkotni. Úgy lehet talán a legjobban elképzelni ezt az egész folyamatot, mint egy olimpiai döntőt. Ha a versenyző nem aludta ki magát, nem készült fel fizikailag a megmérettetésre, vagy magánéleti problémák miatt nem tud koncentrálni, akkor nem fog győzelmet aratni. Viszont az is kell a sikerhez, hogy a pálya megfelelő állapotban legyen, és az eszközök se hagyják őt cserben, hiszen ezek a tényezők ugyanúgy megakadályozhatják őt abban, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtson. Ugyanez a helyzet a meddőség tekintetében is, mi tehát abban tudjuk a hozzánk forduló párokat segíteni, hogy nagyon körültekintően kivizsgáljuk őket, és a megfelelő pontokon segítjük őket abban, hogy a problémás részeket korrigálva és megerősítve a legjobb eséllyel bekövetkezzen a gyermekáldás. Például ha egy páciensnek van egy pajzsmirigy-rendellenessége, és erről nem tud a kezelőorvos, akkor nyilvánvalóan rosszabb esélyekkel indul. Ugyanez a helyzet egy mióma, vagy egy endometriózis esetében. Ezek ugyanis nem minden esetben lehetetlenítik el a megfoganást, az esélyeket viszont mindenképpen csökkentik, így sokkal több, lényegében felesleges beavatkozáson kell részt venniük a pácienseknek, ami pszichésen, testileg és anyagilag is nagyon nagy megterhelést jelent. Ha minden faktor a helyére kerül, akkor ugyanis 35 év alatt 40-50% is lehet a lombikbébi program sikerességének aránya egyetlen cikluson belül" – hangsúlyozza Dr. Vereczkey.
Hozzászólás zárolva.