Facebook hozzászólás
698

Köd előttem, köd utánam

Miért vagyunk feledékenyebbek és szétszórtabbak a járvány alatt?

Már a tudomány is vizsgálja azt az állapotot, amit a mindennapi nyelv valahogy úgy igyekszik leírni, mint a tudat „ködös” állapota. Az okok szerteágazók, de kialakulásukban minden bizonnyal szerepet játszik az egy éve tartó helyzet, miben a Covid miatt élni kényszerülünk.

A járvány előtt Josh Cohen páciensei miután beléptek a pszichiáter rendelőjébe – és még mielőtt nekikezdtek volna személyes ügyeik taglalásának –, a feszültség oldásaként általában az időjárásról, vagy a közlekedésről kezdeményeztek felszínes beszélgetést.
Most viszont, amint megjelennek az online rendelésen a számítógép képernyőjén, mindjárt elpanaszolják az orvosnak, hogy mostanában mintha köd ülne az agyukon, képtelenek bármire is összpontosítani, alaposan odafigyelni, gyakorlatilag sok mindent azonnal elfelejtenek.

Nem igazán látunk tisztán. Fotó: depositphotos.com
Nem igazán látunk tisztán. Fotó: depositphotos.com

„Az élet kereteinek általános beszűkülése szinte automatikusan magával hozta a szellemi horizont beszűkülését is” – magyarázza Cohen, a How to Live (Hogyan éljünk) című önsegítő könyv szerzője.

Bár maga ez az állapot igencsak riasztó azok számára, akik ezt személyesen is megélik, de az agytudománnyal foglalkozóknak a jelenség nem teljességgel ismeretlen. Jon Simons-t, a Cambridge-i Egyetem kognitív idegtudományának professzora szerint

„mindez teljesen normális reakció erre a meglehetősen traumatikus élményre, amelyet az elmúlt egy évben mindannyian átéltünk.”

Amit a hétköznapai nyelv ködös gondolkodásként tart nyilván, azt a tudomány gyenge „kognitív funkcióként” azonosítja – mondja Catherine Loveday, a Westminsteri Egyetem kognitív idegtudományának professzora. Ez mindenre kiterjed az emlékezetünktől, figyelmünktől és a problémamegoldás képességétől kezdve a kreativitásig. Lényegében ez maga a gondolkodás. „És a közelmúltban nagyon sok panaszt hallottam ezzel kapcsolatban.” – teszi hozzá.

Mindeddig két nagyobb vizsgálatot végeztek a járvány megjelenése óta ezen a területen, egyet Olaszországban, egyet pedig Skóciában. Az eredmények azt mutatták, hogy az emberek rosszabbul teljesítettek, miután elkezdődött a zárlat, de javultak ez irányú képességeik a korlátozások lazulásával, azok viszont, akik továbbra is valamiféle elszigeteltségben élték az életüket, azok állapota lassabban javult a kontroll csoporthoz képest – olvasható a The Guardian internetes kiadásában.

A jelenségre nincs egyetlen magyarázat, egyetlen ok, állítják a területen járatos tudósok.

„Sokféle tényező kapcsolódik össze, amelyek kölcsönhatásba lépve egymással, ezeket a memóriazavarokat, figyelemhiányokat és egyéb gondolkodási nehézségeket okozzák.”

Ami hozzájárulhat ennek az állapotnak a kialakulásához, minden bizonnyal az, hogy a lockdown során nem érnek minket új és friss ingerek, és ez a változatlanságot sugalló állapot megterheli a mentális állapotunkat és a kognitív képességeinket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!