Mikulásvirág kisokos: így gondozd, hogy az ünnep után is szép legyen
Elérkezett a mikulásvirágok szezonja. A főként piros és fehér mikulásvirágok elárasztották a (virág) boltok polcait, így bátran beszerezhetünk ebből a mutatós virágból, most hogy közelednek az ünnepek. Ez a vidám növény alapvetően a téli hónapokba érhető el, azonban otthon nevelve sokáig tündökölhet még, de ehhez szükség van egy-két hasznos tanácsra.
A mikulásvirág nem csak Mikuláskor kelendő növény, de tény, hogy a késő őszi, és téli szezonban pompázik a legszebben. A mikulásvirág azonban otthoni körülmények között nem igazán marad szép, ha elhanyagoljuk és nem gondozzuk megfelelően. Most sok érdekességet megtudhatsz a mikulásvirágról és a gondozásukról, ami segítségével az ünnepek elmúlta után is nevelgetheted ezt a különleges növényt, hogy jövőre újra teljes pompájában díszítse a lakásodat.
Honnan ered a mikulásvirág?
A mikulásvirág az Euphorbia növény család tagja, és gondos ápolásnak köszönhetően a rövid téli napok alatt virágzik ki igazán. A levelei vöröses színben játszanak, így nagyon mutatósak az ünnepi dekoráció kellékei gyanánt is. A mikulásvirág Mexikóban őshonos, és ez az ünnepi növény valójában egy cserje. Ha fontolgatod, hogy beszerzel egy ilyen növényt akkor jó ha tudod, hogy a mikulásvirág nem mérgező sem az emberekre, sem az állatokra. A mikulásvirág optimális körülmények között november és február között virágzik. Díszítőértékét a virágzása idején megjelenő, színes felleveleinek köszönheti, melyek ideális körülmények között 3-4 hónapig mutatósak maradnak, ám nem egyszerű dolog virágzásra bírni a növényt.
Hogyan válasszunk tökéletes mikulásvirágot?
Mielőtt rátérnénk a mikulásvirág gondozásának alapjaira, fontos segítség következik, amit a vásárláskor tarts be, mert így biztos, hogy később is hű társad lehet ez a növény.
Íme néhány részlet, hogy mire kell figyelni, ha mikulásvirágot vásárolsz:
-
- A robusztus, sötétzöld lombozat az egészséges növény jele. Csak kemény halványzöld levelű mikulásvirágot vegyünk, a fonnyadt levelek a betegség jelei.
- Az élénk színű fedőlevelekre érdemes figyelni. Azért, hogy a növény sokáig díszítse az otthonod olyan példányt válassz, ami még nem virágzik teljesen és nem hullajtja a virágporát. A virágport könnyen észreveheted a színes felleveleken (ezek borítják a zöld leveleket).
- A leghosszabb élettartamú mikulásvirágoknak – a nem túl éretteknek – gömbölyű, zöld rügyei lesznek, és a vásárlás időpontjában nincs nyoma a sárga virágpornak.
- Vizsgáld meg a növény hibáit. Az apró levéltetvek pusztítást végezhetnek a mikulásvirágon, ezért mindenképpen nézd meg a leveleket (a hátuljukat is), és keress rajta kis lyukakat. Ha ilyet látsz, akkor ne vedd meg a növényt, biztos, hogy kirágták a tetvek.
- Mindig úgy hozd el az üzletből, boltból a növényt, hogy becsomagoltatod. A mikulásvirág könnyen megfázik a kinti hidegben, és lehullajtja a leveleit.
- Ha celofánnal együtt viszed haza, akkor otthon gyorsan távolítsd el ezt róla, mert könnyen bepenészedhet a föld és elhalhat ettől a növény.
Hogyan kell gondozni a mikulásvirágot?
Ha hazahoztál egy mikulásvirágot, akkor érdemes odafigyelni rá.
1. Fény
A mikulásvirág akkor jelenik meg a boltokban, amikor a nappalok megrövidülnek, de furcsa módon nagyon szeretik a napfényt. A szakértők azt javasolják, hogy a virágot déli, keleti vagy nyugati ablakba helyezzük, ahol bőven éri fény.
2. Hőmérséklet
Tekintettel arra, hogy a mikulásvirágok általában a téli hónapokban jelennek meg, meglepően kényesek a hőmérsékletre. A 18-21 fokot szeretik, ha fagyos hőmérsékletbe kerülnek, akkor gyorsan elhalnak.
3. Öntözés
A nedvesség kulcsfontosságú az egészséges mikulásvirág fenntartásához, ezért fontos, hogy a mikulásvirágot tartsuk távol a radiátoroktól, fűtőtestektől, mert ezek kiszáríthatják. Ne vigyük túlzásba a locsolásukat, mert hajlamosak a rohadásra, ha túl nedves a földjük. Hetente 1x elég locsolni egy kevés vízzel. Csak akkor kíván sok vizet, amikor friss hajtásokat, leveleket hoz, vagy ha virágzik.
Mit kezdjünk vele az ünnepek után?
Egy mikulásvirág egészségének megőrzése az ünnepek után nem kis feladat, de van néhány tanács, amivel növelheted a siker esélyét. Annak érdekében, hogy a mikulásvirág újra virágozzon, tudnod kell, hogy mikor kell lefedni, és fénybe tenni. Íme a Minessotai Egyetem szakértőinek tanácsai:
Hozzászólás zárolva.