Milyen hatással lehet az Instagram gyermekeink mentális állapotára?
Eddig csak sejtéseink lehettek arról, hogy gyermekeink önbecsülését, testképét, milyen mértékben befolyásolja a különféle közösségi platformok használata. Most viszont napvilágra került a Facebook egyik belső vizsgálata, mely az Instagram fiatalokra gyakorolt hatásával kapcsolatban tesz néhány igencsak elgondolkodtató megállapítást.
A Facebook két éve egy átfogó belső vizsgálatot végzett azzal kapcsolatban, hogy az Instagram alkalmazás használata milyen hatással van a tizenévesek testképére. Bár a vizsgálat eredményeit a technológiai cég a mai napig nem hozta nyilvánosságra, néhány részlet azonban így is napvilágra került a WSJ jóvoltából.
Kiderült, hogy a vállalat munkatársai már legalább 2019 óta tanulmányozzák termékeik hatását a fiatalabb felhasználók pszichéjére. Kutatási eredményeik többször is azt igazolták, hogy Az Instagram használata a fiatalok jelentős részére, különösen a tizenéves lányokra káros hatással lehet.
„Minden harmadik tinilány esetében az applikáció használata súlyosbítja a testképpel összefüggésben már eleve meglévő problémáikat” – állapítja meg a belső használtra készült tanulmány. „A tizenéves lányok 32 százaléka mondta azt, hogy amikor rosszul érezték magukat a bőrükben, az Instagram használata után az állapotuk tovább romlott, és még rosszabbul érezték magukat a saját testükben emiatt”- olvasható a napvilágra került tanulmány egyik megállapításában. A tanulmányból az is kiderül, hogy a tizenévesek sok esetben az Instagramot okolták a szorongásos és a depressziós tüneteik felerősödése miatt.
Tisztában lehettek a negatív következményekkel
A most napvilágra került kutatási eredmények először mutatják meg, hogy a technológiai óriáscég milyen mértékben volt tisztában az Instagram tizenévesekre, és főleg azok mentális egészségére gyakorolt hatásával. Mindeddig a Facebook vezetői, akik 2012 óta birtokolják az Instagramot, a nyilvánosság előtt következetesen bagatellizálták annak serdülőkre gyakorolt negatív hatását.
A Facebook vezérigazgatója Mark Zuckerberg korábban még azt állította, hogy a közösségi médiának nagy valószínűséggel inkább vannak pozitív, mint negatív mentális hatásai a felhasználókra. Adam Mosseri, az Instagram vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy ő olyan kutatási eredményeket ismer, amelyek szerint az alkalmazás negatív hatása a kamaszok mentális egészségére valószínűleg „egészen kicsi” lehet.
A napvilágra került jelentés szerint, a felhasználókra nehezedő nyomás, hogy csak a legjobb pillanatokat kell megosztani és egyben tökéletesnek is kell lenni, depressziót és alacsony önértékelést válthat ki a tinédzserekben.
A leginkább aggasztó adatok között szerepel, hogy az öngyilkossági gondolat felmerülését gyakran kötik össze az Instagram használatával. Az Egyesült Királyságban a felhasználók 13 százaléka, az Egyesült Államokban pedig 6 százaléka vezette vissza az érzés megjelenését az Instagram használatára.
Egy másik tanulmány pedig azt állapította meg, hogy a felhasználók több mint 40 százaléka, akik nem érezték „vonzónak” magukat, azt mondták, hogy az érzés az Instagram használata után kezdődött náluk. A tizenévesek körülbelül negyede pedig azt állította, hogy az az érzés, hogy ők „nem elég jók”, az Instagram használatához köthető.
Pro és kontra
A közösségi média különféle platformjain általában egy „tökéletes” világ képei áradnak felénk, ez pedig óhatatlanul arra késztet sokunkat, hogy összevessük saját életünket a „tökéletesek” világával. A 5Rights Alapítvány, amely a digitális szolgáltatások megváltoztatásáért kampányol, hogy azok alkalmasabbak legyenek a gyermek fogyasztók számára, a következőket állítja: „Pusztán gazdasági érdekből a nagy technológiai vállalatok megfosztják gyermekeinket szabadidejüktől, önbecsülésüktől és kárt tesznek mentális egészségükben, néha egészen tragikus módon beleavatkoznak az életükbe is.
„Ez egy emberek alkotta világ, üzleti célokra optimalizálva, de egyáltalán nem kell, hogy így legyen. Itt az ideje, hogy a gyermekek biztonságát, jogait és jólétét tekintsük elsődlegesnek, és csak ezután jöjjön a profit.”
A Facebook elküldte a Guardiannek az Instagram közpolitikai vezetője, Karina Newton blogbejegyzésének linkjét. Ebben az áll, hogy a WSJ története „korlátozott számú megállapításra összpontosított, és azokat is negatív megvilágításba helyezte”. „Az, hogy másokkal, mások életével összevetjük a sajátunkat, és az eredmény miatt esetleg szorongunk, egy olyan jelenség, ami nem csak a közösségi média világában létezik” – mondta Newton. „Ez nem változtat azon a tényen, hogy komolyan vesszük ezeket az eredményeket, és konkrét erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy megváltoztassuk az Instagramot.”
Hozzászólás zárolva.