Facebook hozzászólás
62

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal. Szemvizsgálat során a szemünk teljes állapotát mérik fel különböző vizsgálóeszközökkel, míg az optikákban csak az éles látásunkat ellenőrzik. A szemvizsgálat fontos része a szemfenékvizsgálat, amely hátsó részéiről is szolgáltat fontos információkat.

Az általános szemvizsgálat első lépése mindig a páciens kikérdezése, vagyis az anamnézis felvétele, majd a szemnyomásmérés. Ezt követi a látásvizsgálat, először a szem fénytörésének objektív (számítógépes) és szubjektív (látáspróba) vizsgálatára kerül sor. A biomikroszkópos réslámpás vizsgálat kihagyhatatlan, de ugyanilyen fontos eleme a szemfenékvizsgálat is.

Miért fontos a szemfenék vizsgálata?

Szemfenék alatt a szemgolyó hátsó részének belső falát értjük, egyik legfontosabb része az erekkel dúsan behálózott retina (ideghártya), valamint ide érkeznek a pupillán át bejutó fénysugarak. A retinán belül található a makula (sárgafolt), amely az éles látásért és az olvasási képességért felelős. A szemfenék másik fontos eleme a látóidegfő, vagy idegen szóval papilla (nem összetévesztendő a pupillával): a nevét onnan kapta, hogy itt egyesülnek látóideggé a retina idegsejtjeinek rostjai.

A szemészeti vizsgálat során a szemfenék vizsgálatával több olyan problémát is fel lehet ismerni, melyekre egy gyors látásvizsgálat során nem derülhet fény. Ilyenek például a látóidegfő veleszületett és szerzett (zöld hályog) betegségei, de a szemfenéki erek kóros eltérései egyéb, belgyógyászati betegségekre (magas vérnyomás, érelmeszesedés) is felhívhatja a figyelmet. A rutinvizsgálatnak tehát minden esetben része a szemfenékvizsgálat, ezen kívül a szem bizonyos elváltozásai (retinaleválás, keringési zavarok, daganatok, makuladegeneráció), illetve a fent említett belgyógyászati betegségek esetén külön is javasolt a folyamatos szemfenéki kontroll.

Pupillatágítással vagy anélkül?

A szemfenékvizsgálat réslámpánál, érintésmentesen történik egy speciális lencse használatával. Ahhoz, hogy a szem mélyebb részére rálásson, a vizsgáló orvosnak gyakorlatilag át kell néznie a pupillán, ezért bizonyos esetekben szükség lehet pupillatágító szemcseppre. Az általános szemvizsgálat részeként általában enélkül is kivitelezhető a szemfenék vizsgálata, mert közepesen tág pupilla mellett is kellően hozzáférhető a látóidegfő és a sárgafolt területe. Ha azonban a páciens pupillája az átlagosnál szűkebb, a törőközegek nem tiszták, vagy fontos, hogy a retina perifériás részeit is ellenőrizzék, akkor ki kell tágítani azt a bizonyos kulcslyukat, vagyis a pupillát. Erre leggyakrabban üvegtesti betegségek, a szemgolyó rendellenességei, hirtelen bekövetkező részleges vagy teljes látásromlás, látótérkiesés, szemészeti műtétek (ilyen pl. a lézeres szemműtét), illetve cukorbetegség okozta retinopathia esetén van szükség.

A pupillatágítástól nem kell tartani, mert nem jár fájdalommal, de átmenetileg elhomályosítja a látást (különösen közelre), emiatt a vizsgálatot követő órákban nem ajánlott például az autóvezetés. Amennyiben a szemvizsgálat során pupillatágítás is történik, szemészetre érdemes kísérővel vagy tömegközlekedéssel érkezni, más felkészülést nem igényel a vizsgálat.

Szemészeti panasz esetén forduljon hozzánk bizalommal! Az Optik-Med szemészeti szakrendelésen tapasztalt szemész orvosok és az ország egyik legmodernebb diagnosztikai háttere várja. Hívjon minket a 06-1-206-95-00-ös telefonszámon, vagy keresse fel az OPTIK-MED weboldalát.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Táplálkozási szokások, melyek segítik a zsírpárnák felszívódását

Sokan álmodozunk arról, hogy egyszer és mindenkorra megszabadulunk a testünkön megjelenő zsírpárnáktól. Ebben a…

Hogyan melegítsük fel magunkat télen energiatakarékosan?

Az otthon melege nagyon fontos nekünk, nőknek. A téli hónapokban pedig nemcsak jólesik kellemesen átmelegedni,…
1 / 3 464

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!