Hogyan teleltessük a muskátlit? – Megyeri Szabolcs tanácsai
A muskátlit sokan kedvelik. Hagyományosan az egyik legkedveltebb dísznövény, az ablakpárkány vagy a balkon tulajdonképpen elképzelhetetlen pár tő nélkül. A muskátlit színgazdagsága, egyszerű gondozhatósága, és hosszú virágzási ideje miatt kedveljük. Ám a muskátli szezonnak is vége szakad egyszer, mégpedig éppen most, az ősz derekán. Dönteniük kell a folytatásról: kidobjuk-e az elvirágzott töveket, vagy teleltetjük a növényeinket? Megyeri Szabolcs állandó kertészeti szakértőnk segít, hogy dűlőre jussunk.
Mielőtt feltesszük a kérdést: hogyan teleltessük a muskátlit, el kell döntenünk, hogy érdemes-e? Sokan hallani sem akarnak arról, hogy a nyáron megerősödött szép muskátlit kidobják a hideg idő beköszöntével. Pedig ebben is van logika, és néha sajnos szükséges is a művelet. A teleltetés elvetése mellett szól, hogy így nem kell a növények elhelyezéséről gondoskodni a téli időszakban. Ez sok háztartásban, például panelekben, társasházakban nagyon nehézkes. A teleltetés előkészítése több órányi munka, ezért van, aki ezt egyszerűen megspórolná. Ha pedig az idei állomány gyengébb, satnya volt, észszerűbb is megszabadulni tőlük, és tavasszal majd friss töveket beszerezni.
A teleltetés hátrányai
A teleltetés hátrányokkal is jár, ezek a növények jövőre csak később, június-július tájékán virágoznak majd. Sajnos arra sincs biztosíték, hogy minden példány életben marad a hideg hónapokban. Tudni kell azt is, hogy a muskátli bár évelő növény, élettartama nem kifejezetten hosszú. Sok esetben már a 3-4 éves példányok is gyengébb virágzást, lassabb növekedést produkálnak. 5-6 éves korukra pedig rendszerint annyira elöregszenek ezek a növények, hogy dekorációs értékük a kritikus szint alá csökken. Így a nagyon régi, kiszolgált tövektől nem szentségtörés megszabadulni.
A teleltetés előnyei
Azonban a teleltetés mellett is sok érv van! A megtartott tövekről ugyanis már tudjuk, hogy milyen habitusúak, milyen színvilágúak. Így tavasszal könnyebb lesz megtervezni és összeállítani a növényegyüttest. A muskátli ugyan nem tartozik a drága dísznövények közé, de ahol sok van belőle, ott az állomány megtartásával jelentős összeget lehet spórolni. Az érzelmi rész sem mellékes, a legtöbben érthető módon ragaszkodunk a hosszú időn át dédelgetett, gondozott növényeikhez. Ekkor bizonyára megéri a teleltetés fáradozása.
A teleltetés gyakorlati tudnivalói
Az elmélet után következzen a gyakorlat, vagyis mit tegyünk, ha muskátlit teleltetünk? Futómuskátli esetében októberben kell elvégezni a növények visszavágását, nagyjából egy arasznyi tőmagasságig. Valójában tehát nem a teljes növényt, hanem ezeket a torzókat fogjuk átteleltetni. A téli tárolás körülményei döntő jelentőségűek, a siker javarészt ezeken múlik! Ökölszabály, hogy a teleltető helyiségben legfeljebb 12 Celsius fokos hőmérséklet lehet, de az optimális hőfok 8-10 Celsius. A fagymentes, nem túl párás környezet is alapkövetelmény. Mindent egybevetve egy ablakkal rendelkező pince vagy egy üvegezett veranda a legideálisabb hely. De egy világosabb kamra, tároló vagy fűtetlen garázs is megfelelő lehet a muskátlik számára.
Hozzászólás zárolva.