Ne dobd ki, használd fel okosan! Mire jó a kávézacc?
Vajon hány kiló kávézacc landol a kukában egy év alatt, ha a család felnőtt tagjai napi egy-két csésze feketét elfogyasztanak? Ez a hasznavehetetlennek tűnő, hivatalos nevén forrázási maradék egy univerzális hulladék, a háztartásban, a kertészkedésben, sőt még a szépségápolásban is könnyűszerrel felhasználható.
Egyre többen gyűjtik szelektíven a hulladékot, komposztálnak és igyekeznek mindent, amit csak lehet újrahasznosítani. Ők a felelősségteljesen gondolkodó földlakók, akik a szívükön viselik bolygónk jövőjének sorsát. Ha te még lassan cammogsz a zöld élethez vezető úton, gyorsíthatsz a tempón, ha legalább a kávéfogyasztásod maradék termékét környezetkímélő módon használod fel. Íme a kávézacc néhány praktikus felhasználási módja.
A kávézacc a növények ápolója
A növények egyik legfontosabb tápeleme a nitrogén, mely többek között lehetővé teszi számukra, hogy a napfényt energiává alakítsák. Mivel a kávézacc nitrogénben gazdag, jól teszed, ha időnként minden kerti és szobanövényedet megajándékozod egy kis adaggal. Ne a virágföldre szórd, keverd inkább bele, mert a levegőn megpenészedik. Túlzásba azért ne vidd a trágyázást, mert a kávézacc nagy mennyiségben túlságosan savanyúvá teszi a talajt.
A kávézacc elriasztja a szúnyogokat és rovarokat
A kávéban található koffein és a diterpének mérgezőek a rovarokra nézve. Ha távol szeretnéd tartani a rovarokat, bogarakat, hangyákat és szúnyogokat, gyújts meg egy olyan olajmécsest, amelynek olajába korábban kávézaccot kevertél, vagy keverd a kávézaccot a gyertyaláng környezetében lévő folyékony viaszhoz.
A kávézacc semlegesíti a szagokat
Próbáld ki, ha nem hiszed. Hagymapucolás után dörzsöld át a kezedet egy kis kávézaccal, vagy egy kis vászonzsákban helyez el kávézaccot a hűtődben. Meglátod, többé nem kell számolnod a kellemetlen szagokkal.
A kávézacc nagyszerűen eltávolítja a makacs szennyeződéseket
A tisztító vegyszereket nyugodt szívvel helyettesítheted sóval és kávézaccal és ezzel tisztíthatod az edényeket, eltávolíthatod a tűzhelyre égett maradványokat, sőt még a lefolyót is átmoshatod vele. Fából készült bútorok felületén natúr polírpasztaként is működik.
A kávézacc mint bőrradír, hajápoló és narancsbőr elleni szer
Az újrahasznosított kávézacc a szépségápolásban is szerepet kaphat. Ha bőrradírra vágysz, egy kis vízzel és vagy olívaolajjal keverd össze a zaccot és bőrradír gyanánt könnyen eltávolíthatod az elhalt hámsejteket a bőrödről.
Hozzászólás zárolva.