Facebook hozzászólás
1 154

COPD VAGY ASZTMA?

Nem csak a koronavírus tünete lehet a nehézlégzés

Sokan még csak nem is hallottak a COPD-ről, ami pedig egy igen komoly betegség, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha észleljük a tüneteit.

A COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease), vagyis a krónikus obstruktív tüdőbetegség a tüdő visszafordíthatatlan károsodásával járó, fokozatosan súlyosbodó betegség, amely során a légutak beszűkülnek, a tüdőszövet károsodik – lényegében a tüdő gyors öregedése zajlik. A betegség leggyakoribb kiváltó oka a dohányzás, de ezen kívül a tartós légszennyezettség, a kemikáliák,
az allergia, légúti fertőzések is elősegíthetik a kialakulását. Előrehaladása lassítható, a tünetek enyhíthetők, azonban a COPD jelenleg sajnos nem gyógyítható.

A cigaretta legnagyobb ellenség! Fotó: Pixabay
A cigaretta legnagyobb ellenség! Fotó: Pixabay

 

A COPD nem csak Magyarországon tekinthető népbetegségnek, de világszerte is több mint 250 millió embert érint. A hazai statisztikai adatok szerint a tüdőgyógyászati ellátásban jelenleg mintegy 190 ezer beteget tartanak nyilván, bár sajnos valószínű, hogy a diagnózis hiánya miatt a betegek tényleges száma ennél jóval nagyobb lehet.

Nemrégiben 11 ország bevonásával végeztek felmérést 1375 COPD-vel élő, 45 éves vagy annál idősebb beteg bevonásával. A felmérés szerint  a 45-54 éves korosztály betegei nagyobb arányban elégedetlenek az életminőségükkel, mint az idősebbek, mert a COPD jelentősen rontja a közérzetüket és korlátozza őket mindennapi tevékenységeikben. Kihat mindennapjaikra, befolyásolja a hosszabb utazásaikat, továbbá megemlítették, hogy napi teendőiket a légszomj és a köhögés időszakaihoz kell igazítaniuk. Szignifikánsan nagyobb részük számolt be „rossz” vagy „nagyon rossz” közérzetről és „stresszesnek” „túlterheltnek” érezték magukat.

Az egészséges és a beteg tüdő Fotó: Pinterest
Az egészséges és a beteg tüdő Fotó: Pinterest

 

Mi a tapasztalat a fiatal magyar betegekkel kapcsolatban?

Dr. Berzai Eszter, a Józsefvárosi Szt. Kozma Egészségügyi Központ, Tüdőgondozó gondozóvezető főorvosa elmondta: „A felmérés eredménye azt mutatja, hogy a fiatalabb betegek nagyobb tehernek érzik COPD-betegségüket. Ennek oka az lehet, hogy az aktív, dolgozó korosztály fokozott terhelésnek van kitéve a munkájában és a családdal kapcsolatos tennivalóikban is, ezért nagyobb az eltérés az elvárt és a korlátozott tüdőfunkció miatt csökkent teljesítmény között. Nyugdíjas korban a megváltozott életmód, a csökkent aktivitás miatt ez nem olyan szembeötlő, illetve a társbetegségek miatti korlátozottság is enyhítheti a tünetek megélését.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!