Facebook hozzászólás
368

Civil Negyed

ParlagfűPollen No Egyesület: egészségügyi vészhelyzet van

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A parlagfűszezon kellős közepén Dr. Kelen Andrásnét, a ParlagfűPollen No Egyesület elnökét kérdeztük arról, hogy egy civil szerveződésnek milyen eszközei vannak arra, hogy küzdjön ez ellen a rendkívül allergén gyomnövény ellen.

Évtizedes problémáról van szó, mivel magyarázza, hogy még mindig nem sikerült megoldást találni rá?

Véleményünk szerint mindaddig semmiféle előrelépés nem fog történni az ügyben, amíg a kormányzat nem kezeli politikai kérdésként a témát. Éppen ezért szorgalmazta egyesületünk legutóbb is, hogy a kormány nevezzen ki kormánybiztost a parlagfűhelyzet kezelése érdekében. Ez ugyanis egy rendszerszintű probléma, és a megoldása is csak rendszerszinten történhet. Hiába az agrártárca a téma szakmai irányítója, a végrehajtó feladatok pedig a miniszterelnökségnél vannak, helyi szinten pedig a kormányhivataloknál, de személyi felelőse nincs az egész kérdéskörnek. De a legfőbb probléma, ami akadályozza az ügy érdemi megoldását összefüggésben van az unió által folyósított földalapú támogatásokkal. Az érvényben lévő szabályozás szerint földalapú támogatás abban az esetben folyósítható, ha az adott földterület nem parlagfüves. No már most, Magyarországon eddig egyetlen egy esetben nem történt meg, hogy erre való hivatkozással megvonták volna egy adott földterület támogatását, holott nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy Magyarország területének jelentős hányada fertőzött parlagfűvel.

Mit tehet az állam, az önkormányzat, a hatóságok, hogy változzon a helyzet, és kevesebb parlagfűvel szennyezett földterület legyen az országban?

Érdemes leszögezni, hogy minden esetben a földhasználó felelős az adott területért, legyen az egy építési terület, vasúti töltés, szántó, vagy bármi más.
A törvény szerint a földhasználó köteles a használatában lévő területen a parlagfű virágzását megakadályozni (ugyanis ebben az időszakban szórja széjjel a pollent a gyomnövény), és ezt az állapotot fenn is kell tartania a vegetáció végéig. Amennyiben ezt nem teszi, úgy a hatóság közérdekű mentesítést rendelhet el az érintett földterületen, a mentesítés költségeit pedig a földhasználóra terhelheti.

A hatályos jogszabályok viszont nagyon hosszú, 30 napos határidőt tesznek lehetővé a hatósági intézkedésekre, maga a bírság pedig, annak mértéke miatt, nem bír elrettentő erővel.

Ezért is kellene a határidőket radikálisan lerövidíteni, vagyis, hogy a földhasználó azonnal legyen köteles a földjén parlagfű mentesíteni vagy, ha ezt nem teszi, a hatóság azonnal végeztesse el a közérdekű mentesítést. Jelenleg a bírság összege sem bír elrettentő erővel és mivel a parlagfüves területek felderítése egy százalék alatti, így a földhasználó az esetek igen jelentős részében megússza.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!