Facebook hozzászólás
627

Petefészekrák vagy ciszta? Hasonló tünetek!

Ha nőgyógyászati vizsgálat alkalmával, vagy ultrahang- illetve CT-vizsgálat során a petefészekben valamilyen elváltozásra derül fény, általában csak műtéttel dönthető el biztosan, hogy ártalmatlan cisztáról, vagy valódi – jó-, illetve rosszindulatú – daganatról van szó.

A petefészek daganatok előfordulása viszonylag gyakori, a női nemi szervek rosszindulatú tumorainak 20-25 százalékát teszik ki. Korai felismerésüket nagyon megnehezíti, hogy kezdetben nem okoznak súlyos tüneteket, és a kismedencén belüli elhelyezkedésük miatt sokáig rejtve maradnak, így igen nagy méretűre is növekedhetnek. Időben való felismerésüket az is nehezíti, hogy nem áll rendelkezésre olyan szűrővizsgálat, mint emlő- vagy méhnyakrák esetén.

Ha valamilyen elváltozásra derül fény, általában csak műtéttel dönthető el biztosan, hogy ártalmatlan cisztáról, vagy valódi – jó-, illetve rosszindulatú – daganatról van szó. A ciszták valójában nem daganatok, hanem rendszerint az ovuláció valamely zavarához társulnak. Spontán visszafejlődhetnek, majd újból kialakulhatnak. A ciszta is okozhat panaszokat: feszítő érzést, görcsös fájdalmat az alhasban.

A petefészkek valódi tumorai Mind a petefészket borító hámból, mind a csírasejtekből vagy az ivarlécből kiinduló daganatok lehetnek jó- vagy rosszindulatúak. A csírasejtes tumorok (dysgerminoma, gonadoblastoma, embrionális karcinóma, teratoma, endometriális sinustumor, choriokarcinoma) általában fiatal korban alakulnak ki, és többségük jóindulatú.

Az ivarléc eredetű daganatok (granulosasejtes-, thecasejtes-, Sertoli-Leydig sejtes daganat)gyakran ösztrogént, esetenként androgéneket is termelnek, ezért a tumor okozta tüneteket ezen hormonok által létrejött panaszok is színesíthetik, így például: korai menstruáció és pubertás, felgyorsult növekedés, emlőfeszülés, vérzészavar, fokozott szőrnövekedés.

A petefészekrák más daganatok – gyomorrák, emlőrák – áttéteként is létrejöhet, sőt limfóma is kialakulhat benne.

Tünetek:

A jóindulatú tumorok általában nem okoznak súlyos tüneteket, bár nagyra nőve az alhas feszülését okozhatják, valamint a környezetükben elhelyezkedő szerveket – húgyhólyag, végbél – nyomva szorulásos panaszokat, gyakori vizelési ingert okozhatnak.

A rosszindulatú daganatok a fenti tüneteken kívül kifejezett fájdalommal, puffadással, teltségérzéssel járnak, majd néhány hónap elteltével nagyfokú fogyáshoz, legyengüléshez, gyakran alsó végtagi trombózishoz vezetnek. Idővel áttétek is kialakulnak a máj, a belek, a húgyhólyag illetve a méhtest felszínén, a kismedencében elhelyezkedő nyirokcsomókban és a tüdőben.

Terápia: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=33&menu=betegseg&news_id=803&cim=Petefeszekrak-vagy-ciszta?





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!