Facebook hozzászólás
102

Stresszoldó technikák, amikkel visszanyerheted kiegyensúlyozott önmagad

Az állandó rohanás, határidők, feladatlisták és teljesítési nyomás világában nem meglepő, hogy a stressz okozta gondok népbetegséggé váltak. A stresszoldás pedig egészséged és közérzeted miatt is rendkívül fontos, nem árt tehát, ha megtanulsz néhány módszert a stressz kezelésére. Cikkünkben segítséget is kapsz a stresszoldó technikák kapcsán!

Amit tudnod kell a stresszről

A stressz alapvetően nem rossz dolog. Sőt, az élet természetes velejárója, ami bizonyos szintig még serkentőleg is hathat. A stressz ugyanis a szervezet normális reakciója a nem várt helyzetekre, ami hatására tested túlélő módba kapcsol és akár megoldhatatlannak tűnő akadályokat is le tudsz győzni.

Ott van a probléma, amikor a stressz rendszeressé és/vagy túl intenzívvé válik. A krónikus stressz hosszú távon már egészségügyi kockázatot rejt magában: számos megbetegedés kialakulása köthető hozzá.

A stressz alapvetően nem rossz, de fontos kezelni. 

Ne félj segítséget kérni!

Vannak olyan élethelyzetek, amikor annyira eluralkodik rajtunk a stressz, hogy egyedül nem bírunk megbirkózni vele. Ilyenkor érdemes segítséget kérni! Gondolj csak arra, hogy ha nehézségeid vannak a stressz kezelése terén, úgy nem csak magadnak, de családodnak is árthatsz, hiszen a mindennapokban ők is érezni fogják, hogy valami nincs rendjén veled.

A stresszoldás felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt fontos, egyben pedig ez adja a boldog család egyik fő elemét is. Mindannyiótok lelki egészsége, valamint a család dinamikája számára is fontos tehát a megfelelő stresszoldás.

Egyszerű stresszoldó technikák, amiket te is próbálj ki!

Lélegezz! A légzésnek óriási szerepe van a szervezet működtetésében, segítségével pedig te is befolyásolni tudod aktuális testi-lelki állapotod. Első lépésként meg kell tanulnod a hasi légzést: tedd a kezed a hasadra, vegyél mély lélegzeteket és érezd, ahogyan a hasad emelkedik, majd visszasüllyed a légzés hatására.

Ezután jöhet egy egyszerű légzőgyakorlat, amit bármikor bevethetsz, ha stresszes szituációba kerülsz: belégzés alatt számolj 4-ig, majd 4 számolásig tartsd benn a levegőt, 4 számolásig fújd ki, végül várj 4 számolást a következő belégzésig. Ezzel a dobozlégzésnek is nevezett hosszas, mély légzéssel aktiválni tudod a paraszimpatikus idegrendszered, ami nyugtatja a szervezeted.

Mozogj! Stressz kezelése szempontjából a legjobb, amit csak tehetsz, hogy rendszeresen beiktatod az életedbe a testmozgást. A közepes intenzitású mozgásformák egyrészről még csökkenthetik is a szervezetben lévő kortizolszintet – vagyis a stresszhormont -, egy kellemesen kiadós edzés pedig endorfint és dopamint szabadít fel a szervezetben, melyeket a köznyelvben boldogsághormonnak is nevezünk, nem véletlenül!

Mozdulj ki! A természetben való időtöltés a legjobb stresszoldó technikák közé tartozik, sőt, érdekes pszichológiai tény, hogy már csak egy fákat ábrázoló kép nézegetése is használható stresszoldás céljából. Egy erdőben vagy akár csak parkban való séta hihetetlenül üdítőleg hat testedre és lelkedre, stresszoldásként is hamar érezheted pozitív hatásait.



Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!