MENNYIT ÉRNEK A SOROZATOK LAKÁSAI?
Szomszédok barátok közt, és a többiek – éjjel-nappal
Kultikus magyar sorozatok, amelyek ingatlanjaiban családok életét követhettük végig a régmúlttól napjainkig. A lakótelepi élet mindennapjai, a külvárosi társasház családi hangulata, a budai elit villái és a belvárosi fiatalok albérlete. Vajon mit tudhatunk ezekről, mennyit érhetnek mostanában? A Duna House ingatlankörképe a magyar sorozatok lakásait járta körbe.
Szomszédok
Az egyik leghíresebb magyar televíziósorozat, amelynek minden epizódjában csütörtök van, vagyis a Szomszédok legtöbb jelenetét a ma újra virágzó gazdagréti lakótelepen forgatták. A telep a késő Kádár-korszak egyik nagy presztízsberuházásaként épült a ’80-as években. A sorozat 1987 és 1999 között volt műsoron a Magyar Televízióban, nyitóepizódjait hatmillióan nézték. A Szomszédok legendás helyszíneinek a sorozatban a Lantos utca 8. szám ad otthont, ám ne lepődjön meg senki azon, ha ilyen utcanévvel csak Budapest XVII. kerületében találkozik. A Vágási-Mágenheim-Takács családok otthona a sorozatban említett 10 emeletes házzal ellentétben egy 7 emeletes panel, a Csíki-hegyek utca 1. szám alatt. A teleregény indulásakor a Magyar Televízió összesen 4 millió Forintot költött a négy darab, első emeleti, lakótelepi lakásra, amelyekben a három család lakott, a negyedikben pedig a Gábor-Juli stúdió díszletét építették be.
Napjainkban a lakásokban civilek élnek, 2012-ben Taki bácsi és Lenke néni háromszobás, 74 nm-es ingatlanát 16,5 millió Forintért árulta akkori tulajdonosa. A felmérések alapján ugyanez a lakás sokkal többet ér, ma valószínűleg 40 millió forintnál is drágábban cserélhetne tulajdonost.
Barátok közt
Az 1998 óta futó szappanopera, a Barátok közt tette országszerte ismertté a XIX. kerületi Wekerletelepet. A sorozat híres lakóháza, a Mátyás király téren, vagyis a valóságban a Kós Károly tér 4. szám alatt található. Az épületet Schoditsch Lajos és Éberling Béla tervei alapján építették, jellegzetes, dupla oszlopsoros lodzsával és íves nyílászárókkal. A telep tervezésekor a 19. század második felében Angliából induló kertvárosi mozgalom nyújtott inspirációt, a cél az volt, hogy a vidéki embereket ne kényszerítsék zsúfolt bérházakba, helyette népi szecessziós és neogótikus, egyemeletes és földszintes, 2, 6, 8, 12 lakásos házak várták a lakókat. A különböző helyről érkező munkások,tisztviselők hamar igazi közösséggé kovácsolódtak, akárcsak a sorozatban, és kialakult a napjainkban is jellemző wekerlei lokálpatriotizmus.
Hozzászólás zárolva.