Holt zónák a partok mentén
Teknősgyilkos a műanyag szemét
A Csendes-óceán déli részén fekvő Henderson-sziget és az Ausztráliához tartozó Kókusz-szigetek két, egymástól egészen távol fekvő szigetcsoport, ezért is figyelemfelkeltő az a kutatás, mely azt állapította meg, hogy az említett szigetek partjain felhalmozódott műanyag szemét csaknem 2,5 Celsius fokkal növelte meg a térség maximális hőmérsékletét. Mindez komoly, elsősorban negatív következményekkel jár a helyi ökoszisztémára.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a szennyezés következtében bekövetkező napi hőmérséklet-ingadozások komoly következményekkel járhatnak a part menti ökoszisztémákra, beleértve az olyan állatokat, mint a tengeri teknősök és a vándorló partimadarak.
Korábban kiderült már, hogy a két helyszín műanyag szennyezése több, mint félmillió remeterákot pusztított el.
A Tasmania Egyetem és a londoni Természettudományi Múzeum kutatói hat helyszínen mérték a napi hőmérséklet ingadozást a homokos tengerparton.
A vizsgálat során azt állapították meg, hogy a műanyag szennyezés – ami négyzetméterenként átlagosan 3 kg – a napi maximum hőmérsékletet 2,45 Celsius fokkal emelte meg, míg a napi minimum átlaghőmérséklet 1,5 Celsius fokkal csökkentette.
A Henderson-szigeteken 38 millió darab, míg a Kókusz-szigeteken 414 millió darab műanyag szemetet találtak, összesen 256 tonna mennyiségben.
A tanulmány vezető szerzője, Jennifer Lavers, a Tasmaniai Egyetem munkatársa szerint a műanyagokkal összefüggésbe hozható hőmérséklet-emelkedés pusztító hatással lehet az úgynevezett meiofaunára, vagyis a tengerparti üledékben, a homokban élő organizmusokra, amelyek létfontosságú szerepet játszanak a trópusi tengerparti ökoszisztémákban.
„Ezek olyanok, mint a giliszták a termőföldekben, vagyis megforgatják a talajt” – mondta Lavers.
A partokon felhalmozódó műanyag szemét egyfajta szigetelőréteget képez a talaj felett, ami olyan szokatlan hőmérséklet emelkedéshez vezet, amihez a legtöbb állat már képtelen alkalmazkodni.
Hozzászólás zárolva.