Facebook hozzászólás
244

Urak, figyelem!

A szakemberek szerint e rákfajta kialakulásának valódi oka ismeretlen, ám egész sor kockázati tényezőt fel lehetne sorolni, amely végül is a betegség kialakulásához vezet. Hogy csak a legfontosabbakat említsük: öröklött tényezők, hormonális zavarok, bizonyos gyulladások, a nemi szervek sérülései, stb. A legsúlyosabb kockázati tényező azonban a rejtett here.  

Mint ismeretes, a here a vese közelében fejlődik ki, ahonnan még a méhen belül vagy közvetlenül a megszületés után leszáll a herezacskóba. Ha ez nem történik meg, elő kell segíteni, hogy a here a helyére kerüljön. Kezdetben hormonális kezelést kap a kicsi. Ha ez nem hoz eredményt, következik a sebészi beavatkozás, legkésőbb két éves korig.

Az első figyelmezető jel, amely rákra utalhat, kemény csomó a herében vagy a here fájdalmatlan megnagyobbodása. A páciens ezt gyakran véletlenül, mondjuk fürdés közben veszi csak észre. Néha lényegesen megváltozik a here mérete. Az ilyen elhanyagolt esetekben természetesen a kezelés is későn kezdődik, a gyógyulásra is kisebbek a kilátások. A férfiak nem nagyon szívesen mennek orvoshoz, egyrészt szemérmességből, másrészt félnek a kellemetlen kivizsgálástól. Tévesen azt gondolják, hogy ha a daganat észrevétlenül jött, ugyanúgy el is tűnik. Ebben az esetben rendkívül fontos szerepe van a partnernek, aki sokszor elsőként veszi észre a változást. Az ő felelőssége, hogy a férfi minél előbb orvoshoz kerüljön.

Mi történik az orvosnál? Az orvos kézzel alaposan megvizsgálja a herezacskót. A daganatos here általában megnagyobbodott, kemény, esetleg kemény csomó tapintható ki benne. Legjobb, ha urológus végzi ez a kivizsgálást. Itt fontos szerepet játszik az ultrahangos kivizsgálás. Gyanús esetben kivizsgálják a vér markermennyiségét, aminek óriási a jelentősége. A kezelés hatásfokának követésére is alkalmas. Gyökeres diagnosztikai lépés a here eltávolítása. Ha a szövetminta pozitív, további kivizsgálás kell ahhoz, hogy megállapítsák, vannak-e áttétek. A szokásos kemoterápia és sugárkezelés után hosszú ideig megfigyelik, ellenőrzik a beteget.

Az elmúlt két évtizedben annyira javultak a gyógyítás eredményei, hogy még az előrehaladott állapotban lévő hererákos betegek többsége is gyógyítható. A kezelés sikere azonban még mindig a betegség korai felismerésétől és hisztológiai típusától függ. A betegek 70-90 százalékának van esélye a gyógyulásra. Hogy ez az arány tovább növekedjen, fontos, hogy a férfiak maguk is megvizsgálták időnként a heréjüket. És persze tájékozódjanak a betegségről, a laikus közvélemény ugyanis nem is tudja, hogy fiatal korban is előfordulhat hererák. A korai felismerés és a kezelés azonnali megkezdése ugyanis életet menthet. Ebben a betegnek meghatározó szerepe van. (zd-ki)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!