ÜZENET A MÚLT SZÁZADBÓL
Házi birsalmasajt a nagyitól
Legutóbb a Balaton-felvidék legismertebb piacán kóstoltam Nagy Ferenc présházának nagyszerű birsalmasajtját. Megmondom őszintén, a nagyi sajtja után soha nem ettem még ilyen finomat. Ő a háromajtós szekrény tetején szárította, Nagy Feri barátunk pedig egy hatalmas gyúródeszkán az udvaron, az októberi napfényben… Egyszerűen mesés!
Negyedekbe vágjuk a szép birsalmákat, magját, magházát kivesszük, majd forró vízben puhára főzzük. Szitán áttörjük, és most jön a furmány: lemérjük a masszát, egy kg gyümölcshöz 80 dkg cukrot teszünk félre. Egy nagyobb lábasba öntjük az áttört birsalmát, és addig főzzük, amíg sűrű masszát nem kapunk. Onnan tudjuk, hogy már jó, hogy kavarás közben már látjuk az edény alját. Most beleszórjuk a cukrot, és nagy lángon folytonos kavarás közben még 10-16 percig főzzük. Most végezzünk el egy egyszerű tesztet: cseppents egyet egy hideg porcelán- vagy üveg tálkára, és ha a csepp gyorsan „bebőrösödik”, akkor jók vagyunk! Hideg vízzel öblítsük ki az őzgerincformát, kis üvegtálkát vagy pudingformát, és gyorsan öntsük bele a masszát. Akkor igazán jó, ha durvára vágott diót vagy vékonyan szeletelt hámozott mandulát szórunk közben bele. Másnap sütőpapírra borítjuk a birsalmasajtot, és két-három hétig száraz és langyos helyen hagyjuk szikkadni. Úgy hetente meg is forgathatjuk, hogy minden részét jól érje a levegő. … És ha még nem „kopott volna el”, akkor egyenként csomagoljuk be fóliába a sajtokat. Ez a finomság még karácsonyig is kitarthat!
Gyomornyugtató birsalmás csirkecomb
A birsalma az egyik legjobb gyomornyugtató, regeneráló gyümölcs.Gyomorrontásból, hasmenéses betegségből lábadozó betegnek inkább kompótként ajánljunk! A következő recept azonban mindenkinek jót tesz, és ráadásul nagyon finom!
Hozzászólás zárolva.