Facebook hozzászólás
2 479

A levendulától a dinnyéig

Hűsítő szörpök házilag

Nyáron rengeteg gyümölcs vagy növény áll rendelkezésünkre, melyből könnyedén készíthetünk házilag is szörpöket. Szódával felöntve és pár jégkockával lehűtve isteni, természetes szomjoltó válhat belőlük a nagy melegben.

Nemrég írtunk már a legjobb hűsítő italokról, melyek felüdítik az embert a kánikulai napokon. Most itt az ideje, hogy saját kezűleg is elkészítsük őket. Akinek van kertje, az némileg könnyebb helyzetben lehet, főleg ha gyümölcsfái is vannak. De az sincs bajban, aki nem rendelkezik ilyen extrákkal, hiszen levendulát például már elég sok helyen gyűjthetünk, illetve vásárolhatunk. Egyre több a szedd magad akció is és a dinnye ára is csökken, szóval szörp- alapanyagból nincs hiány. Mi pedig adjuk hozzá a recepteket.

Levendulaszörp

Most van épp a szezonja és mivel igazán intenzív az íze, így nem is kell belőle olyan nagy mennyiség. Szükséges hozzá egy csokor levendula, citromlé, citromsav és cukor. A virágfejeket levágjuk, beletesszük az edénybe, rákarikázunk 4-5 citromot, felöntjük kb. 5 liter vízzel, majd lefedve félretesszük. Hűvös helyen 12-24 órát hagyjuk erjedni. Ha rendesen kiázott, akkor alaposan kinyomkodjuk a virágokat, majd átszűrjük a szörpöt. Hozzáadunk kb. 1 kg cukrot és egy teáskanál citromsavat , majd üvegekbe töltjük és légmentesen lezárjuk. Egy nagy lábasban vizet forralunk és 30-40 percre beleállítjuk a szörpös üvegeket, majd a szörpöt bedunsztoljuk, vagyis jó meleg helyen pihentetjük, mondjuk a paplanba bugyolálva, egészen addig míg ki nem hűl.

Fotó: Depositphotos
Citromfű szörp

Ez az illatos növény nem csak teaként, de üdítőitalként is kiváló, ráadásul még az idegrendszerre is jó hatással van. Érdemes még virágzás előtt leszedni a leveleket, ezekből lesz igazán zamatos szörp. Kell hozzá 1 nagy csokor friss citromfű, 1,5 kg cukor és természetesen citromlé. A cukrot egy fazékban elkeverjük a vízzel és szirupot főzünk belőle. A megmosott citromfű leveleit a szirupba tesszük 5 darab citrom kifacsart levével együtt és egy napig hagyjuk ázni. Másnap az egészet jól átforraljuk, majd leszűrjük és üvegekbe töltjük. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Mondjuk egy nagy pokrócokkal kibélelt kosárban letakarva kb. egy nap alatt hűlnek ki.

Bodzabogyó szörp

A bodzavirágzásról már lekéstünk, de nincs veszve semmi, hiszen a bodzabogyók majd csak most kezdenek el érni. De ezeket a bogyókat csak akkor szabad begyűjteni, ha már egészen feketére értek, éretlenül ugyanis mérgező a hatásuk. Főzés közben arra is ügyeljünk, hogy mindent megfog, mert nagyon sok festékanyag van benne, az íze viszont isteni. Kell hozzá kb. 1 kg bodzabogyó, 1 kg cukor és 1 teáskanál citromsav. A bodzabogyót lecsipegetjük egy tálba és átöblítjük. Egy villával összetörjük és pár órát állni hagyjuk, hogy levet eresszen, majd leszűrjük, a gyümölcsből alaposan kinyomkodva a levet. A leszűrt léhez hozzáadjuk a cukrot és citromsavat, majd addig főzzük míg kicsit sűrűbb nem lesz. Forró vízzel kiöblített, steril üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, majd következhet a dunsztolás, melyet az előbbiekben már részletesen leírtunk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!