Vigyázz! A gyümölcsteák nem „találkoztak” teacserjével sem
Ha a hazai cukorfogyasztási adatokat nézzük, mi magunk is megdöbbenünk: a legutolsó felmérések szerint ez fejenként évente majdnem harminchárom kiló volt. A cukorfogyasztásunknak csak egy része a közvetlen, finomított kristálycukor – ami kávéval, teával, egyebekkel jut be a szervezetbe -, a többit édesített ivólevek, édességek, lekvárok, befőttek és egyéb élelmiszerek „kísérőjeként” fogyasztjuk el.
Emellett magára a tealevélre is érdemes figyelmet fordítanunk, mert a bőséges választékban sokszor inkább az aromára, illatra figyelünk, mintsem a minőségre. Pedig nem árt tudni, hogy a klasszikus teaültetvényeken még mindig alkalmazzák a rovar- és gombaölő szereket, melyekből a gondos kezelés ellenére is maradhat a tealeveleken. Ezért ha nem is döntünk a biotea mellett, legalább válasszunk "FairTrade" (méltányos kereskedelem) címkével ellátottakat. Ezek sem tartalmaznak ugyanis vegyszermaradványokat: erre a rendszer a garancia, amelyen belül – a termesztéstől a feldolgozásig – folyamatosan ellenőrzik a teafű minőségét.
S hogy milyen tea mellett döntsünk? A legtöbben nálunk a gyümölcs-, a fekete és a zöld tea mellett teszik le voksukat, de vannak fehér és úgynevezett élvezeti teák is, mint például a rooibos – az afrikai vöröstea – vagy a dél-amerikai maté.
A sokak által kedvelt gyümölcsteák esetében nem árt az óvatosság, hiszen sok esetben ezek soha nem "találkoztak" a teacserjével. Ízüket és színüket – szemben a bioboltokban kaphatókkal – legtöbbször nem az epertől, málnától kapják, hanem műaromáktól, élelmiszer-színezékektől.
A főleg Kínából, Japánból, kisebb mértékben Indiából és Srí Lanka területéről származó zöld tea szintén egyre népszerűbb a hazai teafogyasztók körében. Ebben valószínűleg szerepet játszik az is, hogy a zöld teának számos jótékony, egyebek mellett immunerősítő, vírus- és baktériumölő, valamint rákellenes hatást tulajdonítanak. Emellett jó méregtelenítő, amit fokoznak a benne található C-, B2, D- és K-vitaminok, valamint a karotinoidok. Az emberi szervezetre gyakorolt pozitív hatásairól amúgy már a 12. században könyv jelent meg, és ezeket a mai tudományos kutatások is alátámasztják. A jó minőségű bio zöld tea ellenőrzött teaültetvényeken terem, ahol kizárólag természetes növényvédő módszerekkel óvják a cserjéket a kártevőktől, így vegyszerektől mentes. Szüretelése kézzel zajlik, hiszen a növény felső rügye alatti levelek adják az alapanyagot. Ezeket megfonnyasztják, majd gőzölik, és enyhén pörkölik, s e kíméletes eljárásoknak köszönhetően a sejtek sértetlenek maradnak. A japánban termesztett zöld tea egyébként kissé fűízű, szénaillatú, a kínai kesernyésebb, míg az indiai gyümölcsös aromájú.
Hozzászólás zárolva.