Facebook hozzászólás
820

B-terv

„A gátlásosságomat nehezen nőttem ki” – Farkasházi Réka a változásról

Mindenki életében vannak olyan időszakok, amikor a jól bevált dolgok már nem működnek, újra kell tervezni őket. Megváltoztatni az irányt, elengedni régi szokásokat, belevágni új tervek megvalósításába. B terv című rovatunkban ismert magyar emberek vallanak a nagy váltásaikról. Farkasházi Réka színésznő, énekesnő mesél.

Farkasházi Réka koncerten
A gyerekkori zenei tanulmányok nagyban befolyásolták a mai életét. ( Fotó: Kiss Krisztina)
Az lett belőled, amit a pályaválasztáskor az érettségi idején elterveztél?

Igen, de nem az volt az út, amiről álmodtam. Ez nem jelenti azt, hogy az út, amit végül kaptam, nem jó, vagy jobb. Érettségi idején arról álmodtam, hogy elsőre felvesznek a Színművészeti Egyetemre. A pályaválasztás nem igazán volt egy választás számomra, inkább egy eleve elrendeltetett dolog. Annyira vonzott a színházi közeg, valami belülről diktálta, hogy nekem ebbe az irányba kell elindulnom. Nem vagyok az az átütő, megkérdőjelezhetetlen tehetség, de kaptam valamit, ami miatt ott kell lennem a színpadon és ezzel sokaknak tudok örömöt szerezni. Hatalmas kudarc volt, hogy nem vettek fel a Színművészetire, nagyon sokáig nyomasztott. Aztán mégis országos ismertségre tettem szert a Barátok közt sorozatban, ami egyfelől nagyon nagy előny, másfelől rendkívüli hátrány volt a szakmában. Meg kellett küzdenem az előítéletekkel: nem végeztem el a Színművészeteit és ráadásul egy szappanoperában lettem híres. Girbe-gurba volt az út, de én azt érzem, az vagyok, aki lenni szerettem volna. Sok munka, küzdés és tanulás van mögötte. Ha mindaz, amit elértem azonnal az ölembe hullott volna, nem lenne bennem meg a vágy, hogy minél jobb és jobb legyek.

A szakmai karrieredben hány alkalommal kellett váltanod?

A szakmámban nem váltottam, inkább kiegészítettem a színészi, énekesi karrieremet a drámapedagógiával. Apukám a Veszprémi Egyetem Színházi és drámapedagógia szakára járt. Annyira élvezte, hogy meggyőzött, nekem is ott kéne továbbképezni magam. Jók az ösztöneim, a hangomat, a személyiségemet szeretik a gyerekek, vágyam volt, hogy ennél több eszköz legyen a kezemben. Az egyetemi éveim életem legszebb időszaka volt. Csodálatos tanári kar, szuper osztályközösség vett körül. Rengeteg gyakorlati óránk volt, rendezést is tanultunk, beleáshattam magam a színháztörténet mélységeibe. Színészként, és a zenekarom miatt is fontos, amit ott tanultam. A személyiségfejlődésemnek pedig különösen jót tett.

A magánéleti mélypontokon, a konfliktusos emberi játszmákon hogyan tudtad túltenni magad? Kértél segítséget? Mi a belső erőd, ami tovább vitt?

Borzalmasan nehezen. Nagyon megszenvedem ezeket a helyzeteket. Jó pár évvel ezelőtt eljött az a pont, amikor szakember segítségét kértem, aki a mai napig mellettem. Nagyon jó, hogy időről időre át tudom vele beszélni a dolgaimat. Egészségtelenül sokat rágódtam az emberi konfliktusokon, mindent megtettem azért, hogy az általam szeretett emberek szeressenek. Hihetetlen szeretetéhség volt bennem, utólag jöttem rá arra, hogy ez milyen sokan kihasználták. Sohasem tudtam a rossz energiájú kapcsolatokból magamtól kilépni, amelyek leginkább baráti- és munkakapcsolatok voltak. Rá kellett jönnöm arra, hogy nemcsak a párkapcsolatban léteznek bántalmazó kapcsolatok, – itt most nem fizikai bántalmazásról beszélek, hanem verbálisról, pszichésről- nekem ezekből bőven kijutott. A környezetem látta és nem értette, miért nem szállok ki belőlük. Most már sokkal könnyebb, de nem mondom, hogy teljesen eltűnt belőlem ez az érzés. Egy rossz mondattól össze tudok zuhanni, aztán persze feltámadok, mint egy főnix madár. Vitathatatlan, hogy érzékeny ember vagyok.

Milyen a kapcsolatod az idővel? Hiszen az idő múlása is változás.

44 éves leszek nemsokára. Elfogadom az idő múlását, nem harcolok ellene. Azon szoktam gondolkodni, milyen kár, hogy az ember fiatalabb korában nem a mostani szemével látja a világot, önmagát. Ezért is jó, hogy fiatalokkal dolgozhatok, tudok segíteni nekik abban, hogy bízzanak magukban, legyenek vágyaik, küzdjenek meg értük. Én is sokat tanultam idősebb kolleganőimtől, Bence Ilonától, Esztergályos Cilitől, Almási Évától, Hűvösvölgyi Ildikótól, hogy csak néhányukat említsem, akik mind nagyon jól kezelik az idő múlását, ma is, idősebben ízig vérig nők. Most, hogy a Barátok közt sorozat véget ért és hatalmas őrület volt körülötte, volt pár nap, amikor elkapott a nosztalgia érzése. A családom is sokat segít abban, hogy ne foglalkozzam az idő múlásával. Sokat segít, hogy a férjemmel 17 éves korunk óta együtt vagyunk. Látott engem tinilánynak, fiatal nőnek, kismamának, érettebb nőnek, és remélhetőleg látni fog nagymamának is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!