Facebook hozzászólás
592

Pulyka és fagyöngy

Ma is a dickensi hagyomány szerint ünneplik a karácsonyt az angolok?

Sokan Charles Dickensnek és az ő 1843-ban megjelent Karácsonyi ének című regényének tulajdonítják azt, hogy ezt a jeles napot abban a formában, olyan világi rítusok szerint ünnepelik meg manapság is Angliában, ahogy az a könyvben szerepel.

Kérdés persze, hogy Dickensnek valóban ennyire úttörő szerepe volt abban, hogy ilyen formát adott ennek az eredendően egyházi ünnepnek, vagy voltak mások is, másféle hagyományok, melyek a mostani képére formálták ezt a ma már igencsak profán karácsonyt?

Elvilágiasodva. Fotó: pioaxabay.com
Elvilágiasodva. Fotó: pioaxabay.com

 

1843-ban Dickens felesége már az ötödik gyerekükkel volt várandós, így egyfajta egzisztenciális szorítás is szerepet játszott abban, hogy az író egy újabb regénnyel, és annak vélhetően sikeres fogadtatásával hozza ismét egyensúlyba a család költségvetését – olvashatjuk a historyextra.com oldalán.

A Karácsonyi ének aztán rekord idő alatt, mindössze hat hét alatt el is készült, és mivel az író vitába keveredett kiadójával, így a könyvet saját finanszírozásában jelentette meg. Ez nem is volt rossz döntés, mert bár a könyv árát nagyon alacsonyra szabták, egy példányhoz már öt schillingért hozzá lehetett jutni, és mivel így a legszegényebbek is megengedhették maguknak, nagyon rövid idő alatt 6000 példány el is kelt a szellemtörténetből.

A siker persze mások érdeklődését is azonnal felkeltette, azonnal kalózkiadások tucatjai árasztották el a korabeli könyvpiacot, Dickens pedig – szerzői jogai védelmében – vég nélküli pereskedésekbe kezdett az illegális publikációk miatt.

Charles Dickens. Fotó: Pixabay
Charles Dickens. Fotó: Pixabay

Dickens előtt ugyanakkor a regény megírásakor vélhetőleg nem csupán az a cél lebegett, hogy írjon egy újabb jó történetet, amit aztán majd jó pénzért eladhat, hanem ennél komolyabb szándékai is voltak. Az író nem sokkal azelőtt, hogy nekiállt volna a könyv megírásának, hosszabb utat tett Észak-Angliában, és ott személyesen is megtapasztalta, milyen reménytelen küzdelmet folytatnak Nagy-Britannia szegényei.

A „rongyos iskolákban” tett látogatásai – ezek ingyenes jótékonysági iskolák voltak, amelyekben nincstelen gyermekeket oktattak – szintén komoly hatást gyakoroltak rá. A Karácsonyi énekben Dickens finom módszert talált arra, hogy kiemelje a szegények helyzetét.

A story

A történet főszereplője Ebenezer Scrooge, egy uzsorás, fösvény, lelketlen milliomos, aki utál minden szépet és jót, sőt a karácsonyi ünnepeket és az arra való készülődést is egyenesen gyűlöli. Mindössze két ember van az életében. Az egyikük Fred nevű unokaöccse, akivel alig tartja a kapcsolatot. A másik Bob Crachit, aki saját rosszul fizetett és agyondolgoztatott alkalmazottja.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!