Hudec, Gonda és többiek, akik nyomot hagytak Sanghajon
Sikeres magyarok a Távol – Keleten
Itthon pár évvel ezelőtt, még kevesen tudták, hogy Sanghaj egyik szimbolikus épületét egy magyar építész, Hudec László tervezte. Az 1934-ben épült Park Hotel harminc évig Ázsia legmagasabb épülete volt. De nem ő volt az egyetlen magyar, aki a 20. század elején maradandó nyomot hagyott a kínai metropoliszon. Szentmártoni Lívia a sanghaji magyar főkonzulátus diplomatája éveken át kutatta és kutatja ma is, hogyan kerültek honfitársaink a Távol-Keletre.
Szentmártoni Lívia a diplomácia testület tagja, oktatási és kulturális szakdiplomata. Így már érthető, miért keltette fel az érdeklődését két magyar származású építész, Hudec László és Gonda Károly. Mindketten éltek és dolgoztak Sanghajban, több ikonikus épület fűződik a nevükhöz. Itthon mégis keveset hallunk, tudunk róluk.
Hogy született meg a Hudec album?
Hudec László munkássága sokak érdeklődését felkeltette az elmúlt néhány évtizedben, 2008-ban Hudec emlékév is volt Sanghajban. Neve bekerült a köztudatba. Luca Poncellini, egy olasz fiatalember, könyvet is írt az építészről. Ebben minden szerepel, amit Hudecről ki lehetett deríteni.
Egyetlen dolgot hiányoltam, vajon melyek azok a Hudec által tervezett épületek, amelyek még ma is állnak. A Nagyszínház és Park Hotel ismert, de nem tudtuk, hogy a többi épület létezik-e még. Amikor elkezdtem ezzel a témával foglalkozni, élt Sanghajban egy magyar fotóművész, Nicky Almasy, őt is érdekelte ez a hiánypótló munka. Felkutattuk és lefényképeztük az összes megmaradt épületet. A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatta a vállalkozásunkat, így készíthettünk a fotókból egy albumot.
A Gonda Károlyról írt könyvednek mi volt az inspirációja?
Róla kevesebbet tudtunk. Még a származása sem volt bizonyos. Aztán egymástól teljesen függetlenül megkeresett két hölgy, a Tongji Egyetem építész professzora és a Shanghai Daily újságírója, hogy olyan anyagokat találtak, melyek szerint Gonda magyar volt. Ez felcsigázta az érdeklődésemet. Felkutattam a születési anyakönyvi kivonatát, amelyből egyértelműen kiderült, hogy Gonda Károly magyar állampolgár volt. Az első világháborúban orosz hadifogságba esett, onnan került 1920-ban Sanghajba. Sikeres építész volt, néhány év múlva már saját irodát alapított, főként üzletházakat, filmszínházakat tervezett art deco stílusban.
Hozzászólás zárolva.