Életforma.hu


Antoni Gaudí, aki átírta a logikát

Antoni Gaudí, aki átírta a logikát 

Sorozatunkban, a PRIVÁT ÜZENETBEN külföldön élő honfitársaink számolnak be arról, mit adott számukra a nagy váltás, az új élethelyzet. Szluha Krisztina három éve él szerelme kedvéért Barcelonában. A katalán fővárosban, amely nemcsak az egyszeri turistát bűvöli el, de azt is, aki nap, mint nap az utcáit járja. És ebben kiemelkedő szerepe van Gaudínak. Krisztina mai üzenete segít megértenünk, hogy miért.
A női szempontok az építészetben

A női szempontok az építészetben 

Ma már nehezen tudjuk elképzelni, de egészen a nyolcvanas évekig nem igazán érvényesültek a nők szempontjai a várostervezés során. A modern architektúra atyja, Le Corbusier által a háború után megalkotott arányrendszer, az úgynevezett Le Modulor a 180 centi magas férfiakat vette alapul, és mindent, kilincsmagasságot, lépcsőfokokat ehhez az ideáltípushoz tervezett. Negyven évvel ezelőtt azonban megjelent a Matrix, egy női dizájnercsoport, ők pedig mindent fenekestül felforgattak. Munkájukat most a londoni Barbican Centerben lehet megtekinteni.
Sikeres magyarok a Távol - Keleten

Sikeres magyarok a Távol - Keleten 

Itthon pár évvel ezelőtt, még kevesen tudták, hogy Sanghaj egyik szimbolikus épületét egy magyar építész, Hudec László tervezte. Az 1934-ben épült Park Hotel harminc évig Ázsia legmagasabb épülete volt. De nem ő volt az egyetlen magyar, aki a 20. század elején maradandó nyomot hagyott a kínai metropoliszon. Szentmártoni Lívia a sanghaji magyar főkonzulátus diplomatája éveken át kutatta és kutatja ma is, hogyan kerültek honfitársaink a Távol-Keletre.
Az építészek többsége megvetően tekint a Kádár-kockákra

Az építészek többsége megvetően tekint a Kádár-kockákra 

A Kádár-kockák hazánk településeinek markáns és megkerülhetetlen elemei. Az ország valamennyi térségében találkozhatunk velük, hiszen – becslések szerint – több, mint 800 ezer ilyen lakóépület van ma Magyarországon. Az egyik építészeti szakportál ezért olvasóihoz fordult, akiktől azt várja, hogy küldjék be a megvalósult, vagy éppen tervezett, racionális, illetve kevésbé racionális Kádár-kocka felújításaikat.
"Nem kaserolom annyira a Nemzeti Levéltár tornyának visszaépítését" - videóinterjú Torma Tamás építészetkritikussal

"Nem kaserolom annyira a Nemzeti Levéltár tornyának visszaépítését" - videóinterjú Torma Tamás építészetkritikussal 

Budapest városképe folyamatosan változik, ez így rendben is van, hiszen valójában egy elő organizmusról beszélünk; az már azonban nem mindig egyértelmű, hogy egyes épületek miért is tűnnek el, másokat pedig miért is kell mindenáron megépíteni. A valós történeti értéket képviselő budai Márványmenyasszony étterem, a Wichmann-söröző, Budapest legrégebbi húsárudája a Mester utcában, vagy éppen a késő modernizmus egyik emblematikus épülete, az MTA Kémiai Kutatóintézete most veszélyben vannak, míg úgy tűnik semmi sem áll útjába annak, hogy újra megkapja a második világháborúban elpusztult tetődíszét a jogi egyetem pesti épülete, a műszaki egyetem Gellért téri épülete, és akkor még nem is beszéltünk a Nemzeti Levéltár visszaépítendő tornyáról. Torma Tamás építészetkritikussal beszélgetünk.
Makovecz Imréről őszintén - videóinterjú Torma Tamás építészetkritikussal

Makovecz Imréről őszintén - videóinterjú Torma Tamás építészetkritikussal 

Az általában hírínségesnek tekinthető év elején két, viszonylag fajsúlyos hírben is szerepelt Makovecz Imre egy-egy munkájával. A piliscsabai Pázmány Péter Katolikus Egyetem épületei, melyek Makovecz tervei alapján készültek a rendszerváltást követően, az egyháztól az állam kezelésébe kerültek, maga az oktatási intézmény pedig budapesti ingatlanokba költözött. A kormányközeli Hír TV pedig egy majd tíz éves Makovecz templom tervéről törölte le a port, és egyben lengette be a katedrális méretű építmény budai helyszínen való megvalósulását. A két hír apropóján beszélgettünk az építész munkásságának egyre inkább változó megítéléséről Torma Tamás építészetkritikussal.
Magyar építésziroda is versenyben van a sencseni „Müpa” tervpályázatán

Magyar építésziroda is versenyben van a sencseni „Müpa” tervpályázatán 

A magyar Zoboki Építésziroda három neves építésziroda mellett a világhírű Zaha Hadid építészirodával is versenyben van még a sencseni „Müpa”-ra kiírt nemzetközi tervpályázaton. A kiírók várhatóan 2021. februárban hirdetik ki a végső győztest. A tét egyáltalán nem kicsi, a Nemzetközi Előadóművészeti Központ becsült beruházási értéke 80 milliárd forint, míg a pályázat nyertese tervezői megbízást, vagy 90 millió forintnyi pénzjutalmat kap.
Képregény készült a Mátyás-templom történetéről

Képregény készült a Mátyás-templom történetéről 

A Múltébresztők címmel kiadott képregény a Budavári Nagyboldogasszony-, közismert nevén Mátyás-templom történetéről szól fiataloknak.
Hogyan hat a városok jövőbeli arculatára a távolságtartás?

Hogyan hat a városok jövőbeli arculatára a távolságtartás? 

A társadalmi távolságtartás miatt a városok közterei sem lesznek már olyanok a koronavírus után, mint annak előtte. Az építészek és urbanisták már készülődnek, kérdés, hogy a városlakók hogyan fogadják majd a változásokat.
A minimalizmus 10 arca

A minimalizmus 10 arca 

A minimalizmus mottója: a kevesebb több! És ez a felfogás ma már az élet minden területét átszövi. Mi 10 pontba szedtük, de sokáig lehetne folytatni a sort.

Bámulatos sírok legendái 

Ki szerelemből, ki szeretetből, ki kötelességből, ki kegyeletből, ki csak szokásból ilyenkor kimegy a temetőbe. Útban a szeretett sírja felé sokan észre sem veszik, mennyi nagyszerű ember alussza csendes, örök álmát körülötte. Olyanok, akik egykoron oly sokat tettek ezért az országért. És gondoljunk azokra a remek építészekre is, akik nemcsak festői palotákat, de ismert emberek mauzóleumait is megtervezték.

Luxusvillák saját gáttal a Rómain 

Nemsokára elkészül Budapest első minimál stílusú prémium villa-parkja a Római-parton, csupán pár méterre a Dunától! A különleges villapark a belvárosi pezsgés és a vidéki élet elemeit ötvözi és a The Village nevet kapta. A minimál stílust és a letisztult eleganciát kedvelő igényes közönség nemsokára a Rómaira költözik, ugyanis hamarosan átadják a rekord idő alatt értékesített luxusvillákat.

Letisztult formák, művészet és luxus egy helyen 

Sokszor halljuk, mégsem vagyunk teljesen tisztában azzal, hogy mi is az a resort. Nyaralóhely? Szálloda? Otthon? Tulajdonképpen lehet mindhárom együtt, és még ennél is több: egy teljesen új élmény, amit már Magyarországon is megtapasztalhatunk Közép-Európa első luxus resortjában, Zala megyében.

Mint egy svéd nyári lak 

A munkahelyi egészséget és jóllétet szolgálja az új lobby-koncepció. A cél, hogy egy irodaházba belépve a hall ne egy váróterem vagy irányítóközpont érzetét keltse, hanem egy kedves üdvözlő helyiségét. A világszerte elismert Henning Larsen építészei a Skanskával karöltve olyan teret alkottak, amelyben úgy érezhetjük magunkat, mint egy hamisíthatatlan svéd nyári lakban.

Ezért szerettünk bele Krakkóba 

Tízmillió ember nem tévedhet: évente ugyanis körülbelül ennyi turista választja Krakkót. Európa egyik legkedveltebb turisztikai célpontja megunhatatlan, a lenyűgöző történelmi épületektől a sokszínű lengyel gasztronómiáig számtalan okunk van rá, hogy legalább egyszer ellátogassunk oda. Kocsival sincs nagyon messze, de Ferihegyről repülővel már 1 óra alatt ott lehetünk!

Az utolsó otthon 

Különleges idősek otthona nyitja meg kapuit Budán idén decemberben. A Rege Residence egyedülálló küldetést vállal fel azzal, hogy a hagyományos idősotthon paradigmát áttörve új életstílust kínál a szépkorúaknak. Az aktív életmódot  többféle szabadidős tevékenységgel, számos kulturális és sport programmal segítik. A cél egy összetartó, támogató közösség felépítése, ahol a lakók ebben az életkorban is új ismeretekkel, új barátságokkal gazdagodhatnak.

Álomház mecseki panorámával 

Szó szerint behódol Pécs városa annak a családi háznak, amelyet Gálosi Bettina tervezett a Stílus és Otthon – Jövő otthonai pályázatára. A fiatal tervező figyelembe vette a helyi adottságokat, betartotta a kihívó, lejtős terepviszonyokra vonatkozó sajátos előírásokat, a végeredmény pedig egy olyan élhető családi ház lett, ahová mindenki szívesen beköltözne.

Már tudjuk, kik a legjobbak! 

Baraczka Eszter, Kútvölgyi Erzsébet, Kőbán Rita és Medveczky Ádám is a kiválók között! A Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Csányi Sándor kihirdette az idei jelölteket. Ezúttal is tíz kategóriában választottak! Lapozgassatok a fantasztikus nevek, emberek, teljesítmények között! Lehet itt választani? Igen! Sőt, december elejéig meg is teheted!   

Manhattan Európában? – Irány Rotterdam 

Vajon mi köze van Pandora szelencéjének New Yorkhoz? – repülj el Rotterdamba, és kiderül! Hollandia második legnagyobb városa nemcsak az egyik legmenőbb hely Európában, de ráadásul kihagyhatatlan úti célpont az építészet rajongóinak.

7 csodás fürdő, ahol muszáj csobbannod még ezen a nyáron 

Javában tombol a nyár, ilyenkor csak két dologra vágyunk: elnyújtózni a napernyő alatt és hűsölni egy kicsit a medencében. Most segítünk azoknak, akik már csak a helyszínt keresik. Íme hét olyan fürdő, amit feltétlenül fel kell keresni még idén nyáron!

Bachman Zoltán előtt tiszteleg Róma 

A Római Magyar Akadémián látható a Kossuth- és Ybl-díjas építész életmű kiállítása. A különleges tárlat 2016. június 12-éig tekinthető meg az olasz fővárosban. A kiállítás kurátora Dr. Németh Pál, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar egyetemi docense.

Fantasztikus kiállításokkal vár jövőre a Nemzeti Galéria 

Picasso-, Modigliani-, Ország Lili-, és az orosz avantgárdok kiállításai nyílnak jövőre a Magyar Nemzeti Galériában, melynek a Szépművészeti Múzeummal újraegyesített anyaga jelentős külföldi múzeumokban is bemutatkozhat. De még számos meglepetés vár a művészetkedvelőkre!

A tradíciók és a mosoly országa 

Egyedülálló építészeti, szakmai körutat szervezett Japánba a Japánspecialista utazási iroda. Egy építész idegenvezető olyan helyekre is elkalauzolta a 18 fős, építészmérnökökből, tervezőkből és kivitelezőkből álló csoportot, melyek más esetekben egyáltalán nem látogathatók.

Víz alatti városokat terveznek a japánok? 

Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, amely 5000 embernek biztosítana otthont.

Üveghajó-kórház épül - hatalmas és fantasztikus! 

A világ egyik legnagyobb és legmodernebb egészségügyi központja lesz a Tanzániában épülő White Sails Hospital & Spa , amely egy valóságos „Medical City” lesz.

Romokból csodát építeni? Így néz ki az év legjobb új épülete! 

Az év legjobb új épületének díját idén az újjáépített liverpooli Everyman Theatre kapta a Brit Királyi Építészeti Intézettől. Így kell felépíteni egy merész, rendkívül tartós, nagy közösségi épületet egy történelmi városközpontban!

Sztárdizájner Budapesten! 

Budapesten tart előadást október elején a világ egyik legismertebb kortárs építésze. A Design Hét programjára érkező Benedetta Tagliabue előadása mindenki számára nyitott!

Íme egy szédületes otthon! Szó szerint! 

Extrém otthont tervezett egy ausztrál építész. A ház egy közel 100 méteres szikla falán lóg felfüggesztve az óceán felett. Meglehetősen extrém megoldás, nem biztos, hogy oda mernénk állni az ablakhoz...

Zöldhírek 

Fenntartható építészet - A világ legnagyobb ideiglenes épülete, Zöld otthon - Energiatermelő ház, Háztartások versenye - Energiatakarékossági bajnokság, Innováció- Díjeső

Jó hírek a világból... 

A legkomolyabb nemzetközi elismertségű brit építészeti kitüntetés, az adott év legjobb épületeit kiemelő Stirling-díj idei jelöltjei között szokatlan módon a több mint nyolcvanéves Royal Shakespeare Theatre felújított épülete is szerepel, a nyolcvanas évekből származó Angel Center mellett. A gazdaságossá és energiatakarékossá tett régi épületek jelölése azt mutatja, hogy az építészetben is egyre fontosabbá válik a fenntartható szemlélet. Akkor is így van ez, ha a díjat várhatóan nem az említett tervek, hanem a Michael Hopkins Architects által a 2012-es londoni olimpiára tervezett biciklisaréna viszi majd el.

Fenntartható építészet-a jövő épületei 

Önellátó kunyhók, légtisztító vakolatok vagy éppen árvízbiztos tutajházak. A jövő épületei ezek, amelyek nemcsak hogy nem terhelik a környezetüket, de sok esetben jótékony hatással is vannak rá, vagy éppen segítik a bennük élők túlélését.

A világ 4 legrondább családi háza! Ilyet soha... 

Többféle összeállítás készült már arról, hogy melyek a világ legcsúnyább házai. Tény, hogy elég egy kicsit körülnéznünk Budapesten vagy bárhol az országban, és máris látunk legalább egy olyan épületet, amelyről azt gondoljuk, jobban jártunk volna, ha nem húzzák fel.