Ki volt Wojtek a medve, aki a lengyelek kabalaállata lett a második világháborúban? Hogyan csatlakozott a harcoló csapatokhoz és mi volt a feladata? Olvass tovább és ez is kiderül róla.
Lengyelország szenvedte el a második világháborúval kapcsolatos traumák nagy részét. Miután a nácik 1939. szeptember 1-jén megszállták Lengyelországot, utánuk a szovjetek is leigázták az országot. Az inváziókat követően Sztálin és Hitler megállapodott a meg nem támadási szerződésben, ami gyakorlatilag kettéosztotta Lengyelországot. Hitler 1941. június 22-én megszegte ezt a paktumot, amikor elrendelte a Szovjetúnió elleni inváziót.
A Sikorsky-Maisky megállapodás tette lehetővé, hogy a lengyelek létrehozzák a saját hadseregüket, annak ellenére, hogy gyakorlatilag szovjet földön tartózkodtak. A lengyelek gyorsan léptek is, megalakult a Władysław Anders altábornagy vezette II. Lengyel Hadtest. Az 1942 tavaszán újonnan megalakult hadsereg a szovjet gulágokból szabadult lengyel civilekkel Irán felé vette az irányt. A Teherán felé utazó lengyelek itt egy iráni fiúval találkoztak Hamadan városában, akivel egy árva medvekölyökkel vándorolt. Irena Bokiewicz, az egyik civil annyira beleszeretett a medvekölyökbe, hogy egy doboz ételért cserébe megvásárolta a hadsereg számára a bocsot.
A medvebocs a 22. Tüzérségi Ellátó csapat tagja lett, és hamarosan megkapta a saját lengyel nevét. A Wojtek (ejtsd: voy-tek) azt jelenti, hogy „örömteli katona”. Wojtek a medve tehát a századdal együtt beutazta a Közel-Keletet, miközben az egység a brit hadsereg 3. Kárpát-hadosztályával egyesítette az erőit Palesztinában.
A medvéből Wojtek közlegény lesz
A katonák között felnövő medve sok meglehetősen furcsa szokást vett fel. A régi mendemondák szerint Wojtek egy régi vodkás üvegből tejet ivott, de szívesen cigarettázott a katonatársaival, és nem vetette meg a sört, és a bort sem.
Wojtek gyorsan legendává vált a fronton, ahol dúl a háború. A medve gyakran birkózott harcostársaival, sőt még tisztelegni is megtanult, amit előszeretettel gyakorolt, amikor egy magasabb rangú katonatiszt látogatott el a lengyelekhez. Wojtek sorsáról ellentmondásos emlékek maradtak fent, de valamikor 1943-ban csatlakozott Nápolyban a szövetségesek Olaszország elleni hadjáratához. Az egyiptomi Alexandria kikötőjében például nem engedték be őt, mert hivatalosan nem volt tagja a hadseregnek.
A lengyelek ezért egy cselhez folyamodtak. Gyorsan megtették Wojteket a II. Lengyel Hadtest közlegényévé, és szolgálati számot és fizetési könyvet állítottak ki a nevére, csak hogy igazolhassák a státuszát. Ezután Wojtek csatlakozhatott harcostársaihoz az Olaszországba tartó hajón utazva a hadsereg legális tagjaként.
Mire az egység Olaszországba érkezett, Wojtek bocs majdnem két méter magas és 220 kilogramm súlyú kifejlett szíriai barna medvévé nőtt. Méretét és erejét kihasználva a katonák megtanították neki, hogy hogyan hordjon aknavetős ládákat, amiket állítólag a sok áldozattal járó Monte Cassino-i ütközetben meg is tett.
Wojtek nemcsak túlélte a csatát, hanem legendás státuszt is szerzett. A lengyel főparancsnokság a medvét a katonaság hivatalos hősévé tette. Amikor 1945-ben véget ért a háború Wojtek visszavonult a katonai élettől és katonatársaival Skóciába utazott. A medvét itt az Edinburgh-i Állatkert fogadta be, és haláláig itt élt.
Wojtek 21 éves korában az állatkertben halt meg 1963. december 2-án, de a katonai évek nem múltak el nyomtalanul. A medve, amikor az állatkertben lengyel beszédet hallott, azonnal felkapta a fejét és figyelte a beszélgetést. Wojtekről Edinburgh-i Állatkertben egy szobrot is megnézhetsz, de emlékét több szobor őrzi Lengyelországban is, ahol igazi hősként tisztelik a mackót.
Ezt is érdekelhet:
Hozzászólás zárolva.