Ilyen konyhában jó főzni!
Sokkal inkább tűnik elegáns gardróbnak, mint konyhának a debreceni lakás konyhája. De a látvány megtévesztő: a kristálycsillár és a selyemtapéta ellenére öltözködni kevéssé lehet benne, sütni-főzni meg persze jó borok közül válogatni viszont nagyon is.
A tágas polgári lakás nappalijától a stílusban hozzá hangolt ugyancsak tágas konyhát egy dupla ajtó választja el, ám össze is köti vele, mert ha a két szárnyat kitárják, szinte egy helyiségnek tűnik a kettő.
[galeria azonosito=”old_127″ nyitokep=”” kepalairas=””]Az aranyos tónusú selyemtapéta
és a fényes, lakkozott padló – pusztán egy réz burkolatváltó jelzi a határt – szinte átfolyik az egyik helyiségből a másikba, s mindkettő központi világítása is hasonló: nappaliban, ha nem is megszokott, de szokásos, ám konyhában igencsak különlegesnek tetsző, hatalmas kristálycsillár. A látványt, igen egyedi módon, a mennyezet alatt futó aranyozott, extramagas stukkó teszi teljessé.
A 20. századi neobarokk és 21. századi változata, a szuperbarokk egyszerre jellemzi ezt a konyhát, nehéz lenne megmondani, hogy a házigazda és a belsőépítész a lakás belső tereinek megtervezésekor melyik irányt követte. Feltehetően mindkettőt: a nappalit – nem utolsósorban a főzőhelyiség bejárata előtt berendezett étkező bútorzatát tekintve – inkább a múlt századi stíl jellemzi, a konyhában ez már idézőjelbe kerül annak ellenére, hogy a mai barokkost kísérő minimál jegyei kevéssé fellelhetők. A kikacsintásra inkább a helyiség funkciója és berendezése közötti ellentmondásból lehet következtetni, de vannak más jelek is: a mennyezeten körbefutó gipszkarton koronába modern spotlámpasort építettek be, a konyhaablakot pedig praktikus lapfüggöny árnyékolja.
A csillogó hófehér konyhabútor
frontja kazettás díszítésű, ami – miként a színe is – jól illik a dupla szárnyú ajtó stílusához, aranyszín ajtógombjai pedig a stukkófestéshez.. A szekrényeket asztalos készítette, nyilván azért is, hogy a berendezés megfeleljen az egyedi igényeknek, de ebbe a furcsa formájú helyiségbe nem is nagyon lehetett volna megfelelő kész szekrényeket találni. A dupla ajtó egyik oldalán elindul a hagyományos konyhaszekrénysor – és fut a konyha végéig -, vele szemben egy hatalmas frizsider áll, mellé borhűtő és borállvány került, aztán a kamraajtó jön, majd tompaszögben megtörik a fal. És itt egy nagyon egyedi bútordarab következik, egy tekintélyes falszakaszt a mennyezetig betöltő sokajtós szekrény – ez adja a helyiség gardróbjellegét -, amelynek homogén fehér felületét csak egy beépített sütő sötét foltja töri meg. A kétféle szekrénysor a konyha végében majdnem összefut, csak egy fura kis szöglet akadályozza meg, hogy találkozzanak.
Hozzászólás zárolva.