Facebook hozzászólás
343

Itt a skandináv példa: tömegkályha- és tömegtűzhely

Nálunk még újdonságnak számítanak, de a skandináv országokban gazdaságosságuk és hatékonyságuk miatt már rendkívül elterjedtek a tömegkályhák és a tömegtűzhelyek. 

Juhász János tömegkályha fejlesztő szakember most fantáziát lát ezen kályhák elterjesztésében, ezért tanfolyamot szervezett, hogy megismertesse a szakmával is ezt az innovatív fűtési- és melegvíz-előállítási módot. A képzés során Budapest mellett, Gyálon egy 43 m2-es bemutatóház is létesül, ahol az érdeklődők nemcsak megtekinthetik és elsajátíthatják az építés módját, de ősztől szálláshelyként is funkcionál majd a létesítmény. Az egy-egy hetes oktatás fő alapanyagát, a közkedvelt, kisméretű tömör téglát a Leier biztosítja.

A tömegkályha és a tömegtűzhely a Skandináviában használt hagyományos téglakályha évtizedek óta fejlesztett új változata; másodégés-kamrával, másodlevegővel, nagy hőtartó tömeggel készül, kevés fával nagyon kellemes hőkomfortot ad. Az amerikai szakirodalmi adatok szerint Finnországban az új építésű családi házak több mint 90%-át tömegkályha fűti. Juhász János először saját házába építette be ezt a kályhafajtát 2006-ban.

Jó tapasztalatai, a jelentősen lecsökkent rezsiköltségek, ill. a kályha nyújtotta hangulat hatására megerősödött benne az elhatározás, hogy itthon is elterjeszti ezt a rendkívül takarékos fűtési és melegvíz-előállítási technológiát. Míg néhány évvel ezelőtt sokan még furcsállották, hogy a kényelmes gázfűtés helyett a szakember miért választja inkább a fával való tüzelést, addig ma már alig kérdőjelezik meg döntését: a földgáz folyamatosan drágul, és mivel importból szerezzük be, ezért fennáll a lehetősége annak, hogy időről időre csak korlátozottan áll rendelkezésre. Ausztriában és Németországban is sok helyen fűtenek fával, és ezekben az országokban is egyre jobban kezd elterjedni a tömegkályha, mivel olcsóbb, biztosabb és hangulatosabb is, mint a gázfűtés.

Juhász János szerint az évente megépülő néhány tízezer tömegkályha is képes lenne munkahelyeket teremteni, és nem utolsósorban a hazai építőanyagból létrehozott tűzhelyeket hazai fával fűtenék ki, – ez egyértelműen jót tenne a magyar gazdaságnak is. A vállalkozó most azon dolgozik, hogy elismert, OKJ-s szakmát adó képzés legyen a tömegkályha- és tömegtűzhely-építő tanfolyama. A mostani, június végétől július közepéig tartó, önköltséges tanfolyamokra gyorsan meglett az induló létszám, az újdonságnak számító képzésre főként Pest megyéből és Budapestről érkeztek a szakemberek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!