Spóroljunk, okos mérők és a szürkevíz felhasználása az első
Takarékos víz és áramfogyasztással a környezetünknek és a pénztárcánknak is jót teszünk. Okos mérők és a „szürkevíz” felhasználása lehet az első lépés.
Közüzemi díjak: okos mérők kellenének!
A havi kiadások tetemes részét a víz-, az áram- és gázszámla adja. A legtöbb esetben átalánydíjat fizetünk, ami lehet, hogy a szolgáltatónak takarékos megoldás – hiszen nem kell havonta leolvastatnia a mérőórákat -, de a takarékos fogyasztást egyáltalán nem segíti elő, hiszen így nem látjuk, hogy mennyi vizet, gázt, villanyt emészt fel egy-egy tevékenység. Megoldás lehetne, ha a havonta ténylegesen fogyasztás után fizethetnénk, méghozzá úgy, hogy akár két egymást követő nap fogyasztása is összehasonlítható lenne. A technológia adott: az okos mérők és a korszerű adatátviteli megoldások segíthetnék a háztartások hatékony víz-, gáz- és energiafelhasználását. Az energia-végfelhasználás hatékonyságáról szóló, a fogyasztói környezettudatosság növelését célzó uniós irányelv előírja: az egyes országokban használt mérőrendszereknek képesnek kell lenniük arra, hogy az elfogyasztott energia mennyiségén túl a költségeket és a szén-dioxid-kibocsátást is megmutassák a fogyasztónak és a szolgáltatónak egyaránt. Az átállás kötelező a tagországok számára. A közműcégek ajánlatai között 2010-ig meg kell jelenjen az okos mérés, 2011-ig pedig a napszakfüggő, változó díjszabás. Magyarország megkezdte a rendszer bevezetési lehetőségeinek feltárását, a kutatómunka idén júniusban zárul.
Az „okosabb" rendszer mindenkinek jó a Cason Mérnöki Zrt. szakemberei szerint: a szolgáltatónál jobban tervezhető lesz a fogyasztás, nyilvánvalóvá válik az eddig esetleg titokban maradt veszteség, csökkennek az adminisztratív költségek. A fogyasztó pedig tervezheti, ha kell, kordában tarthatja költségeit, például a nagyfogyasztású mosógépét egy kedvezőbb tarifaidőszakban használja. A hatékonyságot növeli az is, ha figyelmeztetést kapunk: aktuális fogyasztásunk magasabb, mint az elmúlt időszak átlaga. A mérőórák által továbbítandó adatok mobilhálózaton, internetkapcsolaton vagy az elektromos távvezetéken keresztül is eljuthatnak a központba. A váltáshoz azonban le kell cserélni a mérőórát, telepíteni kell az azt leolvasó eszközt, ki kell alakítani az adatátvitelt, meg kell oldani az adatok tárolását és feldolgozását, le kell fektetni az egyéb szabályokat. Pilotprogramok már vannak, de a rendszer elterjedése éppen e költségek miatt egyelőre várat magára.
Hozzászólás zárolva.