JOBB FÉLNI, MINT…
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
A magasvérnyomás-betegség kialakulásában döntő szerepet játszik az egészségtelen életvitel. Nem is gondolnánk, hogy helytelen szokásaink elhagyásával, megváltoztatásával milyen nagymértékben járulhatunk hozzá az orvos által előírt gyógyszeres kezelés eredményességéhez.
Próbáljon meg minél egészségesebb életmódot folytatni: figyeljen oda a táplálkozásra, a rendszeres mozgásra, a dohányzás mellőzésére és a káros stresszhatások kerülésére! A SCORE kockázatbecslő táblázat segítségével pedig könnyen következtethet arra, hogy 10 éven belül kell-e súlyos szív-érrendszeri megbetegedéssel számolnia.
A konyhasófogyasztás mérséklésével akár 2-8 Hgmm-es vérnyomáscsökkenést érhetünk el. A rostdús, zöldségben-gyümölcsben, teljes kiőrlésű gabonatermékekben és halban gazdag, valamint energia-, zsír- és magas glikémiás indexű szénhidrátokban szegény étrend kialakításával megszabadulhatunk testsúlytöbbletünktől is.
A rendszeres fizikai aktivitás további 4-10 Hgmm vérnyomáscsökkenést eredményezhet. Magas vérnyomásban szenvedő betegeknek napi 35-40 percen át végzett közepes intenzitású, dinamikus testmozgás – például gyors séta, kocogás, vagy kerékpározás – ajánlott. Nem árt tudni, hogy a préseléssel járó, statikus erősportok – például súlyemelés, body-building – emelik a vérnyomást. A sportolás megkezdése előtt mindenképpen célszerű konzultálni a kezelőorvossal, aki az egyén terhelhetőségének ismeretében személyre szabott tanácsokat fog adni.
Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!
A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.
A magas vérnyomás nem olyan probléma, melynek tünetei nap mint nap figyelmeztetnek bennünket arra, hogy foglalkoznunk kell vele. A magas vérnyomásból következő infarktus azonban túlságosan komoly betegség ahhoz, hogy csak akkor kezdjünk a kérdéssel foglalkozni, amikor már megtörtént a baj. Az egészséges táplálkozás, vagy egy aktívabb, sportolást sem nélkülöző életmód mindenképpen fontos lépések. Férfiak esetében 45 éves, nők esetében pedig 55 éves kor felett szedhető olyan gyógyszer, mellyel megelőzhetőek a szív- és érrendszeri betegségek. Az acetil-szalicilsavat tartalmazó gyógyszer napi 1 tabletta rendszeres szedése megakadályozza a vérlemezkék kóros összetapadását, s ezáltal az ereket szűkítő vagy elzáró vérrögök képződését, így csökkentve az infarktus előfordulásának kockázatát.
Hozzászólás zárolva.