Belegondoltál abba, hányféle szerepet játszol különböző helyzetekben az életedben? Sokszor olyanokat is, amelyekkel nem tudsz azonosulni, de azt érzed, a helyzet úgy kívánja, hogy megtedd. Pedig csak felesleges körökhöz vezet, ha eljátszol valaki olyat, aki nem te vagy. Rövid távon lehet, hogy előnyökhöz juthatsz, ha szerepet játszol, de hosszú távon boldogtalan leszel. Előbb-utóbb testi szinten is megbetegszel attól, ha elfojtod azt, amit tenni vagy éppen mondani szeretnél. Gyakorlatilag minden betegségnek ez a lelki oka: valamit nem élsz meg abból, aki valójában vagy, valamilyen részedet nem fogadod el és elfojtod. Boldog és beteljesült csak akkor leszel, ha önmagad lehetsz és az emberek körülötted önmagadért szeretnek. Diószegi Ádám elég sarkalatosan fogalmaz ezzel kapcsolatban: „Mielőtt meg akarsz világosodni, tanulj meg önazonos ember lenni!”
Az első lépés az önmegvalósítás felé vezető úton az önismeret, tisztába kerülni azzal, mit is akarsz valójában, mi az, ami tényleg boldoggá tesz. Az emberek rengeteg olyan vággyal rendelkeznek, amelyek nem szívből jönnek, hanem fejből. Nem belülről, hanem kintről, a családunktól, a körülöttünk élő emberektől vagy éppen a médiából kapjuk őket és egy nem fenntartható fogyasztói társadalomhoz vezetnek, amiben mindenkinek kell mindenből.
Először is szakíts időt arra, hogy csendben és elfogadásban tudj együtt lenni magaddal és legyél őszinte azzal kapcsolatban, hogy mire vágysz valójában. Hol tartasz most, boldog vagy-e. A vágyakat, álmokat elfojtani szélmalomharc, ami csak felesleges körökhöz vezet. Illetve hosszú távon boldogtalansághoz, depresszióhoz és betegségekhez vezethet. Amit el tudsz képzelni, azt el is tudod érni és még a legfurcsább vággyal kapcsolatban is meg lehet találni azt a formát, amiben megélhetővé válik.
Figyelmünk egész nap kifelé, a napi dolgaink és más emberek felé fordul. Legalább napi 15 percet szánj arra, hogy befelé, önmagadra figyelj. Sétálj egyet és kérdezd meg magadtól: Hogy vagy? Boldog vagy most? Ha nem, akkor miért nem? Hogyan lehetne ezen segíteni? A legegészségesebb kapcsolat önmagaddal az lenne, ha nem a saját kritikusod, hanem a legjobb barátod lennél.
Ádám ebben a 12 pontban foglalja össze, hogy mi kell ahhoz, hogy egy mai, modern jógi sikeres legyen.
1. Önismeret.
Ez az első és a legfontosabb. A legtöbb ember a környezetéből és a médiából kapott ötletekből akarja összerakni magát és soha nem ás ennél mélyebbre. Felszínes és semmitmondó vágyakat hajszol, amelyek nem is teszik igazán boldoggá. Hiszem, hogy a személyiségünket felszínesen alkotó programokon és viselkedésmintákon túl, van egy olyan részünk, ami szoros kapcsolatban van egy nagyobb rendszerrel, az egésszel, amit nevezhetsz Istennek vagy az Univerzum tudatosságának is. Ez a nagyobb rendszer pedig jót akar neked, mert ő is akkor van jól, ha te jól vagy. Ugyanúgy, ahogy te akkor vagy jól, ha a sejtjeid jól vannak. Ha az ember eleget foglalkozik önmaga megismerésével, előbb-utóbb megtalálja azt a hangot, ami nem az elme önző, korlátolt és félelmekkel teli zaja, hanem annál egy sokkal tudatosabb és szeretett teljesebb létező hangja. Ha szerencsés vagy, akkor azt is felismerheted, hogy ez a hang te magad vagy és nem a Jóisten.
2. Csak te találhatod meg azt, ami igazán boldoggá tesz!
Mindenki egy egyedi és megismételhetetlen lehetőség a tapasztalásra és kiteljesedésre. Elmehetsz egy guruhoz, vagy terapeutához, asztrológushoz, kineziológushoz, látóhoz, elolvashatsz száz könyvet, de ezt a munkát nem végezheti el helyetted más, ez a te feladatod. Ők csak a segítőid lehetnek mindebben.
3. Fogadd el azt, aki vagy.
Megjátszani magad, főleg önmagad előtt nem éri meg. A hazugságba is hosszú távon bele lehet betegedni lelkileg, aztán testileg. Nem érdemes dugdosni magad elől a nem annyira „szent vágyakat”, vagy gondolatokat. Senki sem tökéletes. Te sem vagy az. Ne legyél maximalista, viszont fontos a helyes önkép!
4. Ha megvan az önismeret, akkor hajrá, kezdd el csinálni.
Kezdj el élni, ha eddig nem tetted volna. De a sorrend fontos, mert önismeret nélkül, csak esztelenül fogsz rohangálni a felületes vágyaid után, miközben csak utánozol valakit. Ha viszont végre megtaláltad a saját hangod, ha valamiben tényleg hiszel, hogy az helyes és tiszta, akkor végig kell vinni. Képzelődni nem elég, minden nap tenni kell a célodért, legalább egy lépést.
5. Kitartás és a szorgalom!
Mindez nagyon fontos, de tudnod kell abbahagyni azt, amiben már nem hiszel, vagy ami már nem te vagy és tudnod kell változtatni a célon, ha te is változol. Mindenki változik, ez az élet rendje. Darwin szerint is az marad életben, aki ügyesebben változik, alkalmazkodik. Az életben a harmónia pedig nem azt jelenti, hogy egy állapotot akarsz rögzíteni, hanem a folyamatos változásban is meg tudod találni az egyensúlyt.
6. Önmegvalósítás közben csak akkor tartsd be a szabályokat, ha azokat szívből tisztának érzed.
A szabályaink egy részét hatalomvággyal és félelemmel teli emberek hozták létre, akik vagy irányítani, vagy irányítva lenni akarnak. Ezek egy olyan fogyasztói társadalom eszméi, amely jelen állapotában az öngyilkosság felé megy, ezért nem biztos, hogy a "normális" az igaz is, vagy az egészséges. Nem mindig jó ötlet a tömeget követni, néha nem megtalálni, hanem megteremteni kell a helyünket a világban.
7. Válogasd meg, hogy kinek a véleményére adsz!
Ha mindig mások véleményével foglalkozol, el fogod felejteni, hogy te ki akarsz lenni. Fogadd el, hogy nem fog mindenki szeretni. Minél sikeresebb vagy, annál több ember fog szeretni és annál több ember nem fog szeretni. A te döntésed, hogy melyik csoportra irányítod a figyelmedet. Ha azokra figyelsz, akik irigyek rád, vagy nem értenek veled egyet, akkor olyanná fogsz válni, mint ők.
8. Távolítsd el a mérgező embereket az életedből, mert ők visszahúznak!
A körülötted élő emberek gondolatai, vágyai befolyásolják céljaidat, kedvedet. Minél közelebb állnak hozzád, annál inkább. Nem lehet mindenkit megváltani és nem vagy felelős mindenkiért. Fontos segíteni azokon, akik nyitottak erre és fontos megosztani, amid van. De vannak, akik nem akarják, hogy segíts rajtuk, nem tudnak tanulni tőled vagy veled együtt fejlődni, csak lehúznak a gondolataikkal és hozzáállásukkal. Rajtuk úgy segítesz a legjobban, ha hagyod őket, hogy járják a saját útjukat.
9. Jógázz és tanulj meg meditálni.
Tanuld meg uralni a gondolataidat, hozzáállásodat, mert a gondolataidból lesznek aztán a tetteid és végső soron ezekből építed fel az életedet. A gondolatok teremtő ereje nem mese. Egy fókuszált elme olyan, mint egy jó eszköz egy szakember kezében. Életlen szikével egy sebész sem tud életet menteni. Az elmédnek, mint ahogy a testednek is szüksége van tisztításra és pihenésre, ha egész nap gondolkozol, állandóan tompa és fáradt lesz. Tanuld meg, hogyan lehet félretenni napközben és hogyan lehet hatékonyan pihenni éjszaka. Fontos a nyugodt, pihentető alvás is, hiszen ébren töltött óráink minőségét és egészségünket is jelentősen meghatározza ez az időszak, ami életünk egyharmada.
10. Működj összhangban, egységben a környezeteddel és a bolygóddal.
Akkor leszel jól, ha a nagyobb rendszer is jól van körülötted. Egyél kevesebb húst, használj kevesebb műanyagot, termelj kevesebb szemetet, használd a tömegközlekedést, a biciklidet, ha teheted, vegyél elektromos autót, napelemet, ha valami nem kell, add oda másnak. Ezer és ezer dolgot tehetne mindenki a Földért, amelyek nagy része nem kerül pénzbe csak egy kis odafigyelésbe. Hidd el, érdemes, meghálálja. Ahogy tested is, a Föld is gondoskodik az őt alkotó kisebb rendszerekről, ha azok egységben működnek a többi rendszerrel. A Gondviselés létező dolog, viszont több jut belőle, ha van is értelme a gondodat viselni.
11. Ne arra figyelj, amid nincs, hanem arra, amid van.
Ha a hiányra figyelsz, akkor mindig lesz mit befoltoznod és elmegy az egész életed azzal, hogy vársz valamire ahelyett, hogy élveznéd azt, amid/akid már van és hálás lehetnél érte. A hála tanulható és gyakorolható képesség.
12. A pénz nem lehet cél.
Önmagad őszinte megélése lehet a cél, a pénz mellékhatás és végső soron illúzió. A pénz nem egyenlő a boldogsággal. Lehet valaki gazdag úgy, hogy közben nem szabad és nem boldog. Először válj szabaddá és boldoggá, aztán gazdaggá. Válj szabaddá a beléd nevelt korlátozó viselkedésmintáktól, az egódtól. Ezután az anyagi szabadság is megérkezik, de a cél mindig a lelked szabadsága legyen.
Ezt is olvasd el Ádámtól: