A szobanövények nagymértékben befolyásolják otthonunk mikroklímáját. Több oxigént termelnek, tisztítják a levegőt és stabilizálják a levegő páratartalmát. A növények viszont állandó gondozást igényelnek, főleg a kánikula idején. Szerencsére vannak olyan módszerek, amelyek segítenek abban, hogy az öntözést akkor is meg tudjuk oldalani, ha nem vagyunk otthon, és nem tudunk senkit sem megkérni, hogy néhány naponta nézzenek rá a növényeinkre és locsolják meg őket.
Csészealj vízelvezetésként

Jó megoldás lehet az olyan egyszerű növények számára (például az aloe vera) , amelyek nem igényelnek extra gondoskodást még kánikula idején sem. Csak egy vízelvezetővel rendelkező kisebb edényre, és egy tágas csészealja van szükséged. Válassz egy megfelelő méretű tálat. Ennek nagyobbnak és szélesebbnek kell lennie, mint a kaspód átmérője. Töltsd fel vízzel és tedd bele a kaspóval együtt növényt. Ügyelj arra, hogy a csészealjat jól feltöltsd vízzel. A növény csak annyi vizet fog felszívni, amennyire szüksége van.
Időtartam: 2-3 nap
Öntőzőpalack készítése

Ez a módszer kiválóan alkalmazható azoknál a növényeknél, amelyeket naponta kell öntözni. Csak egy alumínium kupakkal ellátott palackra lesz szükséged és a következő műveletre:
- Vegyél egy szöget, és kalapálj a kupakra 5 db.mini lyukat. A kupak közepétől kezdd el a lyukak kiszúrását.
- Töltsd fel az üveget vízzel
- Fúrd be az üveget a növény talajába a kupakkal lefelé és készen is vagy.
Időtartam: 5 nap
Növényfürdő készítése

Ez azoknak a növényeknek jó megoldás, amelyek sok vizet igényelnek, de nem igényelnek sok napot. A növényeket a fürdőszobában kell elhelyezni, és ez nem minden háztartásban tartozik a napos helyiségek közé. Kövesd a következő lépéseket:
- Töltsd fel a fürdőkádat vagy a mosdókagylót annyi vízzel, amennyire a növényeinek szüksége van.
- Tegyél egy törülközőt a víz fölé, hogy a növény cserepe ne karcolja meg a kádat, mosdókagylót.
- Helyezd a növényeket a kádba, ügyelve arra, hogy a növényeket tartó kaspón, vagy műanyagcserépen legyenek lyukak, ahol a növény fel tudja venni a vizet.
Időtartam: 1 hét
Vízelvezető rendszer készítése

Ez a megoldás akkor a legjobb, ha hosszabb ideig maradsz távol. Ráadásul, ha több pamutszalagot készítesz, több növényt is tudsz öntözni így.
Csak annyit kell tenned, hogy:
- Szerezz egy (vagy több) pamut kötelet. Fontos, hogy pamut legyen, mert ez a legjobb nedvszívó anyag, ami átvezeti a vizet a talajba.
- Helyezd a kötél egyik végét a növényed talajára, a másikat pedig egy váza vízbe.
- Öntözd meg a növényedet, majd töltsd fel a víztartót is, majd bízd a növényekre a vízfelvételt.
Időtartam: 1-3 hét
Műanyag zacskós üvegház
Ez a módszer nagyon egyszerű, és valóban tartós megoldás, de fontos, hogy gondosan kövesd a lépéseket, mert csak akkor lesz sikeres.
- Készíts el az üvegházad alapját: a kaspód minden sarkába tegyél 4 fakarót (ez fogja majd kifeszíteni a műanyag zacskót).
- Öntözd meg a növényedet a szokásos módon, de adj neki többet. Ügyelj arra, hogy ne tedd ki közvetlen napfénynek, még kánikula idejeén se, nehogy felmelegedjen a növényed.
- Csomagold be a növényedet egy műanyag zacskóba és ügyelj a karókra. A zacskónak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a növény levelei ne érjenek a zacskóhoz.
Ezzel a módszerrel egy különleges mikroklímát tudsz teremteni a növényeidnek, amelyek a műanyag zacskó oldalára kicsapodó és aztán a talajba lecsöpögő nedvességet fel tudják szívni.
Időtartam: 6-8 hónap
Ezeket olvastad már?