Nagyon ritka, hogy az első pár hétben egy újszülött teljesen elutasítaná az evést, akár anyamellből, akár cumisüvegből. Sokkal gyakoribb eset az, hogy a baba szopik, és cumisüvegből is hozzátáplálják, ezért kezdi el az anyamellet elutasítani (ez az úgynevezett cumizavar). Ilyenkor a cumisüveg elhagyásával és gyakori (akár óránkénti) szoptatással újra visszatérhet a baba szopási készsége, és megnő az anyatej mennyisége is (ez egyébként bármely életkorra igaz).

A nyugtalan evés szoptatás esetén általában hasfájásból fakad. A babából ugyanis a szoptatás kiváltja az emésztési ingert is, puffad a pocakja, vagy éppen ilyenkor lesz széklete. Jó megoldás megállni egy picit a szoptatással, segíteni neki hasmasszázzsal a szelek távozásában/kakilással, majd folytatni a szoptatást.
A nyugtalan evés hátterében más okok is állhatnak:
1. Szájpenész - Ilyenkor a szopizás fájdalmas, kellemetlen a baba számára, ezért be-be kapja az anyamellet/cumisüveget, majd elengedi, láthatóan elégedetlen, nyűgös, de nem tud enni.
2. Torokfájás, fülfájás - A baba számára kellemetlen a nyelés, ezért csak lassan, szakadozva eszik, látszólag elégedetlen, fájdalmasan sírhat. Előfordulhat, hogy a torokfájással járó betegség után a baba emlékszik egy darabig a kellemetlen érzésre, ezért 1-2 hétig még a szokásosnál kevesebbet ehet, ez magától rendeződik majd.
3. Orrdugulás - A kicsi szopni kezd, majd elengedi, levegőt vesz, és újra szopik, de ebbe hamar elfárad, ezért kevesebbet ehet, érdemes az etetés előtt kiszívni az orrát orrszívóval.
4. Menses- Az anyatejes babáknál előfordulhat, hogy az anyai menses előtti napokban vagy a menses első 1-2 napjában nyűgösebben, nyugtalanabbul szopnak.
5. Érdeklődés - Öt-hat hónapos kor tájékán szokott kezdődni, hogy a baba inkább nézelődik szopizás helyett, pár percet eszik, aztán mosolyogni, barátkozni, nézelődni kezd, és nem eszik. Ilyen esetben célszerű egy csendes, félhomályos helyiségben etetni.
6. Fogzás - Okozhat átmeneti étvágytalanságot, türelmetlenséget, ilyenkor a baba gyakran visszatérhet csak az anyatejre, tápszerre, de ez általában pár hét után rendeződik, és ismét elfogadja a „rendes” főzelékeket.
7. Nincs kedve egy helyben ülni - Előfordulhat, amikor már sokat mozog a baba, hogy egész egyszerűen nem tetszik neki, hogy az etetőszékben van lekötve. Ilyenkor már szívesebben esznek kis asztalnál kis széken, vagy a nagy asztalhoz tolva, az etetőszékben.Érdemes neki minél több olyan ételt adni, amit maga csipegethet fel a tányérról, mert ez leköti a figyelmét. Egyetek együtt közösen legalább a főétkezéseknél, mert így kifigyelheti, elsajátíthatja tőletek az önálló étkezés tudományát.
Bármilyen ijesztő is az átmeneti étvágytalanság, türelmetlenség, az okok könnyen kideríthetők és megoldhatók. Minden más helyzetben pedig a legtöbbször magától rendeződik a dolog. (Forrás: kismamablog)