Szoptatás cikkek

Mihalik Enikő: „Nem volt még olyan nap, hogy ne sírtam volna el magam”
Egy anyának kisbabáját szoptatni felemelő érzés, de csak akkor, ha már túl van a gyermekágyi időszak nehézségein és olyan szerencsés, hogy van elég teje. Mihalik Enikő, aki július 16-án adott életet kislányának, nagyon nehéz időszakon van túl, nem volt még olyan nap, hogy ne sírta volna el magát, akár szoptatás közben, a zuhany alatt, vagy a parkban, sétálás közben.

A Föld lakóinak fele nem ismeri a csók műfaját
Mágikus dolog a csók, ezzel legtöbbünk talán egyet is ért, de, hogy miért is használjuk ezt a sajátos emberi érintkezési formát már az ősidők óta, arra még csak bizonytalan válaszaink vannak most is.

Így vigyázz magatokra, ha várandós vagy
A koronavírus-járvány közepette mindenkinek fokozottabban kell ügyelnie bizonyos szabályok betartására. Ha babát vársz, ez rád különösen igaz.

Létezik könnyebb út a szüléshez, de az nem a császármetszés!
Egyre csak nő a császármetszéssel világra jött gyermekek száma Magyarországon. Csak az elmúlt évben 1 %-os növekedéssel lehetett számolni, 10 év alatt pedig 9 %-kal nőtt e beavatkozás aránya. Sajnos, sok esetben maguk a kismamák kérik a császárt, mert úgy gondolják, egyszerűbb, mint a hüvelyi szülést. Pedig nagyot tévednek. Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi specialista mondja el a tényeket.
Nemcsak a terhesség, a szoptatás is hatalmas kihívás a szervezetnek
Kiemelten fontos a tápanyagpótlás a szoptatás alatt, hiszen a tejtermelésnek a megfelelő vitamin, nyomelem és ásványi anyag ellátottság alapfeltétele. Ezt sajnos sokan elfelejtik, emiatt pedig a babájuk táplálása – minden erőfeszítésük ellenére – sajnos sokszor messze nem kielégítő. A szoptatással kapcsolatos kérdéseinkre Ratkó Tünde szülésznő ad válaszokat.
Szeretnél kistestvért a gyereknek?
Ma már nem igazán kell magyarázni, hogy miért is van szükség a várandósvitaminokra, hiszen tudjuk, hogy az ásványi anyagok, nyomelemek és vitaminok pótlása kiemelten fontos a termékenység fenntartásában, és a baba kihordásának komplikációmentességében is. Sokan azonban a szülés után abbahagyják a készítmény szedését, ami nem szerencsés, hiszen az olyan fontos elemek, mint a vas így sokkal kisebb mennyiségben jutnak csak a szervezetbe. A témában Ratkó Tünde szülésznőt kérdezte a ratkotunde.hu.
Ez nem tejbepapi
A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Az Anyatejes Táplálás Világnapján dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.
Ezt teszed, ha jót akarsz neki
Elsősorban anyatejes táplálással lehet megalapozni a kisgyermekek egészségét, hiszen az anyatej tápanyagtartalma és összetétele tökéletes, igazodik a baba mindenkori igényeihez. Az utóbbi 15 évben világszinten mégis szinte stagnált a kizárólagos szoptatás aránya, az újszülötteknek pedig majdnem a fele nem jut időben az egészséget megalapozó előtejhez. Felmérések szerint évente több mint 820 000 öt év alatti gyermek és 20 000 kismama halálában játszik szerepet a szoptatás hiánya.

Fájdalmas szex szülés után - van a megoldás?
Az esetek többségében nem okoznak fájdalmat a szexuális együttlétek az esetek többségében, ám olykor megeshet, hogy a nő a nemi izgalom ellenére is kisebb-nagyobb kellemetlenséget tapasztal közösüléskor. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint szülés után még 3-6 hónapig, esetleg a szoptatás végéig igen gyakori a probléma, ám ha hosszabb ideig nem élvezi az együttléteket, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

Natúr praktikák - a kismamák szépségéért
Lehet-e hajat festeni várandósság alatt? Milyen testápolókat használhatunk szoptatás idején? Cikkünkben utánajártunk azoknak a natúr praktikáknak, amiket érdemes megfogadni már akár a terhesség ideje alatt, de a szülést követően is.
Pénzért adom, ingyen kapod! Mi az?
Augusztus elseje az anyatejes táplálás, a szoptatás világnapja. Ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatón örömteli hírt kaptak azok, akik a gyűjtőállomásokon leadják a felesleges anyatejet. Mintegy másfélszeresére emelik az érte kapott juttatást.
Hitek és tévhitek a tápszerekről
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemőknek. A természet is úgy alkotta meg, hogy a gyermek igényeihez igazodjon az összetétele, így nyilván az édesanyák sem szeretnék ettől önként megfosztani gyermeküket. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor minden próbálkozás ellenére sem jön össze a szoptatás. Ilyenkor kell jó döntést hoznunk, szakemberhez fordulnunk, aki megbízható tanácsokat tud adni a további lehetőségekkel kapcsolatban.
Háromból egy nehezen szoptat
Minden harmadik édesanya tapasztal valamilyen problémát a szoptatáskor. Legtöbben arra panaszkodnak, hogy túl kevés a tej - derül ki egy friss hazai felmérésből. Bár a statisztikák szerint gyakoriak a szoptatással kapcsolatos fizikai problémák, az érintett anyák sokszor a társadalmi elvárásokkal és bűntudattal is küzdenek, ha nem tudnak megfelelően szoptatni. Pedig a legfontosabb az, hogy a csecsemő egészséges legyen: ha nem megy, kiegészítő módszert kell alkalmazni. A környezet és a társadalom negatív megítélése, a „rossz anya” bélyeg, valamint a tévhitek miatt sokan nem mernek tápszert használni, és inkább korábban kezdik meg a hozzátáplálást, vagy a tehéntejet adnak. Pedig ez utóbbi egyéves kor előtt kifejezetten veszélyes lehet a kisbabáknak, hiszen emésztőrendszerük még nem elég fejlett befogadására. Az élet első 1000 napjának megfelelő táplálása kulcsfontosságú, akár anyatejjel, akár tápszerrel: nemcsak gyermekkori, de számos felnőttkori népbetegség kialakulásának a kockázatát is csökkenti.
Miért fontos a szoptatás?
Életünk első ezer napja meghatározza jövőnket, egészségünket! A legutóbbi kutatások szerint ezen idő alatt a táplálkozás rendje még ennél is sokkal hosszabb időre hat ki! Nézzük, milyen előnyei vannak a szoptatásnak?
Anyuka, drága! Se alkohol, se kávé, se kóla!
Árthat is a gyereknek a szoptatás, ha rosszul csinálod! A szakember mondja el Nektek, hogy mennyire káros a kávé, a kóla a fekete tea, a nikotin, az alkohol, a kábítószerekről nem is beszélve! Olvassátok el gondosan, mert kisbabátok életéről van szó!
Több anyatejet kérnek kisbabáink
Bár a csecsemők számára az anyatej a legteljesebb táplálék, világszerte csak alig több mint az újszülöttek harmada (38%) kap kizárólag anyatejet az első hat hónapban – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adataiból. Pedig az élet első 1000 napjában kialakított ideális táplálkozási szokások, köztük a hat hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálás kritikus szerepet játszanak a felnőttkori egészség szempontjából.
Praktikus mozdulatok anyukáknak, hogy ne kopjanak el a gyerek mellett
Az anyaság mindennapi sport is, hiszen naponta többször emelgetjük a gyereket, hajolunk érte, rohanunk utána, kúszunk-mászunk vele. Hogyan végezzük helyesen ezeket a mindennapi mozdulatokat, hogy ne fájjon a derekunk, térdünk, csuklónk és ne kopjon a porc?
Nem mindegy, hogyan ápolják hajukat a kismamák
A babavárás és a szoptatás idején minden anyuka a baba érdekeit szeretné szem előtt tartani, akkor is, ha a saját szépségének ápolásáról van szó. De hogyan ápolja haját egy kismama? Szakember ad tanácsokat.
10 gyakori tévhit a teherbeesésről
Újra meg újra felbukkannak olyan tévhitek, melyek a teherbeesésről, a fogantatás ideális időpontjáról és a terhesség első jeleiről szólnak. Összegyűjtöttük a 10 leggyakrabban előforduló félreértést.
Öt érv a hozzátáplálás mellett
Az nem vitatott, hogy az anyatej a legfontosabb tápláléka az újszülöttnek, ám hat hónapos kortól ideje megkezdeni a hozzátáplálást is. Van 5 érvünk amellett, hogy miért ajánlatos már félévesen a kóstoltatás.
A szoptatás lelki okai
Hogyan hat a psziché a szoptatásra? Csökkentheti-e az anyatej mennyiségét a stressz? Lehet, hogy nem teákra és csodaszerekre van szükség a sikeres szoptatáshoz, hanem valami egészen másra? Ezt a témát járjuk most körbe.
6 tévhit a szoptatásról
Vannak anyukák, akik csak hat hónapig, míg mások egészen hatéves koráig szoptatják a gyereküket. Meddig szükséges és meddig normális ezt az időszakot nyújtani? Igaz az, hogy várandósan nem lehet szoptatni? Meddig van a tejnek tápértéke? Eloszlatunk pár tévhitet...
5 tipp, hogy a legkisebb se betegedjen le az ünnepekre!
A téli napokat és az ünnepek hangulatát bizony nagyon meg tudja keseríteni, ha beteg van a háznál, főleg ha pici baba. Mit tehetünk, hogy a legkisebbeket megóvhassuk a fertőzésektől, vagy éppen gyorsabban vészelje át azokat? Vannak rá hatékony módszerek!
7+1 ok, amiért nyugtalanul eszik a baba - Gondoltad volna?
Ha a baba nem eszik, vagy mindezt nyugtalanul teszi, s főleg, ha nem hízik, az anyukák azonnal kétségbeesnek, és a legrosszabbra gondolnak. Az esetek többségében szó sincs éhezésről, sem rejtélyes kórról, ami miatt nem eszik rendesen a baba, csupán olyasmiről, ami megoldható. Lássuk, mi okozhatja?
Szoptatni jó - a mama kedvéért is
Az édesanyák legnagyobb vágya, hogy minél hosszabb ideig tudják anyatejjel táplálni gyermeküket. A szoptatás azonban nem csupán a kicsik táplálását jelenti, számos más pozitív hatása is van.
6 tévhit a terhesség utáni elhízásról!
Sok kismama aggódik, hogy a terhesség alatt felszedett pluszkilók a szoptatás idején tovább szaporodnak. A súlygyarapodás azonban gyakran a helytelen táplálkozási szokásoknak és azoknak a tévhiteknek a következménye, amelyek évtizedek óta közszájon forognak. Lássuk az igazságot!
Az allergiától is véd az anyatej
Dán kutatók megfigyelései szerint az anyatej hozzájárul a gyermek egészséges bélflórájának kialakulásához, a jótékony tejsavbaktériumok megtelepedéséhez, ezzel is támogatva az immunrendszer fejlődését, a betegségek megelőzését.
Kiütések a babán - Vajon mi okozza?
A puha és bársonyos bababőrön megjelenő kiütések miatt gyakran kétségbeesnek az anyukák, keresik a probléma okát. A táplálkozástól kezdve a pelenkakiütésen át a vírusfertőzésekig számos oka lehet ezeknek a kiütéseknek. Lássuk a leggyakoribbakat!
Nem tudsz szoptatni? Próbáld ki ezeket a praktikákat!
Sok édesanya szembesül a gyerek születése után azzal, hogy bármennyire is szeretné, de nem tudja szoptatni a babáját, mert nem indult meg kellő mértékben a tejelválasztása. Most eláruljuk, milyen praktikákkal lehet segíteni a problémán!
Anyatejet isznak a gazdagok
Magas tápanyagtartalma, könnyű emészthetősége és egészségre gyakorolt más jótékony hatásai miatt egyre népszerűbb a gazdag kínai felnőttek körében az anyatej ivása.
Anyatejes táplálás régen és ma
A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Hazánkban ma mégis minden ötödik hat hónapnál fiatalabb gyermek kap az anyatejen kívül más táplálékot is. dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.
Ettől lesz okosabb az átlagnál!
Azok a középiskolások, akiket kicsi korukban szoptattak, jobban teljesíthetnek a tápszerrel táplált társaiknál, utal rá egy új tanulmány. Sok tanulmány hozta összefüggésbe a szoptatást a magasabb gyermekkori IQ-val, de maradtak még kérdések azt illetően, hogy az előny a tejben rejlik-e.