Haragunkban olyan dolgokat is képesek vagyunk a másik fejéhez vágni, amit később, lehiggadva már megbánunk. Ám csak kevesen képesek ezt belátni, bocsánatot kérni, békét kötni. És, a sértések okozta fájdalmak a másikban sokszor csak nehezen múlnak el, sőt ha nagyon mélyek, tán nem is képes megbocsátani. Egy-egy dühkitörés tehát akár hosszú időre, vagy örökre megronthat egy kapcsolatot.
Így mielőtt a harag akár csak percekre is átveszi az uralmat szívünk és gondolataink felett először is gondoljunk az ókori bölcs Ovidius mondására: "A vágy és a harag a legrosszabb tanácsadók."
Sok igazság van abban a japán bölcsességben is, mely így szól: "Aki mosolyog, az mindig erősebb annál, aki haragszik." Mert valóban, sokszor a gyengeség az oka a dühkitörésnek. Amikor nem tudunk megfelelő érveket felhozni a másik meggyőzésére, vagy nem gondolkodunk el azon, hogy mennyire vagyunk hibásak mi magunk abban, ami a haragunkat kiváltó eseményt előidézte.
Bár talán sokan divatjamúltnak tekintik a '80-as évek népszerű és sikeres képességfejlesztő szakemberét Dale Carnegie-t, ám tanácsai még ma is sokat segíthetnek abban, hogy ne a harag legyen tanácsadónk, illetve megelőzzük, hogy mások haragja a fejünkre zúduljon. A több millió példányban elkelt könyvében a Sikerkalauzban 9 pontban foglalta össze azokat a módszereket, amelyekkel hatást gyakorolhatunk másokra sértődés, vagy harag felkeltése nélkül.
1. Kezdd dicsérettel és becsületes elismeréssel.
2. Közvetve hívd fel mások figyelmét hibáikra.
3. Beszélj előbb saját hibáidról, mielőtt a másikat bírálod.
4. Inkább kérdéseket tégy fel, mint közvetlen parancsokat adj.
5. Engedd, hogy a másik megmentse a látszatot és ne kelljen restelkednie.
6. Dicsérd a legkisebb fejlődést is és dicsérj minden fejlődést. Légy szívélyes az elismerésben és a dicséretben bőkezű.
7. Tedd lehetővé, hogy a másiknak jó híre legyen - és eszerint cselekedjék.
8. Bátorítsd a másikat. Tűntesd fel könnyen helyrehozhatónak azt a hibát, amelyet meg akarsz javítani. Hitesd el vele, hogy olyasmit kérsz tőle, amit könnyen megtehet.
9. Mindig úgy cselekedj, hogy a másik szívesen megtegye azt, aminek a megtételére rá akarod bírni.
Ezek a módszerek egyúttal saját gyengeségeinkre, meggyőzési módszereink hiányosságaira is rámutatnak, s alkalmazásukkal azt is megelőzhetjük, hogy haragra gerjedjünk.
Végezetül, íme egy idézet Márai Sándortól, mely leginkább azoknak szól, akik haragszanak az egész világra:
"Sokáig azt hisszük, ismerjük vágyainkat, hajlamaink, indulataink természetét. Ilyen pillanatokban fülsüketítő explózió figyelmeztet - mert a csönd pianisszimója is tud olyan fülsüketítő lenni, mint a fortisszimó -, hogy merőben másfelé élünk, mint ahol szeretnénk élni, más a foglalkozásunk is, mint amihez igazán értünk, más emberek kegyét keressük vagy haragját ingereljük, s közönyösen és süket messzeségben élünk azoktól, akikre igazán vágyunk, akikhez minden következménnyel közünk van... Aki e figyelmeztetésre süket marad, örökké sután, balogul, melléje él az életnek." (Márai Sándor: Egy polgár vallomásai)
FK