Gyomor cikkek

5 tipp az ünneprontó tünetek megelőzésére
Végre összegyűlik a család, az ünnepi vacsorák, ebédek sorában bizony gyakran feladjuk azokat az egészséges táplálkozásra vonatkozó elveket, amelyeket általában az év többi napján követünk. Egy-egy jó hangulatú vendégség közben pedig előfordul, hogy felöntünk a garatra. Dr. Sebő Zsuzsa homeopata orvos elárulja, mit tehetünk azért, hogy a felelőtlen itókázás kellemetlen következményein enyhítsünk.

Ne az ügyeleten karácsonyozz!
Sokan azt gondolják, a karácsonyi túlevést majd diétával ellensúlyozzák az ünnepek után. A mértéktelen étkezésnek azonban olyan súlyos és akut következményei is lehetnek, melyek akár azonnali orvosi beavatkozást is igényelhetnek. Az általános emésztőszervi panaszok, mint a puffadás, reflux, gyomorégés mellett a hirtelen nagy mennyiségű étel bevitele súlyos epe- és életveszélyes hasnyálmirigy-problémákhoz vezethet, de a szívroham valószínűsége is többszörösére nő. A mondás az ünnepek alatt szó szerint értendő: jóból is megárt a sok.

Szinte megfulladunk a fülledtségben!
Most egy pár napig biztosan nem lesz részünk a hétvégi nyárias, kellemes időben. A következő pár napban ismét előbukkan a nap, de ezzel együtt nedves levegő érkezik a Kárpát-medencébe, és a múlt hetihez hasonlóan egy-egy helyen újra jelentős mennyiségű csapadék várható. A szél többször megélénkül, de erős, viharos lökések inkább csak zivatarok környezetében lesznek – tájékoztat Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója.
Kiloptuk a házipatikából: köménymagleves
Erre mondta a nagyi, hogy az égzengésre is jó. A köménymag jó az emésztési panaszokra, a hasfájásra, a hasmenésre, a puffadás ellen, sőt a kismamák reggeli rosszullétére is ezt javasolják. Áldott hatásait már a Biblia is említi, de Európában csak a XIII. században terjedt el. Annyira érdekesen fanyar az íze, hogy más fűszerekkel ritkán kombinálják. Egy biztos, a Távol-Keleten és Észak-Afrikában honos növény fényes karriert futott be az európai házipatikákban.

Hajaj! A burgonya is okozhat allergiát?
A burgonyát az egyik legártalmatlanabb élelmiszerként tartjuk számon, mégis okozhat allergiát vagy ételérzékenységet. De mert rendszerint nem magában, hanem köretként, főzve, vagy sütve fogyasztjuk, ezért nehéz beazonosítani, ha valóban ez okozza a tüneteinket. Visszatérő gyomor-és bélrendszeri, légúti vagy bőrtünetek esetén érdemes erre is gondolni.

Erre is gondolj, ha a gyereknek egyre több a rossz foga!
A fogak romlását nemcsak az elnagyolt fogmosás vagy a túl sok cukrozott üdítő, édesség okozhatja. A gyermekkorban jelentkező fogromlás reflux betegség jele is lehet. Ilyen esetben csak a reflux kezelésével lehet megállítani a folyamatot.

Gáz van a bélrendszerben? Vedd komolyan!
Hasfájás, puffadás, fokozott gázképződés, váltakozó székrekedés és hasmenés... Az érintettek sokszor nem is ismerik fel, hogy szerteágazó tüneteik egy kórképet jelölnek, - az irritábilis bél szindrómát, amely az utóbbi években egyre több embert érintő betegség.

Őszi gyomros
Évszakváltáskor, különösen ősszel és tavasszal sokan tapasztalják a gyomorégés kellemetlenségeit. A ki-kiújuló reflux és a gyomorfekély is sok kellemetlenség, fájdalom forrása. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet.

Reggel vagy este? Nem mindegy, mikor veszed be!
Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert? Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Nem érvényes minden esetben a - naponta 3x, étkezés után - szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.

A gyomorrontás jellegzetes tünetei és okai
Nyáron jellemzően megnő az esélye a gyomorrontásnak – különösen a szabadosabb táplálkozás és a nem megfelelően tárolt élelmiszerek miatt. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a szakorvosi segítség jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Ezek az ősz leggyakoribb betegségei – Figyeld a tüneteket!
A gyomor- és bélproblémák tipikusan ősszel és tavasszal erősödnek fel. Mik lehetnek ezek, mire érdemes ügyelni, és hogyan lehet házilag is javítani rajtuk? Most mindezt csokorba gyűjtöttük!
Leheletteszt a gyomorrák kimutatására
Egy gyors és egyszerű leheletteszttel kilencvenszázalékos biztonsággal megállapítható a gyomorrák – derül ki egy új tanulmányból. Izraeli és kínai tudósok 130 páciensnél alkalmazták a módszert, és a teszt segítségével nemcsak diagnosztizálni tudták a gyomorrákot, hanem képesek voltak megkülönböztetni azt más gyomorpanaszoktól.
Gyógynövények emésztési zavarokra
Az emésztési zavarok rendkívül sok okra vezethetők vissza, nagy részük elsősorban mozgásszegény életmódunk, a rosthiányos táplálkozás, az állandó stressz és rohanás következménye. Ma minden harmadik ember szenved valamilyen emésztőrendszeri problémától. Az alábbiakban azokat az egyszerű, természetes módszereket és növényeket tekintjük át, amelyek biztonsággal használhatók.
Fáj a gyomra? Orvoshoz, ha a ezeket a tüneteket észleli:
Nehézlégzés, mellkasi szorítás, égő érzés a has felső részén. A felsorolt tünetek könnyen összetéveszthetők a szívinfarktus jeleivel, sok esetben mégsem kardiológiai betegség áll a panaszok hátterében. A GERD, vagy közismertebb nevén reflux a gyomor betegsége. Rossz táplálkozási szokások, dohányzás, vagy túlzott mértékű stressz is vezethet a tünetek megjelenéséhez.
Szétrobbant a gyomra! Mi történt?
Először csak erős hasi fájdalmakat és sűrű hányingert érzett. Gyomorrontásra gyanakodott, de a kínzó fájdalom a köldök körül, komolyabb bajt jelzett. Az orvos még aznap kórházba utalta. Már késő volt, műtét közben meghalt. Szétrobbant a gyomra...
Betegségekről, melyek leginkább közösségen belül fertőznek
A szülők gyakran idegeskednek azon, hogy gyermekük milyen gyakran beteg, különösen, ha akkor, ha közösségbe járnak. A leggyakoribb betegségek a felső légutak és a gyomor-bél rendszer fertőzései, melyekről bővebben Dr. Pintér Zsolt, a Dr. Rose Magánkórház csecsemő- és gyermekgyógyásza beszélt nekünk.
Gyomorégés ellen: rágógumi?
Az étkezések utáni rágózás során fokozódik a nyál termelődése, ami a gyomorégés megelőzésében nyújt segítséget - derült ki a Britain's St Thomas' Hospital orvosainak vizsgálataiból.
Szívszorító érzés: a gyomortáji fájdalom
Nehézlégzés, mellkasi szorítás, égő érzés a has felső részén. A felsorolt tünetek könnyen összetéveszthetők a szívinfarktus jeleivel, sok esetben mégsem kardiológiai betegség áll a panaszok hátterében. A GERD, vagy közismertebb nevén reflux a gyomor betegsége. Rossz táplálkozási szokások, dohányzás, vagy túlzott mértékű stressz is vezethet a tünetek megjelenéséhez.
Mit gyógyítanak az ásványvízek?
Sokan tudják, hogy a természetes ásványvizek nem csupán szomjoltásra, a napi folyadék szükséglet biztosítására kiválóak, hanem a bennük lévő ásványi anyagok egészségünk megőrzését is szolgálják.
A csönd is tud olyan fülsüketítő lenni, mint az üvöltés
Amikor haragra gerjedünk valami miatt, vagy valaki ellen, gyomrunk görcsbe rándul, fejünkbe vér tolul, és hajlamosak vagyunk elveszíteni józan ítélőképességünket.
Amióta hatalomra került, útálom!
Könnyen megrészegít a hatalom, és a pozíció. Akik oda feljutnak, könnyen elfelejtik, hogy honnét indultak, s azt, hogy kiknek köszönhetik a diadalukat. A felfutáshoz, még egy szőlővesszőnek is szüksége van karóra.
Tavasszal virágzik a gyomorfekély
Tavasszal sok érintett tapasztalja, hogy kiújuló gyomorfekélye sok kellemetlenség és fájdalom forrása. De vajon miért alakul ki ez a betegség, vannak-e erre hajlamosító tényezők, illetve hogyan lehet kezelni a már meglévő gyomorfekélyt? A kérdésekre dr. Vass Éva, az Oxygen Medical gasztroenterológusa válaszolt.
A gyomorfájás rejtett forrása
A gyomorfájás az egyik leggyakoribb panasz hazánkban a felnőtt lakosság körében. Sok esetben azonban az alapos és minden részletre kiterjedő kivizsgálás sem hoz megoldást. A tüneteket ételintolerancia is okozhatja, melynek kimutatása egyszerű vérvizsgálattal is elvégezhető.
Ez a legelterjedtebb bélrendszeri kórokozó
A helicobacter pylori a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó, az emberiség 50 százalékában jelen van. Hazánkban a felnőttek helicobacter pylori átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti.
Mi történik velünk gyomortükrözéskor?
Tükröm, tükröm mondd meg nékem, ez most egy újkori kínzóeszköz, vagy egy életmentő vizsgálat? - teszik fel a kérdést gyakran, akik már átestek a gyomortükrözés megpróbáltatásain. A szükséges rosszra azonban érdemes előre felkészülni!
Kinek tilos a gyomorgyűrű-műtét?
A gyomorgyűrű behelyezése gyakran emlegetett műtéti eljárás a túlsúly kezelésében. Pofonegyszerű megoldásnak tűnik a módszer, de valójában a beteg részéről ez is nagy akaraterőt igényel.
A gyomorfekély halálos szövődményei
A gyomorfekélyt gyakran súlyos szövődmények kísérik, amelyek - az egyszerű gyomorfekéllyel szemben - kórházi kezelést igényelnek, mivel akár halálhoz is vezethetnek.
10 gyógynövény a gyomorbajokra
A gyomor-bél rendszer panasz enyhítésében fontos szerepet játszanak a gyógynövények. Most megtudhatja,hogy milyen gyógynövények, mely panaszokra a legjobb gyógyszerek.
Önnek ideális a testsúlya? Számolja ki!
Ideális testsúlyról akkor beszélünk, ha a BMI értéke 18,5-24,9 kg/m2 között van. Ez alatti értékek esetén kóros soványságról, e fölött elhízásról beszélünk. De önmagában az ideális testsúly sem jelenti azt, hogy nincs táplálkozási zavarunk!
Veszélyes a túlzott tojásfogyasztás?
A kutatás magasabb halálozási arányt mutat azon egyesült államokbeli férfiak körében, akik hetente hét vagy több tojást esznek, ezen belül is főként a cukorbetegek között. Másrészt viszont a The American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban megjelent tanulmány szerint semmiféle összefüggés nem mutatható ki a tojásfogyasztás és a szívinfarktus illetve az agyvérzés között. Heti maximum hat tojás elfogyasztása ugyanakkor nem befolyásolja a férfiak egészségét
A legjobb ősi gyógymódok - hasmenésre
Bél- és gyomorpanaszokra, hasmenés és fertőzések megelőzésére számos hatékony gyógymód létezik. Aki nem szívesen kapkodnak a gyógyszeres dobozok után, azok most figyeljenek. Remek teákat és egyszerű tippeket gyűjtöttünk össze.