A Lipót 2007-ben történt bezárását követően a KSH adatai szerint 27 fővel nőtt az öngyilkosságban meghaltak száma az előző évhez képest. Szerintünk, ez annak a következménye volt, hogy több százra volt tehető azon pszichiátriai betegek száma, akik ellátatlanul maradtak, és sokan közülük véget vetettek az életüknek.
Vannak akik vitatják, létezik-e egyáltalán pszichiátriai beteg. Vannak különc magatartású emberek, esetleg bűnöző egyének, de nincsenek pszichiátriai betegek. A tények sajnos ezt cáfolják. Az évi 2.500 öngyilkosságban meghalt személy az orvostudomány állítása szerint több mint 90 százalékában súlyos pszichiátriai betegségben szenvedett, és vált öngyilkossá.
A már említett brutális áremelésnek várható következménye emberéletekben lesz lemérhető, emberéletek elvesztésének formájában. Ez a betegség ugyanis arról ismert, hogy a betegnek nincs munkája, a társadalom kitaszítottja, jó esetben valami rokkantsági ellátásban részesül, ugyanakkor szüksége van a drága antipszichotikumokra, amit nem tud megvásárolni.
Sajnos a skizofrén vagy paranoiás betegeknél az azonos hatóanyagú olcsóbb készítmények nem jelentenek megoldást, mivel az egyéni érzékenységtől függően káros mellékhatások léphetnek fel. A hozzátartozóknak tartott foglalkozások éppen arról is szólnak, hogy a beteg családtag ne kapjon ilyen, úgynevezett generikus készítményt, mert például egy vagy 50 éve használatos készítménynél habár a beteg kigyógyul a skizofréniából, de a szer időközben Parkinson kórt okoz.
Molnár István
KESZ – Korlátozottan cselekvőképes személyek hozzátartozóinak Érdekvédelmi Szövetsége
www.kalvaria.hu