Az 55 év alatti nők daganatos halálokai között az áttétes emlőrák ma hazánkban az első helyen található. Európában az összes daganatok okozta haláleset közel 20%-áért az emlőrák felelős. Magyarországon évente több mint 2000 nő halálát okozza az emlőrák.
Az emlőrák kialalulásának rizikófaktorai: ha a családban már előfordult emlőrák, ha az illető idősebb, ha a szervezetet korábban rákkeltő behatások érték, ha a nő gyermektelen, illetve még nem szült, vagy ha az első szülés 30 éven felüli életkorban történik, ha a normálisnál hosszabb a menstruációs életperiódus (korán kezdődő menstruációk vagy késői menopauza esetén). Egyes kutatók véleménye szerint az elhízás, a magas zsírtartalmú diéta, a túlzott alkoholfogyasztás és az ösztrogéntartalmú gyógyszerek (hormonpótló kezelés szerei, fogamzásgátló tabletták) szedése is ide sorolható.
Az emlők rendszeres és szabályszerű önvizsgálata kulcsfontosságú az emlődaganatok felismerésében. Az így észlelt csomók többsége (66%) tapintáskor fájdalmas, mégis az érintett nők kisebb hányada (11%) tapasztal csak spontán fájdalmat.
Ma Magyarországon 45 év felett 2 évente célszerű a mammográfiás szűrést igénybe venni, hiszen az időben felfedezett emlőrákok csaknem 95%-a gyógyítható!
Az emlőrák terápiája többféle kezelési mód önálló vagy kombinált alkalmazását jelenti. Ilyen kezelési módszerek a következők lehetnek: kemoterápia (gyógyszeres daganatölő kezelés), a hormonkezelés, a korszerű célzott kezelések, a radioterápia (sugárkezelés) és a műtét (a teljes emlő, vagy csak kisebb részeinek eltávolítása). Ezen terápiák a daganatos megbetegedés lehetőség szerinti gyógyítását és/vagy a daganatos áttétek kialakulásának gátlását és a tünetek megszüntetését célozzák. A terápia sikerét számos tényező befolyásolhatja, mint például: a daganat típusa, mérete és növekedésének üteme, a daganatos nyirokcsomók száma, a sejtosztódást befolyásoló génekben bekövetkezett változások kiterjedtsége; hormonreceptorok megléte vagy hiánya a daganatban, illetve az úgynevezett növekedési faktor receptorok túlzott jelenléte a daganatsejtekben (utóbbi tényezők a szövettani vizsgálatok során kerülnek meghatározásra).
Létezik egy olyan emlőrák típus, melyben egy bizonyos növekedési faktor receptor a normálisnál gyakrabban előfordul a daganatsejteken. Ezek az úgynevezett HER2-pozitív emlőrákok, mely közé az emlőrákok negyede tartozik. A HER2-pozitív emlőrákok különösen gyorsan növekednek és igen korán már áttéteket adnak. Ezért fontos az emlőrákos betegek HER2-státuszának meghatározása. Örvendetes, hogy az utóbbi években ezen rosszabb prognózist mutató HER2-pozitív emlőrákos betegek számára hatalmas előrelépés történt.
Ma Magyarországon már minden onkológiai centrumban elérhető új biológiai kezelés, melynek hatása célzottan a HER2-pozitív daganatsejtekre irányul. Ez a specifikus biológiai terápia HER2 ellenes ellenanyagként a szervezet természetes immunrendszerének befolyásolásával célzott támadást tesz lehetővé a daganatsejtek ellen. Ez kifejezetten előnyös a betegek számára, mivel a szervezet egészét, és így az egészséges szöveteket nem éri káros hatás, miáltal hiányoznak a hagyományos kemoterápiák jól ismert mellékhatásai. Ezen kezelés alkalmazásával a régebben rosszabb prognózisúnak számított HER2-pozitív emlőrák mára „megszelídült”.
Ha a daganat nem mutat HER2-pozitivitást, akkor is van lehetőség korszerű célzott biológiai terápiára. Ez a kezelés elsősorban a HER2-negatív áttétes emlőrákban szenvedő betegek számára jelent előrelépést, akiknél korábban nem volt mód célzott biológiai terápia alkalmazására. Ezen betegeknél a daganat érellátását gátló gyógyszeres kombináció tudja a jelenleg leghosszabb betegségmentes időszakot biztosítani.
A kezelés lényege, hogy a vérellátás gátlásával megakadályozhatjuk a daganat tápanyag és oxigén ellátását, ami a daganat elsorvadásához vagy a továbbterjedés lassulásához vezet.
Az új terápiás lehetőség hátterében az áll, hogy szervezetünk minden sejtjének fejlődéséhez, szaporodásához tápanyagokra és oxigénre van szüksége, melyek az ereken keresztül jutnak el a szövetekbe. Ily módon a fejlődéshez a daganat bizonyos mérete felett (ez általában 1-2 mm-es nagyságot jelent) a daganatsejteknek is szükségük van saját vérellátásra. Ennek érdekében a daganatsejtek speciális növekedési faktorokat bocsátanak ki, elindítva ezzel az érképződésnek (idegen szóval angiogenezisnek) nevezett folyamatot, melynek során a daganatos szövetben önálló érhálózat fejlődik ki. Az érellátás nemcsak a daganat táplálásában játszik szerepet, hanem egyúttal lehetőséget teremt a daganat számára a véráram útján távoli áttétek (metasztázisok) képzésére is. Ezek az erek ráadásul felépítésükben eltérnek az egészséges erektől, így nehézséget jelent rajtuk keresztül a kemoterápiás gyógyszereket eljuttatni a daganatokhoz.
Áttörést jelent az emlőrák kezelésében a korábban említett érképződést szabályozó növekedési faktorok gátlása egy speciális ellenanyaggal (antitesttel), amely lényegében elsorvasztja a daganatok túlburjánzó érhálózatát. Ennek következtében a daganat növekedése megáll, sőt visszafejlődhet és csökken a távoli metasztázisok kialakulásának esélye. További előnyös hatása a készítménynek, hogy a daganatban megmaradó erek már szabályos szerkezetűvé válnak, lehetővé téve a kemoterápiás szerek daganatba történő eljuttatását.
Jelenleg az érképződést gátló kezelés meghatározott kemoterápiával kombinálva alkalmazható és duplájára képes növelni a betegség progressziójáig eltelt időszakot, miközben jelentősen javítja a betegek élétminőségét is HER2 negatív emlőrák esetén.
Fontos megjegyezni, hogy az érképzést gátló kezeléssel nem kell addig várni, amíg egyéb kezelések kudarcba fulladnának, ezért minél korábban el kell kezdeni a jobb hatás elérése érdekében. Bár ez a kezelés jelenleg csupán az emlőrák áttétes formájában javallt, kiterjedt vizsgálatok folynak a korai emlőrákban való alkalmazására is.
A betegeknek egyenlő esélyeket kell biztosítani a legkorszerűbb terápiákhoz való hozzáférésben, függetelenül attól, hogy HER2-pozitív vagy negatív emlőrákban szenvedő páciensekről van szó.
Az érképződést gátló terápiájának finanszírozása még nem megoldott. Az OEP HER2-negatív áttétes emlőrákos betegek esetében egyedi méltányossági elbírálás alapján finanszírozza a kezeléseket. Természetesen az OEP is mindent megtesz annak érdekében, hogy a betegek a legkorszerűbb kezelésben részesülhessenek, ez a procedúraazonban lassú és megbízhatatlan. Mivel áttétes betegekről van szó, ezért az időfaktor is döntő hatással van a páciensek túlélési esélyeire Az érképződést gátló terápia végleges finanszírozása ezért kiemelkedő fontosságú a betegek életkilátásának javítása szempontjából.