Az I. típusú herpesz fertőzés a bőrön (ajak herpesz, erpes labialis) és nyálkahártyákon (szájüregi herpesz, ingivostomatitis herpetica) jelentkezik. A II. típus a nemi szerveket érinti.
A klinikai kép alapján elkülöníthetünk elsődleges és ismétlődő fertőzéseket. A HSV I. esetében az elsődleges fertőzés általában már a kora gyermekkorban megtörténik. HSV II. esetén az elsődleges fertőződés a nemi élet során alakul ki fertőzött egyénnel történt érintkezést követően.
A HS vírusok jellemzője, hogy az elsődleges fertőzés a helyi jellegzetes lefolyású hólyagképződés mellett súlyos általános tünetekkel, magas lázzal, rossz általános állapottal jár. A vírus ezután a fertőzött szervezetben (az idegvégződésekben) marad nyugvó formában és bizonyos körülmények hatására, amikor az immunvédekezés legyengül, a vírus aktiválódik és a fertőzés visszatér.
A vírus aktiválódását az immunitás csökkenése, lázas állapot, antibiotikum szedése, menses, stressz, fizikai megterhelés váltja ki általában. A visszatérő fertőzések jellemzője, hogy kevésbé súlyos formában, általában körülírt területen jelentkeznek, általános tünetek nélkül.
A herpesz tüneteiA herpes simplex vírus okozta megbetegedésre jellemző, hogy a fertőződést követően körülbelül 4-7 nap múlva jelentkeznek az első tünetek viszketés, égő fájdalom formájában. Ezt követően vörös folt jelenik meg, majd kialakulnak a jellegzetes apró, fájdalmas hólyagocskák. Kezdetben a hólyagok tartalma víztiszta színű Az idő előre haladtával zavarossá válik, majd kifakadnak és fekélyek alakulnak ki helyükön.
A fekélyek fájdalmasak és általában 7-14 nap alatt heg nélkül gyógyulnak. A betegség lefolyása során a helyi nyirokcsomók (nyaki, illetve lágyéki) általában megnagyobbodnak és fájdalmassá válnak.
Az I. típusú herpes fertőzés esetén a hólyagok az ajkakon, illetve a szájnyálkahártyán jelentkeznek. Sokszor ezek olyan fájdalmasak, hogy még a táplálkozást is megnehezítik.
Gyakori a másodlagos felülfertőződés baktériumokkal, mely súlyosbítja a betegséget. Igen súlyos lehet a gyermekkori ekcémában szenvedő kisgyermekek fertőzése, ebben az esetben az egész testfelszínen megjelenhetnek hólyagocskák.
A herpes genitalis a nemi szerveket, a végbélnyílás körüli bőrt és a környező területeket ériti. A fertőzés igen kellemetlen tünetekkel járhat. Az elváltozások férfiakban a hímvessző bármely részén előfordulhatnak. Nőknél leginkább a szeméremtesten fordulnak elő a hólyagocskák, de a hüvelyre és a méhnyakra is ráterjedhetnek.
Egyes esetekben a fertőzés a húgycsövet is érintheti, melyre vizeléskor jelentkező heves fájdalom hívhatja fel a figyelmet. Az anális (végbélen keresztül gyakorolt) nemi életet élők végbélnyílása körül és végbelében is kialakulhatnak az elváltozások.
A HS vírusok további jellegzetessége, hogy legyengült immunrendszerű betegek (immundeficiensek, pl.: HIV-fertőzött, leukémiás stb.) fertőzései súlyosabb lefolyásúak és a test egyéb részeire is ráterjednek. A terápiára gyengén reagálnak és akár hetekig is fennállhatnak.
A fertőzés kezelése