A korlátozások lazításával, majd teljes feloldásával vélhetőleg újból nőni fog a fertőzéses esetek száma, legalább is ezt sejtetik a legfrissebb adatok. A fertőzésveszély, mint ahogy a vírus maga is még sokáig velünk marad. Erin S. Bromage , a University of Massachusetts immunológus professzora néhány olyan tényre hívja fel a figyelmet, melynek ismerete talán segít a mostani helyzetben, hogy megőrizzük egészségünket.
Ahhoz, hogy elkapjuk a fertőzést, mindenképpen egy bizonyos mennyiségű vírussal „találkoznunk” kell. Az eddig megismert koronavírusokkal elvégzett úgynevezett dózis-vizsgálatok alapján nagy biztonsággal megállapítható, hogy elegendő 1000 SARS-CoV2 vírusrészecskére ahhoz, hogy valaki megbetegedjen.
A köhögés
Egy köhögés hozzávetőlegesen 3000 cseppet indít útjára, ezek a cseppek pedig óránként 50 mérföldet tesznek meg. A legtöbb csepp eléggé nagy alakú és a gravitáció miatt gyorsan le is esik a földre, de nagy részük így is a levegőben marad, és pár másodperc alatt képes egy egész szoba légterén áthaladni.
Tüsszentés
Egyetlen tüsszentés körülbelül 30 000 cseppet szabadít fel, miközben óránként akár 200 mérföldes sebességgel is képesek haladni. A legtöbb csepp nagyon apró és nagy távolságot képes rövid idő alatt megtenni, vagyis könnyen átjuthat egy egész szobán. Ha pedig valaki fertőzött, akkor érdemes azzal számolni, hogy egyetlen köhögésben vagy tüsszentésben levő csepp 200 000 000, azaz kétszáz millió vírusrészecskét tartalmazhat!
Kilégzés
Egyetlen lélegzet 50 000 cseppet juttathat a környezetbe. Ezeknek a cseppeknek a nagy része viszonylag kis sebességű, és gyorsan le is esnek a földre. A tüsszentéstől és köhögéstől eltérően, amely hatalmas mennyiségű vírusanyagot szabadít fel, a kilégzésből felszabaduló cseppek ennél jóval kevesebbet terítenek a levegőben.
Még nincs pontos adatunk a SARS-CoV2-re, de az influenzát ebben az esetben is egyfajta útmutatóként használhatjuk. A tanulmányok kimutatták, hogy az influenza-fertőzött személy percenként legfeljebb 33 fertőző vírusrészecskét szabadíthat fel. Így mi most a 20-at fogjuk használni, hogy egyszerűbben tudjunk számolni.
De még ha a köhögés vagy a tüsszentés nem is irányult közvetlenül ránk, néhány fertőzött csepp - a legkisebb is - néhány percig a levegőben lebeghet, és egy szerény méretű szoba légterét is azonnal megtöltheti fertőző vírusrészecskékkel.
Elég csupán annyi, hogy a köhögéstől / tüsszentéstől számított néhány percen belül valaki belépjen a szobába, vegyen néhány mély lélegzetet, ezzel pedig már potenciálisan elegendő vírust „nyelt be”, hogy elkapja a betegséget.
Ezért is fontos, hogy a tünetekkel küzdő emberek otthon maradjanak. A tüsszentés és a köhögés ugyanis annyi vírust szabadít a légtérbe egy pillanat alatt, hogy egy egész szobát megfertőzhet.
Éttermek
Egy elképzelt éttermi környezetben lefolytatott szimuláció során egy fertőzött személy egy asztalnál ült és vacsorázott 9 barátjával. A vacsora körülbelül 1- 1,5 óráig tartott. Az étkezés során a tünetmentes vírushordozó ugyan nem juttatott a levegőbe közvetlenül jelentős mennyiségű vírust a kilégzéssel, viszont a légáramlás (légkondicionálók, stb.) hozta, vitte a fertőzést. A fertőzött személy asztalánál ülők közel 50 százaléka betegedett meg az elkövetkező 7 napban. A szomszédos asztaloknál, melyek a légáramlás útjában álltak, ott a vendégek 75 százaléka kapta el a fertőzést. Akik viszont a klíma hatósugarán kívül ültek, azoknak kutya bajuk sem lett.
Munkahely
Vizsgálták a járvány terjedését egy call-centerben. Egyetlen fertőzött alkalmazott jött be dolgozni egy épület egyik emeletére. Az emeleten 216 alkalmazott volt. Egy hét alatt ezek közül 94 ember fertőződött meg (43,5 százalék). A 94 ember közül 92 beteg lett (kettő tünetmentes maradt). Fontos kiemelni, hogy zárt térben való tartózkodás, ha hosszabb ideig megosztják ugyanazt a levegőt, egyértelműen növeli a fertőzés esélyét. Érdekes módon, bár a felvonókban és az előcsarnokban az épület különböző emeletein a munkavállalók között jelentős kölcsönhatás zajlott, a járvány többnyire egyetlen emeletre korlátozódott.
Temetések, születésnapok, egyházi összejövetelek ugyanígy komoly rizikót jelentenek a fertőzés szempontjából.