A lány, nevezzük Ildikónak, kisbabát várt. Egy ideje gyanakodott már, de a terhességi teszt vitathatatlanul igazolta, hogy új élet fogant benne. Ildikót egy pillanatra eufórikus boldogság töltötte el. De a pillanat tovaillant, helyét kétségbeesés vette át. A gyermek édesapja a főnöke volt, akivel titokban találkoztak, lévén családos ember. Amikor elmondta neki a hírt, a férfi, Ildikó tudta nélkül abortuszra jegyeztette elő egy magánklinikára. A lány pedig, aki érzelmileg függött a férfitől, és anyagilag szűkös körülmények között élt, elment a beavatkozásra. Ám a műtőben zokogva mondta el az orvosnak, úgy érzi, ennek nem szabad megtörténnie. Értesítettek bennünket, Ildikó azóta boldog a kisbabájával, új munkahelye van, volt főnökét azóta sem látta. – meséli el az egyik megrázó esetet Lukács József, A Várva Várt Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Kik hozták létre ezt az alapítványt és milyen célból?
Egy olyan baráti társaság hozta létre az alapítványt, akiknek tagjai többségében érintettek voltak örökbefogadásban, nevelőszülőségben, vagy családgondozásban. Nekem is két örökbefogadott gyermekem van. Sok nehézséget éltünk át, kitapasztaltuk az adminisztráció, a hivatalos ügyintézés útvesztőit. Másoknak is segítettünk. 2010-ben döntöttük el, hogy munkánk szervezett keretek között hatékonyabb lehet. Ami legalább ilyen fontos az alapítvány munkájában, az az emberi, lelki támogatás. Ha elfogadja valaki, hogy természetes úton nem lehet gyermeke, és úgy dönt, örökbefogadna, vagy akár saját gyermeke mellé szeretne örökbefogadni, ez óriási felelősséggel jár. Az alapítványhoz forduló párokat tapasztalt szakemberek kísérik végig az örökbefogadás – gyakran hosszadalmas és összetett – folyamatán. A személyes kapcsolattartáson túl, egy nagyon megalapozott és jó szakmai anyaggal felkészítő tanfolyamokat szervezünk.
Ildikó esete alapján mások is felkeresik Önöket. Miben tudnak még támogatást nyújtani?
Az úgynevezett krízisvárandósokat karoljuk fel. A krízisnek jellemzője a beszűkült gondolkodásmód és a félelem, hogy az érintettek nem tudják egyedül megoldani a helyzetet. Ebből az állapotból igyekszünk először kibillenteni, megnyugtatni őket, éreztetjük velük, hogy mellettük vagyunk, számíthatnak ránk. Az első találkozón megpróbáljuk megismerni a helyzetüket, ezt több, további találkozó követi, gyakran már a családdal. Hiszen nemcsak egyedülálló nők kerülhetnek válaszút elé. Családban élve is elbizonytalanodhatnak abban, hogy győzik-e anyagilag, energiával az új jövevényt. A szívükkel vágynak a babára, de kétségbe esnek attól, hogy nem készültek fel rá, nincs babakelengye, babakocsi. A lelki támogatáson túl tárgyi adományokkal is segítünk. Tájékoztatjuk őket a családtámogatási kedvezményekről, az adminisztrációban is közreműködünk. Megtanítjuk őket arra, hogyan tudják a családi gazdálkodást hatékonyabbá tenni. Akikkel mi kapcsolatba kerülünk, legtöbbször tájékozatlanok a támogatási lehetőségeket illetően.
De Ildikó példájára visszatérve, a legtöbbjük olyan leendő édesanya, akiket valami oknál fogva a párjuk magára hagy. Többségüknél az első reakció az öröm, az anyai ösztön biológiailag aktivizálódik . Aztán, amikor a társuk részéről elutasítás a reakció, akkor jön a kétségbeesés. Roppant nehéz döntéshelyzetbe kerülnek, ám az esetek jelentős részében még úgy is vállalják a kisbabát, hogy a párjuk elhagyja őket. Ilyenkor fordulnak hozzánk és mi a várandóság és a felkészülés idején végigkísérjük őket. Ha szükséges, még a baba születése után is támogatjuk az édesanyákat, amíg csak szükségük van ránk.
Olvastam a honlapjukon, hogy 500 esetből 22 alkalommal fordult elő, amikor nem tudta vállalni az anyuka, hogy ő maga nevelje a gyermekét. Ilyenkor mit tesznek?
Segítünk az örökbefogadásban. Megkeressük a legalkalmasabb családot, igyekszünk a ’legjobb szülőket’ megtalálni, akik szeretettel várják, fogadják a gyermeket. Csak nálunk száz család jelentkezett már, de nyolc másik civil szervezet is nyújt hasonló segítséget, velük is tartjuk a kapcsolatot.
Hol, mi módon lehet megtalálni a Várva Várt Alapítványt annak, aki elbizonytalanodik, bajba kerül?
Az interneten a legegyszerűbb. A weboldalunkon minden információ megtalálható, de ott vagyunk Facebookon, Instagramon is. Youtube csatornánkon pedig rendszeres közzéteszünk tájékoztató videókat arról, hogy kiknek, miben tudunk segíteni. Van egy https://babystartup.hu/ nevű oldalunk, ami gyakorlatilag egy applikáció. Itt a tárgyi adományokat segítünk eljuttatni az adományozóktól a segítségre szorulókig, anonim módon. Több vidéki városban is működnek csoportjaink, raktáraink. Tömeg- és sportrendezvényeken pedig információs pontokkal vagyunk jelen, ahol személyesen lehet találkozni az alapítvány munkatársaival.
Hányan dolgoznak a Várva Várt Alapítványban?
Körülbelül száz aktivista dolgozik önkéntesként. Ők tartják a kapcsolatot a segítséget kérőkkel, a családgondozókkal, orvosokkal. Segítenek az ügyintézésben. Begyűjtik és kiszállítják az adományokat. Legalább ennyire fontos, hogy prevenciós tevékenységet is végzünk. Iskolák meghívására tinédzserekkel, 12-18 év közötti fiatalokkal beszélgetünk arról, hogyan lehet megelőzni a krízishelyzeteket. Az egész országból sokan keresnek minket.
Milyen formában lehet támogatni az alapítvány munkáját?
Szívesen vesszük szakemberek jelentkezését, akik részt tudnak venni a munkánkban. Pszichológusok, orvosok, védőnők jelentkezését várjuk. A weboldalunkon vannak támogatási csomagok, amikkel, ha csak kis összeggel is, de sokat tehetnek a rászorulókért. Tárgyi adományokat is várunk. Mert minden baba érkezése egy csoda, segítsünk nekik megszületni!
Ez is olvasd el!