A színterápia egyidős a Nappal. Természetes környezetünk a napfény hatására válik élővé és részletgazdaggá. Szervezetünket a fény tölti fel, élénkké és energikussá tesz.
Ma már tudjuk, hogy az elektromágneses erők, melyek közé a fényenergia is tartozik, fontos szerepet játszanak az emberi szervezet működésében. Életenergiánk elektromágneses hullámok formájában öleli körül a testünket. A különböző színek tudatos használatával pedig befolyásolhatjuk az egyensúlyt.
Már az egyiptomiak is használták gyógyításra a színeket. Régészeti leletek bizonyítják, hogy voltak termek, melyeket kristálytetővel fedtek le, ami a spektrum színeire bontotta a napsugarakat. Az ókori Görögországban Hippokratész, akit az orvostudomány atyjának tartanak, különböző színűre festett szobákban kezelte a betegeit. A tradicionális kínai orvoslásban az egyes testrészekhez egy-egy színt rendelnek.
Bizony, ősi tudomány ez, de a kereszténység terjedésével ezt az ősi tudást a pogányság vádjával illették, így évszázadokra a feledés homályába merült. A reneszánsz térnyerésével éledt újjá, hogy a 20. század első felében a szín-, és fényterápia újra elismert gyógymóddá válhasson.
De lássuk, mit jelent ez a gyakorlatban!
KÉK: gyógyító erejű, finom, mégis erőteljes szín, melynek női energiát tulajdonítanak. Ha nyugalomra és pihenésre van szükségünk, kék színnel vegyük körül magunkat. Hűsítő hatású, oldja a magányérzetet, csillapítja a zsongó elmét. A kék szín akkor is segít, ha fontos döntés előtt állunk.
Kék energiát adó ételek: áfonya, szilva, kékszőlő.
Kék tevékenységek: olvasás, éneklés, séta, beszélgetés.
INDIGÓ: a hit, a hűség, a fegyelem és az emberi méltóság színe. Az indigó segít abban, hogy ráleljünk a bennünk rejlő bölcsességre és tovább haladjunk a fejlődés útján. Ez a szín eredményes lehet az alvászavarok kezelésében, a fájdalom csillapításában. Az indigó szín elcsendesít, amikor örökmozgó elménknek pihenésre van szüksége.
Indigó energiát adó ételek: füge, szilva, padlizsán
Indigó tevékenységek: balett, küzdősportok, akrobatika, modellépítés.
IBOLYASZÍN: az önbecsülés, a spiritualitás, a megbocsátás, a feltétel nélküli szeretet színe. Az ibolyaszín ihletet ad, megnyitja a tudatunkat a magasabb igazságok előtt. Használjuk az ibolyaszínt, ha gyulladásos betegségben, vagy álmatlanságban szenvedünk. Ez a szín segít amikor terveinket, fantáziánkat a gyakorlat szolgálatába kell állítanunk, vagy amikor meditálni szeretnénk.
Ibolyaszín energiát sugárzó ételek: lila hagyma, vörös káposzta, brokkoli,
Ibolyaszín tevékenységek: imádság, művészi alkotás, üzleti vállalkozás vezetése, műgyűjtés.
A szivárvány színein túl – vagy azon belül, van még néhány fontos szín, ami minden emberre erősen hat. Ezek a fehér, a fekete, az arany és az ezüst.
FEHÉR: az összes szín kombinációja, megszemélyesíti a „jót”. Ez a szín változásra való nyitottságot és bizalmat sugároz. A fehér tisztító erejű, befogadó és frissítő hatású.
FEKETE: minden színt elnyel, azaz nem veri vissza a fényt. Titokzatos és félelmetes szín, az érzékeink számára nem megismerhető. Ám a fekete, mint a fény ellentéte, szükséges a kiegyensúlyozott élethez.
ARANY: a szeretet erejét és a tudást szimbolizáló szín. Az arany valami nemeset jelképez, ami után vágyódunk, akár anyagi, akár spirituális értelemben. Az arany fény segítségével a tudatosság magasabb szintjére juthatunk.
EZÜST: simulékonyságot és egyensúlyt sugalló szín. Ezüst tükörként mutatja belső világunkat. Kapcsolatban áll a Holddal, amely nemcsak az apály-dagály körforgását befolyásolja, de hatással van biológiai ciklusunkra is.
És mindez csak a jéghegy csúcsa! A szín- és fényterápia a hagyományos gyógymódokkal kombinálva javítja az általános közérzetet és segít az egészség megőrzésében. Csempésszünk hát színt a szürke hétköznapokba! minél okosabban és gyakorlottabban használjuk a színeket, annál teljesebb lesz a harmónia bennünk és körülöttünk.
A sorozat első részét itt találod: