A fő különbség az, hogy míg a középkorú nők hormonális változása robbanásszerűen zajlik le, addig a férfiaknál ez a folyamat lassúbb, a klimatérium kezdete koránt sem olyan egyértelmű.
A férfiklimax hátterében az áll, hogy - egyéb hormonok mellett - a tesztoszteron szint a szervezetben drasztikusan csökken. A tesztoszteron nem csupán szex- vagy izomerő-hormon, szerepet játszik a férfiaknál a kedélyállapot és a csontszerkezet egészségének megőrzésében, a memória zavartalan működésében.
Tünetek
Az általános és közérzeti tünetek: vérnyomás-ingadozás, alvászavar, hőhullámok jelentkezhetnek. Szexuális vonatkozásában: libidó és orgazmus zavarok, a merevedés is nehezebben jön létre, esetleg nem kellő fokú vagy rövidebb ideig tart. Hízáshajlam: a sejtek energiatermelése csökken, az anyagcsere lassul, az izomtömeg, izomerő csökken. A szellemi teljesítmény csökken, szétszórt, feledékeny lesz az illető. Lelki vonatkozás: szorongásra, depresszióra való hajlam, ingerlékenység, fokozottan kritikus önmegfigyelés, végül önértékelési problémák és "kapuzárási pánik".
Egyéb betegségek, a helytelen életmód következményei is ebben az időben jelennek meg leggyakrabban: magas vérnyomás, érelmeszesedés, szívbetegség, cukorbetegség, prosztata-megnagyobbodás, csontritkulás.
A férfi klimaxa a nő bánata
A klimaxot nevezik "életközepi krízisnek" is, mivel átfogóan érinti az egyén minden életterületét. Míg a nők fokozott érzékenysége köztudott ebben az időszakban, a férfiak krízise iránt nem túl megértő a társadalom. A népi szóláskincs legfeljebb annyit tart a 40-50 éves férfiakról, hogy "megőrülnek".
Vagyis a kapuzárási pánik egy tüneteként a férfiak gyakran rúgják fel a házasságot egy fiatalabb partnerért, úgy vélik, merevedési zavaraiknak a velük egyidős nő az oka. Egy andrológus szakember ezzel kapcsolatban azt mondta, véleménye szerint az ilyen nőket receptre kéne írni a férfiaknak, hogy rájöjjenek, teljesítmény problémájuk nem a partneről függ, és elmenjenek végre orvoshoz.
Merthogy az 1940-es évek óta a férfiaknak is rendelkezésükre áll a nőgyógyásznak megfelelő specialista, az andrológus. Ma Magyarországon minden megyeszékhelyen van szakrendelés, urológiai vagy nőgyógyászati osztályokhoz csatlakozóan.
A férfilimax kezelése gyakran csoportmunka: szexuálpszichológus dolgozik az andrológus mellett, a testi tünetek életmódbeli változtatásokkal, hormonpótlással, kalcium-pótlással enyhíthetők.