A nőgyógyászati betegségek jó része a hüvely természetes flórájának felborulása miatt alakul ki. A hüvely természetes közege savas pH-értékű, amelyet tejsavbaktériumok biztosítanak, ezek akadályozzák meg a gombák és egyéb baktériumok elszaporodását. Ha valamilyen okból a hüvely flórája megváltozik, vagy egy antibiotikumos kezelés miatt a laktobacilus flóra elpusztul, az kedvez a gombák vagy egyéb baktériumok életkörülményeinek.
A fertőzések számának növekedése a szakemberek szerint összefügg azokkal a tényezőkkel, amelyek a hüvely természetes védőrendszerét károsítják: túlzott intimhigiénia, táplálkozási hibák (túl sok cukor fogyasztása), klóros vízben való fürdés, a szervezet immunrendszerének legyengülése, környezeti ártalmak, különféle allergiák, illetve stressz. Jó hír azonban, hogy a gombás eredetű folyások gyorsan és egyszerűen orvosolhatók, mindössze a tejsavbaktériumok és a gombák arányát kell helyrebillenteni. Napjainkban már léteznek olyan kúpok is, amelyek visszaállítják az esetleg elpusztult laktobacilus-állományt, de az élőflórát tartalmazó termékekkel is fenntartható a hüvely flórájának egészséges egyensúlya. Makacs vagy gyakran visszatérő gombás gyulladás esetén szájon át szedhető gyógyszereket is felír az orvos, sőt ilyenkor a partner kezelése is elkerülhetetlen.
A leggyakoribb fertőzések Candida
A hüvelyi fertőzések egynegyedét a Candida albicans nevű sarjadzó gomba okozza, mely sok nő hüvelyében előfordul. Ez önmagában még nem jelent problémát, mivel a szervezet immunrendszere és a hüvely normál flórája az ilyen mikroorganizmusok túlszaporodását megakadályozza. Azonban bizonyos esetekben a gomba "túljut" ezeken a korlátokon, és gyulladást hoz létre. A tünetek: sűrű állagú hüvelyváladék, a szeméremajkak erős viszketése, érzékenysége, égető vagy szúró érzés, kiütések a száraz bőrfelületen. A gombás gyulladás mellett a hüvelyi pH erősen savanyú irányba tolódik, ezért a hüvely savanyítása (pl. tejsavas irrigálással) önmagában nem vezet eredményre, sőt segíti a gombák szaporodását.
Chlamydia
Az egyik leggyakrabban előforduló kórokozó a chlamydia trachomatis. Nem jellegzetes nemi betegséget okoz. Bizonytalan tüneteket, férfiaknál enyhe húgycsőgyulladás, nőknél méhnyak-hurut, sárgás-zöldes váladék jelzi a fertőzést. A kórokozó idővel följebb vándorol a hasüreg felé, a gyulladás átterjedhet a petevezetőkre, a kismedencére, s végső soron meddőséget is okozhat. A fertőzés a méhnyak váladékából kimutatható.
Kinek érdemes elmennie chlamydiaszűrésre?
- 25 év alatti fiataloknak
- akinek már több szexuális partnere volt
- aki gyakran váltogatja partnerét
- akinél már diagnosztizáltak valamilyen egyéb nemi betegséget
- akinek rendszeres folyása van
- akinek vizeletvizsgálatkor az üledékben több fehérvérsejtet találtak
visszatérő húgyhólyaggyulladásban szenved
- akinek gyakran fáj a hasa, esetleg rendszeresen puffadást érez
- férfiaknak akkor, ha többször éreznek heretáji fájdalmat, ha gyakori vizelési ingerük van
- ha a makkon vagy a pénisz egyéb területein piros, fájdalmatlan, esetleg viszkető foltokat észlelnek.
Trichomonas
Parazita okozza a fertőzést, amely vizeléskor érzett fájdalommal, zöldes-sárga folyással hívja fel magára a figyelmet. Férfiaknál gyakran ez a betegség is tünetmentes. Esetleg reggel észlelni némi tejszerű folyást. A fertőzés szexuális úton terjed. Ajánlatos a partnerek egyidejű kezelése.
HPV
Nem ilyen bíztató a helyzet a HPV-(human papillomavírus) fertőzés esetén. Ez a víruscsalád átlagban nem okoz tüneteket, viszont közülük 5-6 vírus magas onkogenetikus, rákkeltő kockázatot jelent, vagyis megnövelheti későbbi korban a méhnyak-rák veszélyét. A vírus csak a bőrön és a nyálkahártyán képes megtelepedni, különösen, ha valamilyen gyulladás kaput nyit a fertőzés előtt. Mivel szexuális úton terjed, megfelelő higiéniával, illetve óvszerrel védekezni lehetne ellene.
Herpesz
Ugyancsak vírus okozza az erős fájdalommal járó herpeszt. Ilyenkor a nemi szerveken, illetve e végbéltájékon alakulnak ki jellegzetes, apró hólyagok. Tünetei hasonlóak az ajakherpesz tüneteihez. Ma már a szabadosabb szexuális szokások miatt sok esetben a kórokozók sem különíthetők el.
A szexuális úton terjedő betegségek megelőzésére legalkalmasabb az óvszer, amelyet az aktus elejétől a végéig alkalmazni kell. A legkisebb panasz esetén is tanácsos nőgyógyászhoz fordulni. A betegségek elkerülésének mindmáig legbiztonságosabb módja a stabil hűséges párkapcsolat. (csl-w-ki)
Forrás: ujszo